Պարզեցվել է ենթաակցիզային ապրանքների արտահանման և ներմուծման գործընթացը 02/25/2015 16:22 | ԼՐԱՀՈՍ
Ինչպես տեղեկացնում է Ֆինանսների նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը, ԵՏՄ անդամակցության շրջանակում Ֆինանսների նախարարության ակցիզային հարկով հարկվող ապրանքների մասնագիտացված մաքսատունն իր հայտարարարատուներին ներկայանում է առավել պարզեցված ընթացակարգերով և մի շարք նորամուծություններով:
Մաքսատան պետ Սուրեն Ղազարյանի խոսքով` բավականին դյուրացվել է ենթաակցիզային ապրանքների արտահանման և ներմուծման ամբողջ գործընթացը. «ԵՏՄ անդամ պետությունների հետ ընդհանուր սահմանի բացակայությամբ պայմանավորված` ցամաքային ճանապարհով արտահանվող ապրանքների համար նախկինում «Արտահանում ազատ շրջանառության համար» ռեժիմով ձևակերպում ստանալու փոխարեն, այժմ լրացվում է պարզեցված «Տարանցիկ հայտարարագիր»: Իսկ օդային ճանապարհով արտահանվող ենթաակցիզային ապրանքները մաքսային ձևակերպում չեն ստանում:
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ մաքսատան հայտարարատուների մոտ 70 տոկոսը գործունեություն է ծավալում հենց ԵՏՄ անդամ երկրներում, կարելի է ասել, որ Միության անդամակցությամբ բարենպաստ պայմաններ են ստեղծվել բիզնեսի համար»:
Փոփոխություններով դյուրացվել է նաև ԵՏՄ երկրներ արտահանվող ենթաակցիզային ապրանքների ակցիզային դրոշմանիշերով դրոշմավորման գործընթացը:
Ըստ Սուրեն Ղազարյանի, ԵՏՄ դրոշմանիշերը չեն հսկվում, հաշվառվում և ոչ մի մաքսային ռեժիմով չեն ձևակերպվում Հայաստանի մաքսային մարմինների կողմից: Ինչ վերաբերում է ԵՏՄ երկրներից ներմուծվող ենթաակցիզային ապրանքներին, ապա այս դեպքում նույնպես ՀՀ մաքսային մարմինների կողմից մաքսային հսկողություն և ձևակերպումներ չեն իրականացվում:
«Տնտեսվարողները, նախկինում սահմանված 10-օրյա ժամկետում վճարվելիք մաքսային վճարներն այժմ վճարում են հարկային մարմիններին` ներմուծման օրվան հաջորդող ամսվա մինչև 20-ն ընկած ժամանակահատվածում: Այսինքն, տնտեսվարողը համապատասխան անուղղակի հարկերի վճարումը կարող է կատարել ապրանքների վաճառքից հետո, բացառությամբ ակցիզային դրոշմանիշերով պարտադիր դրոշմավորման ենթակա ենթաակցիզային ապրանքների, որոնց համար ակցիզային հարկը հաշվարկվում և վճարվում է մաքսային մարմիններին»,-նշել է Ակցիզային հարկով հարկվող ապրանքների մասնագիտացված մաքսատան ղեկավարը:
Ի դեպ, ԵՏՄ-ից ներմուծվող ապրանքների համար ոչ սակագնային կարգավորման միջոցներ չեն պահանջվում: Մաքսատանը հայտնել են նաև, որ ընդհանուր առմամբ փոփոխություններ չեն կատարվել երրորդ երկրներից Հայաստան ենթաակցիզային ապրանքների ներուծման ընթացակարգերում, սակայն, պայմանավորված ԵՏՄ անդամակցությամբ, որոշ ապրանքների մասով ավելացել են մաքսատուրքի դրույքաչափերը, մասնավորապես, ալկոհոլային խմիչքների, ծխախոտի, իսկ դիզվառելիքի, էլեկտրամեկուսիչ հատկություններով յուղերի մաքսատուրքը զրոյից դարձել է 5 տոկոս:

Членство Армении в ЕАЭС упростило процесс экспорта и импорта подакцизных товаров 02/25/2015   17:20  |  Лента новостей
В рамках вступления Армении в Евразийский экономический союз упрощен весь процесс экспорта и импорта подакцизных товаров. Об этом заявил начальник Специализированной таможни для оформления облагаемых акцизом товаров Министерства финансов Армении Сурен Казарян. Ввиду отсутствия общей границы со странами Евразийского экономического союза вместо оформления в режиме “Экспорт для свободного оборота” товаров, экспортируемых сухопутным путем, теперь заполняется упрощенная “Транзитная декларация”, а в случае экспорта воздушным транспортом подакцизные товары не проходят таможенного оформления.
"С учетом того, что почти 70% таможенных декларантов осуществляют свою деятельность именно в странах ЕАЭС, то можно утверждать, что членство в этой организации создало благоприятные условия для ведения бизнеса", - отмечают в ведомстве.
Упрощен также процесс маркировки экспортируемых в страны ЕАЭС подакцизных товаров акцизными марками.
По словам Сурена Казаряна, акцизные марки ЕАЭС вне контроля, вне учета и не проходят оформления со стороны таможенных органов Армении. Что касается импортируемых из стран ЕАЭС подакцизных товаров, то и в данном случае таможенными органами РА не осуществляется таможенный контроль и оформление.
Хозяйствующие субъекты теперь производят таможенные платежи до 20-го числа месяца, следующего за датой ввоза вместо ранее установленного 10-дневного срока.
А импортируемые из ЕАЭС товары не требуют средств нетарифного регулирования. В таможне также сообщили, что изменения не коснулись подакцизных товаров, импортируемых в Армению из третьих стран, однако в связи со вступлением в ЕАЭС, выросли таможенные пошлины на некоторые товары, в частности на алкогольные напитки, сигареты. Таможенные пошлины на дизтопливо и электроизоляционные масла и вовсе увеличились с 0% до 5%.