Հարութ Սասունյան. Լոս Անջելեսը չեղյալ համարեց Թուրքիայի վարձու լոբբիստական ընկերության հետ պայմանագիրը 02/25/2015   10:33  |  Վերլուծություններ
Անցյալ տարի օգոստոսին իմ գրած խմբագրականում նախազգուշացրել էի, որ ամերիկահայ համայնքը և բարի կամքի տեր բոլոր մարդիկ կբոյկոտեն «Անհեսեր բուշ», «Բոինգ», «Շևրոն», «Ինթըրփրայս ռենթ է քար», «Ջեներալ էլեկտրիկ», «Գոլդման սաքս», «Գուգլ», Լոս Անջելեսի օդանավակայան, Ֆուտբոլի ազգային լիգա, Օքլենդի նավահանգիստ և «Յունայթեդ էյրլայնս» ընկերությունների ապրանքներն ու ծառայությունները, եթե նրանք չեղյալ չհամարեն իրենց պայմանագրերը Թուրքիայի տխրահռչակ լոբբիստական վարձու ընկերություններից մեկի՝ «Գեբարդ գրուպի» հետ:
Զարմանելիորեն, Ներկայացուցիչների պալատի մեծամասնության նախկին ղեկավար Դիկ Գեբարդը Կոնգրեսում իր երկարատև գործունեության ընթացքում պայքարել է ի նպաստ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման:  Սակայն պաշտոնաթողությունից շատ չանցած, նա դարձավ հայկական հարցերի մոլի հակառակորդ՝ փող աշխատելով Հայոց ցեղասպանության թուրքական ժխտումներից: ԱՄՆ արդարադատության նախարարության փաստաթղթերը բացահայտում են, որ «Գեբարդ գրուպին» վճարվել է տարեկան 1.4 միլիոն դոլար՝ Թուրքիայի շահերը Վաշինգտոնում առաջ մղելու համար:
Ըստ «Օտարերկրյա գործակալների գրանցման մասին» օրենքի՝ Արդարադատության նախարարություն «Գեբարդ գրուպի» ներկայացրած փաստաթղթերը ցույց են տալիս, որ Գեբարդը և նրա գործընկերներն անցյալ տարի հանդիպումներ են ունեցել Ներկայացուցիչների պալատի և Սենատի տասնյակ անդամների հետ՝ աշխատանքներ տանելով ընդդեմ. 1) Կոնգրեսի բանաձևերի՝ Հայոց ցեղասպանության և Թուրքիայի կողմից քրիստոնեկան եկեղեցիները վերադարձնելու վերաբերյալ, և 2) բացահայտումների, որ Թուրքիան աջակցել է իսլամական ջիհադականներին՝ Սիրիայի հայաբնակ Քեսաբ քաղաք նրանց ներխուժման ժամանակ:
Ավելի նողկալի է, որ Արդարադատության նախարարության փաստաթղթերը ցույց են տալիս, թե ինչպես 2014 թվականի ապրիլի 24-ի հենց նախօրեին Գեբարդի գործընկեր Ջանիս Օ՛Քոնելը կապ է հաստատել Սպիտակ տան Ազգային անվտանգության խորհրդի աշխատակազմի ղեկավար Բրայան ՄաքՔեոնի և Պետքարտուղարի օրենսդրական հարցերով տեղակալի օգնական Չադ Քրեյկեմիերի հետ, որպեսզի ձևափոխի Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ նախագահ Օբամայի ամենամյա հայտարարությունը՝ Թուրքիայի վարչապետ Էրդողանի խեղաթյուրված և կեղծավոր ներողությունից հետո, որ նա հայտնել էր Օսմանյան կայսրությունում Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին բոլոր զոհերի համար:
Արդարադատության նախարարության փաստաթղթերը նաև բացահայտում են, որ Գեբարդը և Օ՛Քոնելը  2014 թ. մարտի 3-ին «Թուրքական ավիաուղիներով» մեկնել են Ստամբուլ և Անկարա՝ Թուրքիայի ազգային անվտանգության խորհրդականի հետ հանդիպելու նպատակով: Գեբարդը Ստամբուլ և Անկարա է մեկնել Փարիզից, երթուդարձի համար ծախսելով 1513 դոլար, իսկ  Օ՛Քոնելը Ստամբուլ և Անկարա է մեկնել Վաշինգտոնից՝ ծախսելով 6986 դոլար երթուդարձի համար: Երկու լոբբիստները երեք օր գիշերել են Ստամբուլի «Կոնրադ» հյուրանոցում, և յուրաքանչյուրի ծախսը կազմել է 710 դոլար: Թուրքիայում եղած ժամանակ նրանք ծախսել են 600 դոլար լիմուզինների ծառայության վրա:
Անցյալ ամիս Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախումբը, Ամերիկայի հայկական համագումարը և Հայ երիտասարդաց դաշնակցությունը (Արևելյան և Արևմտյան ԱՄՆ) ավելի քան 200 նամակ են ուղարկել «Գեբարդ գրուպի» և Թուրքիայի համար աշխատող չորս այլ լոբբիստական ընկերությունների՝ «Դիկշտայն շապիրո» ՍՊԸ-ի, «Գրինբերգ թրորիգ», «Ալփայթակ» և «Միջազգային ԼԲ» հաճախորդ հանդիսացող գործարարներին, համալսարաններին և հասարակական կազմակերպություններին: Նման մի նամակով նրանք  խնդրել են «Յունայթեդ էյրլայնսից» պահանջել լոբբիստական ընկերությունից դադարեցնել իր  պայմանագիրը Թուրքիայի կառավարության հետ, հակառակ դեպքում ավիաընկերությունը պետք է խզի իր պայմանագիրը լոբբիստական ընկերության հետ: Եթե մինչև փետրվարի 28-ը ոչ մի գործողություն չձեռնակվի՝ ամերիկահայերը պետք է բողոքի ակցիա անցկացնեն ինչպես լոբբիստական ընկերության, այնպես էլ «Յունայթեդ էյրլայնսի» դեմ:
