Գյումրիի սպանդի գործով տուժողի իրավահաջորդների ներկայացուցիչները կմասնակցեն փորձաքննություններին 02/25/2015 19:05 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ավետիսյանների ընտանիքի 7 անդամների սպանության դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության վարույթում քննվող քրեական գործով բավարարվել է տուժողի իրավահաջորդների ներկայացուցիչների դիմումը՝ նշանակված փորձաքննություններին մասնակցելու վերաբերյալ։ Այս մասին հայտնում է ՀՀ քննչական կոմիտեի դեպարտամենտի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը:
Տուժողի իրավահաջորդի ներկայացուցիչներ Արթուր Սաքունցը և Արայիկ Զալյանը վարույթն իրականացնող մարմնին ներկայացրել են դիմումներ, որոնք օրենքով սահմանված կարգով քննարկվել են, իսկ արդյունքների մասին՝ գրավոր ծանուցվել։
Հաշվի առնելով հանրության հետաքրքրությունը՝ տեղեկացնում ենք, որ ի թիվս այլ հարցադրումների՝ տուժողի իրավահաջորդների ներկայացուցիչները խնդրել են հնարավորություն ընձեռել՝ մասնակցել նշանակված փորձաքննություններին և փորձագետներին հարցեր ուղղել:
Քրեական գործը քննող քննչական խմբի ղեկավարը բավարարել է փորձաքննություններին ներկա գտնվելու վերաբերյալ դիմումը։
ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքին համապատասխան՝ տուժողի իրավահաջորդների ներկայացուցիչների ներկայությունը փորձաքննություններին ապահովելու նպատակով վարույթն իրականացնող մարմինը խնդրել է հայտնել, թե կոնկրետ որ փորձաքննությանն են ցանկանում ներկա գտնվել, փորձաքննության որ փուլից և ինչ լրացուցիչ հարցադրումներ ունեն:

Представители правопреемников убитой в Гюмри семьи Аветисянов смогут присутствовать при проведении экспертиз 02/25/2015   19:47  |  Актуальная тема
Представители правопреемников потерпевших смогут присутствовать при проведении экспертиз, назначенных в рамках расследуемого в производстве Главного следственного управления СК Армении уголовного дела об убийстве семи членов семьи Аветисянов в Гюмри. Об этом сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении.
Соответствующее обращение представителей правопреемников потерпевших — Артура Сакунца и Араика Заляна — было удовлетворено в рамках уголовного дела, находящегося в производстве Главного управления по расследованию особо важных дел Следственного комитета Армении.Сообщается,что заявления были в установленном законом порядке рассмотрены, а об их результатах было сообщено письменно.
"С учетом общественного интереса к данному делу, информируем, что в своем прошении представители правопреемников потерпевшей стороны также просили предоставить им возможность принять участие в назначенных экспертизах и задать вопросы экспертам”, - говорится в сообщении.
“В соответствии с Уголовно-процессуальным кодексом, с целью обеспечения присутствия представителей правопреемников потерпевших на экспертизах орган, осуществляющий производство по делу, просит указать, при проведении каких конкретно экспертиз они желают присутствовать, на каком этапе и какие дополнительные вопросы у них имеются”, - отмечается в сообщении.