Նախագահ Սերժ Սարգսյանին հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Կատարի նորանշանակ դեսպանը 02/24/2015 14:18 | ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանին այսօր իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Կատարի Պետության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ալի բին Համադ ալ-Սուլայթին: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Նախագահը շնորհավորել և հաջողություններ է մաղթել նորանշանակ դեսպանին՝ հույս հայտնելով, որ պաշտոնավարման ժամանակաշրջանում նա ջանք չի խնայի Հայաստանի և Կատարի միջև համագործակցությունն ամրապնդելու և զարգացնելու համար: Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ Հայաստանը կարևորում է Ծոցի երկրների, այդ թվում` նաև Կատարի հետ հարաբերությունների զարգացումը:
Ընդգծելով, որ Հայաստանի և արաբական մի շարք երկրների միջև ներկայիս արդյունավետ ու բազմաբովանդակ փոխգործակցությունը հիմնված է հայ և արաբ ժողովուրդների դարերից եկող անկեղծ բարեկամության վրա, Հանրապետության Նախագահը վստահություն է հայտնել, որ այդ ամուր հիմքի վրա փոխշահավետ բոլոր ոլորտներում հաջողությամբ կարող են զարգանալ հայ-կատարական հարաբերությունները:
Դեսպան Ալի բին Համադ ալ-Սուլայթին հավաստիացրել է, որ կներդնի բոլոր ջանքերը` երկկողմ հարաբերությունները զարգացնելու և իր համոզմամբ, համագործակցության մեծ ներուժը լիարժեքորեն օգտագործելու համար:
Զրուցակիցները երկուստեք կարևորել են միջկառավարական հանձնաժողովի գործունեությունը, Հայաստանի և Կատարի միջև տարբեր ոլորտներում փոխգործակցությունը խթանելու նպատակով իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնումը:

Президент Армении обсудил с новым послом Катара перспективы развития двусторонних отношений 02/24/2015   15:34  |  Лента новостей
Новоназначенный посол Катара в Республике Армении Али Бин Хамад Аль-Сулайти вручил во вторник свои верительные грамоты президенту Армении Сержу Саргсяну. Об этом сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Президент поздравил новоназначенного посла, пожелал ему успехов и выразил надежду на то, что в ходе своей дипломатической миссии в Армении он не пожалеет усилий для укрепления и развития сотрудничества между Арменией и Катаром. Серж Саргсян отметил, что Армения придает важность развитию отношений со странами Персидского залива, в том числе и с Катаром
Глава государства выразил уверенность в том, что эффективное и содержательное взаимодействие между Арменией и рядом арабских стран, базирующееся на идущей из глубины веков искренней дружбе армянского и арабского народов, послужит крепким фундаментом для успешного развития армяно-катарских отношения во всех взаимовыгодных сферах.
В свою очередь посол Катара заверил, что приложит максимум усилий для развития двусторонних отношений и полноценного использования имеющегося большого потенциала для сотрудничества.
Собеседники придали важность деятельности межправительственной комиссии, расширению договорно-правовой базы в целях стимулирования взаимодействия между Арменией и Катаром в разных сферах.