Թուրքիայի լոբբիստական ընկերություններին հակազդելու ջանքերը տվեցին իրենց առաջին պտուղները: Փետրվարի 23-ին Արևմտյան Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախումբը հայտարարեց, որ Լոս Անջելեսի «Միջազգային օդանավակայանները» [LAWA], որն ամբողջությամբ պատկանում է Լոս Անջելես քաղաքին, որոշել է խզել իր 845 հազար դոլար արժողությամբ պայմանագիրը «Գեբարդ գրուպի» հետ, այն բանից հետո, երբ  անցյալ տարվա դեկտեմբերին Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախումբը կոչ է արել քաղաքապետ Էրիկ Գարսետիին՝ «վերջ դնել Լոս Անջելես քաղաքի և Դիկ Գեբարդի միջև եղած բոլոր կապերին»:
Արևմտյան Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախմբի ատենապետ Նորա Հովսեփյանը ողջունեց «LAWA-ի և Լոս Անջելես քաղաքի պաշտոնատար անձանց՝ զրոյական հադուրժողականության քաղաքականություն ցուցաբերելու սկզբունքային դիրքորոշման համար ընդդեմ ցեղասպանության ժխտողականության: LAWA-ի որոշումն արտացոլում է ճիշտ կառավարման ամենաբարձր չափանիշները և ավելի է ամրապնդում Լոս Անջելեսի՝  պետական և միջազգային առաջնորդ հպարտ դիրքորոշումը ցեղասպանության կանխարգելման և մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերով: Որպես ցեղասպանությունը ժխտող անձ՝ Գեբարդն արժանի չէ Լոս Անջելեսի բնակիչների անգամ մեկ դոլարին, և չպետք է որևէ կապ ունենա մեր քաղաքի հետ»:
Ըստ Արեմտյան Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախմբի ձեռք բերած փաստաթղթերի՝ «Գեբարդ գրուպ» ընկերությունը «845 հազար դոլար արժողությամբ պայմանագիր է ունեցել LAWA-ի հետ, որի շուրջ պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել 2012 թ. Լոս Անջելեսի նախկին քաղաքապետ Անտոնիո Վիլարագոսայի պաշտոնավարության ժամանակ: LAWA-ի հետ պայմանագրի հաստատումից հետո, «Գեբարդ գրուպը» ստանում էր ամսական ավելի քան 23 հազար դոլար վարձատրություն իր աշխատանքի դիմաց օդանավակայանի համար, միաժամանակ ներկայացնելով Թուրքիայի կառավարության շահերն ընդդեմ ամերիկահայ համայնքի շահերի»:
Այս առաջին խոշոր հաղթանակից հետո ամերիկահայերը պետք է շարունակեն կոչ անել մնացած 200 ընկերություններին՝ «Գեբարդ գրուպի» և Թուրքիայի կողմից վարձու այլ լոբբիստական ընկերությունների հաճախորդներին՝ խզել իրենց պայմանագրերը, քանի որ ցեղասպանության ժխտողներին վարձելը թե անբարոյական է, թե վատ բիզնեսի որոշում…
Հարութ Սասունյան
«Կալիֆորնիա Կուրիեր» թերթի հրատարակիչ և խմբագիր
Թարգմանությունը՝ Ռուզաննա Ավագյանի
18:00 24/09/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՊատմության մութ, անավարտ էջը. Առաջին համաշխարհային պատերազմն ու Հայոց ցեղասպանությունը
13:28 14/09/2014  |  ԼՐԱՀՈՍ107 տարեկան հասակում Ֆրանսիայում կյանքից հեռացել է ցեղասպանությունը վերապրած Օվսաննա Գալստյանը

Арут Сасунян: В Лос-Анджелесе расторгли контракт с нанятой Турцией лоббистской компанией, отрицающей факт Геноцида армян 02/25/2015 12:55 | Аналитика
В августе прошлого года в своей редакционной статье я предупреждал о том, что армянская община США и все доброжелатели будут бойкотировать продукцию и услуги компаний “ Anheuser-Busch”, “ Boeing ”, “ Sharon ”, Enterprise Rent-A-Car, “ General Electric ”, “ “Goldman Sachs ”, “Google”, аэропорт Лос-Аджелеса, Национальная футбольная лига, порт Окленда и “United Airlines”, если они не аннулируют договор с одним из печально известных лоббистских компаний “Гепхард груп”, нанятых Турцией.
