«Օրենքով գողերի» ճաշկերույթն ավարտվել է նրանցից մեկի սպանությամբ, եւս մեկը հայտնվել է հիվանդանոցում 02/26/2015   23:13  |  Միջազգային լրահոս
Նոր մանրամասներ են հայտնի դարձել «օրենքով գող», 46-ամյա Վադիմ Իվանենկոյի Անթալիայում տեղի ունեցած սպանության մասին:  Փետրվարի 9-ին ծովափնյա ռեստորաններից մեկում գողականների ճաշկերույթն ավարտվել է «օրենքով գողերից» մեկի` Իվանենկոյի սպանությամբ, եւս մեկը` Ժուրակովսկին կամ Վովա Պուխլին ստացել է վնասվածքներ:
Հանցանքի վայրում ձերբակալվել է 2 «օրենքով գող». Տաշքենդի Ժորան եւ Ցիրկաչը, ինչպես նաեւ ոմն Մոնղոլ, ով եղել է այդ նույն հացկերույթի մասնակիցներց մեկը, սակայն նստել էր հարեւան սեղանին: «Прайм Крайм»-ի տեղեկություններով` հենց վերջինս է իր վրա վերցրել կրակոցների պատասխանատվությունը: Նախնական փորձաքննությունը Ցիրկաչի ձեռքերին եւս հայտնաբերել է կրակելու հետեւանքով առաջացող փոշու հետքեր, բայց վերջինս դա բացատրել է նրանով, թե զենքը վերցրել է կրակողի ձեռքից: Ուստի նրան եւ Ժորային ազատ են արձակել:
Վադիկին հուղարկավորել են Կրասնոդարում, իսկ Պուխլին ծանր վնասվածքներով հայտնվել է հիվանդասայլակի վրա: Փոքր ինչ վերականգնելով առողջությունը` նա հրապարակավ հայտարարել է, որ հարցեր ունի Ժորային եւ Ցիրկաչին` կարծես նրանց հրավիրելով «պարզաբանումների»:
Պարզվում է, որ նրանք նույն միջավայրում  են անցկացրել մի քանի օր: Ի սկզբանե այդ խմբում եղել է 9 «օրենքով գող», որոնցից 5-ը գնացել են հենց ողբերգության օրը: Չնայած Վադիկի նկատմամբ ունեցած մի շարք հարցադրումներին` բոլորը նրան վերաբերվել են որպես «օրենքով գողի»: Հետեւաբար  Իվանենկոն սպանության պահին գտնվել է իր «լիազորությունների» մեջ եւ որեւէ որոշում, թեկուզ հեռակա նրա վերաբերյալ կայացված չի եղել: Դա նշանակում է, որ նրան որպես սովորական մահկանացուի սպանելու եւ անպատիժ մնալու  իրավունք ոչ ոք չի ունեցել:
Պակաս կարեւոր չէ, թե ով է վերականգնելու Վադիկի կորցրած դրամարկղը, որը նա պարտավորվել էր փոխհատուցել:
Այս ամենը շատ արագ հասել է Մոսկվա եւ կարճ ժամանակ անց Պուխլիին է զանգել Արա Արմավիրսկին եւ ասել, որ «կատարվածի մասին մարդիկ տեղյակ են, իսկ նա ով ունի հարցեր ինչ-որ մեկին, ապա թող գա եւ ներկայացնի դրանք «գլխավոր գրասենյակում»: «Прайм Крайм»-ը նշում է, որ Պուխլիի շրջապատում տիրող կարծիքի համաձայն, Արայի թիկունքում կանգնած է ոչ այլ ոք, քան Շակրոյի ազգականը` Դաթո Կրասնոդարսկին, ով Իվանենկոյի մահից հետո Կուբանը վերահսկելու լայն հնարավորություն է ստացել: Հենց նրան եւ Ցիրկաչին էլ համարում են սպանության հիմնական պատասխանատու, որի համար խոստացել են վրեժխնդիր լինել:
23:40 22/02/2015  |  Քրեական խրոնիկոն Նորագյուղցի Ավետի տղան՝ Սևոն, Մոսկվայում նորից կարգվեց օրենքով գող. shamshyan

Воровское застолье в одном из ресторанов в Анталье закончилось убийством одного из “законников” 02/27/2015 00:30 | Международные новости
Стала известна подоплека убийства 46-летнего вора «в законе» Вадима Иваненко, совершенное 9 февраля в турецкой Антальи. Как напоминает СМИ, воровское застолье в одном из ресторанов в Лара Бич закончилось смертью одного «законника», Иваненко, и ранением другого, Жураковского, или Вовы Пухлого.
Как сообщает ИА «Прайм Крайм», на месте преступления были задержаны еще двое воров «в законе»: Жора Ташкентский и Циркач, а также некто Монгол, который был из их же компании, но сидел за соседним столиком. Он же, якобы, сразу взял на себя вину за оба огнестрела. Проведенная экспертиза обнаружила следы пороховых газов и на руках Циркача, но он пояснил их тем, что выбивал оружие из рук стреляющего. Поэтому его, как и Жору, отпустили.
В то время, как тело Вадика без лишней помпы доставили в Краснодар и там по-тихому захоронили, Пухлый в тяжелом состоянии оказался на больничной койке с подозрением на сепсис. Чуть оклемавшись, Вова публично заявил, что имеет претензию к Жоре и Циркачу и чуть ли не вызывает их в Турцию на «правилку».
Как оказалось, все находились друг с другом в одной компании уже несколько дней. Изначально среди них было девять воров, пятеро из которых в день трагедии удалились. Несмотря на имеющиеся к Вадику вопросы, все обращались с ним, как с вором, и в процессе общения и при расставании. Следовательно, в момент гибели Иваненко был в полноте своих полномочий, и никаких либо решений, даже заочных, по нему не выносилось. Значит, никто не имел права убить его, как простого смертного, и не понести за это наказания. Не менее актуально и то, кто в сложившейся ситуации будет восстанавливать утерянную Вадиком кассу, которую он частично был готов возместить.
Все сказанное быстро дошло до нужных ушей в Москве и вскоре Пухлому позвонил Ара Армавирский и сказал, что «за все произошедшее люди в курсе, а если у того к кому-то есть вопросы, пусть сам приезжает и задает их в «главном офисе». По убеждениям, царящим в окружении Пухлого, за Арой стоит никто иной, как родственник Шакро, Дато Краснодарский, которому устранение Иваненко открывает контроль над Кубанью. Именно его и Циркача считают виновниками убийства, за которое обещают отомстить, пишет ИА «Прайм Крайм».