Бывший руководитель большинства Палаты представителей Дик Гепхард в ходе своей многолетней деятельности в Конгрессе боролся за признание Геноцида армян. Однако спустя немного времени после своей отставки он вдруг превратился в рьяного противника армянского вопроса, зарабатывая деньги на ревизионистской позиции Турции по Геноциду армян. Документы министерства юстиции США указывают на то, что компании “Гепард груп” ежегодно платили 1.4 долларов за лоббирование интересов Турции в Вашингтоне.
Согласно закону “О регистрации иностранных агентов”, представленные компанией “Гепард Груп” документы показывают, что Гепхард и его партнеры в прошлом году провели встречи с членами Палаты представителей и Сената, развернув кампанию против:1) резолюции конгресса по Геноциду армян и возврата Турцией христианских церквей; 2) разоблачений, согласно которым Турция оказывала поддержку исламским джихадистам в ходе их вторжения в населенный армянами сирийский город Кесаб.
Еще более отвратительным представляется тот факт, что документы Минюста США показывают, как прямо в канун 24 апреля 2014 года партнер Гепхарда Джанис О’Коннелл выходит на связь с руководителем аппарата Совета национальной безопасности Белого дома Брайаном Маккеоном и помощником госсекретаря Госдепартамента по законодательным вопросам Чадом Крейкемиером с тем, чтобы провалить ежегодное заявление президента Обамы по Геноциду армян после фальшивых и лицемерных извинений Эрдогана за гибель людей в Османской Турции в годы Первой Мировой Войны.
Документы Минюста также проливают свет на обстоятельства поездки Гепхарда и О’Коннелл 3 марта 2014 года в Стамбул и Анкару на встречу с советником главы нацбезопасности Турции. Гепхард вылетел в Стамбул и Анкару из Парижа, потратив на поездку 1513 долларов, а О’Конел – прибыла в Стамбул и Анкару из Вашингтона, израсходовав $6986.Оба лоббиста остановились в гостинице “Конрад”, где провели три дня, и расходы каждого из них составили $710. Во время своего пребывания в Турции они потратили также 600 долларов на лимузины.
В прошлом месяце Армянский Национальный комитет Америки «Ай Дат», Армянская ассамблея Америки и Федерация армянской молодежи Восточной и Западной Америки направили более 200 писем партнерам “Гепхард груп” и 4 работающим на Турцию лоббистским организациям, вузам и общественным организациям. В одном из таких писем они просили “United Airlines ”потребовать от лоббистской компании аннулировать контракт с правительством Турции, в противном случае авиакомпания должна расторгнуть свой договор с лоббистской организацией. Если до 28 февраля не будет предпринято каких-либо действий, армяне США должны провести акцию протеста как против лоббистской организации, так и компании “ United Airlines ”.
Усилия по противодействию турецким лоббистским организациям дали свои первые плоды. 23 февраля Национальный комитет «Ай Дат» в Западной Америке заявил, что компания World Airports (LAWA), которая полностью принадлежит городу Лос-Анджелес, расторг контракт на 845.000 долларов с компанией “Гепхард груп” после того, как в декабре прошлоого года Национальный комитет призвал мэра Лос-Анджелеса Эрика Гарсета разорвать все связи с Диком Гепхардом и аннулировать контракт, подписанный им с аэропортом Лос-Анджелеса.
Председатель отделения Армянского национального комитета Америки в западном регионе США Нора Овсепян приветствовали данное решение, которое, по их словам, отражает высочайшие стандарты правильного управления и еще более укрепляет позицию Лос-Анджелеса в вопросе предотвращения геноцидов и защиты прав человека. Как человек, отрицающий факт Геноцида армян, Гепхард не заслуживает ни доллара от жителей и не имеет никакого отношения к городу.
По этому контракту “Гепхард груп” получал ежемесячно вознаграждение в размере более $23тыс за свою работу, представляя при этом интересы турецкого правительства, идущие вразрез с интересами армянской общины США.
После этой крупной победы армяне США должны призвать остальные 200 компаний расторгнуть контракты с нанятыми Турцией лоббистскими организациями, поскольку нанимать людей, отрицающих Геноцид, аморально и является плохим бизнес-решением.