Գլխավոր դատախազությունը հրապարակել է ՌԴ գլխավոր դատախազություն ուղարկված հարցման պատասխանի լուսապատճենը 02/24/2015 13:07 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ գլխավոր դատախազությունը հանդես է եկել պարզաբանմամբ՝ ՀՀ գլխավոր դատախազի կողմից ՌԴ գլխավոր դատախազին ուղարկված նամակի առնչությամբ մամուլում տեղ գտած մեկնաբանությունների կապակցությամբ:
Դատախազության հաղորդագրության մեջ մասնավորապես ասվում է.
«Հաշվի առնելով խնդրո առարկայի նկատմամբ հանրային մեծ հետաքրքրությունը, ինչպես նաև խուսափելու համար տարաբնույթ մեկնաբանություններից ՀՀ գլխավոր դատախազությունը պարզաբանում է.
ՀՀ գլխավոր դատախազը, 2015թ. հունվարի 12-ին Գյումրի քաղաքում ՀՀ յոթ քաղաքացիների սպանության դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի վարույթը ՀՀ իրավապահ մարմիններին հանձնելու վերաբերյալ 03.02.2015թ-ին միջնորդություն է ուղարկել ՌԴ գլխավոր դատախազ Յու. Չայկային:
ՀՀ գլխավոր դատախազության միջնորդությունն այժմ քննարկվում է ՌԴ գործընկերների կողմից: Միջնորդության շուրջ ստեղծված թյուրըմբռնումներից խուսափելու համար հրապարակում ենք դրա վերաբերյալ ՀՀ գլխավոր դատախազության միջազգային-իրավական կապերի բաժնի կողմից ՌԴ գլխավոր դատախազություն ուղարկված հարցման պատասխանի լուսապատճենը.
Ինչ վերաբերում է ՀՀ գլխավոր դատախազի միջնորդության հրապարակման վերաբերյալ հայտարարություններին, ապա տեղեկացնում ենք, որ «Տեղեկատվության ազատության մասին» ՀՀ օրենքի 8-րդ հոդվածի 1-ին, մասի 3-րդ կետի համաձայն այն պարունակում է հրապարակման ոչ ենթակա նախնական քննության տվյալներ, ուստի գործի քննության բազմակողմանիության, լրիվության և օբյեկտիվության ապահովման շահերից ելնելով՝ միջնորդությունը այս պահին չի կարող հրապարակվել:
ՀՀ գլխավոր դատախազությունը հորդորում է զերծ մնալ ՀՀ յուրաքանչյուր քաղաքացու համար կարևորագույն նշանակություն ունեցող այս հարցի շուրջ անհիմն, ոչ մասնագիտական կարծիքներ հայտնելուց: ՀՀ գլխավոր դատախազությունը հիշեցնում է, որ գործում է բացառապես իր լիազորությունների շրջանակում` իրականացնելով ՀՀ սահմանադրությամբ և օրենքներով իրեն վերապահված գործառույթները»:

Генпрокуратура Армении опубликовала фотокопию ответа на ходатайство о передаче Армении дела об убийстве семьи в Гюмри 02/24/2015   13:50  |  Актуальная тема
Генпрокуратура Армении выступила с пояснением по поводу муссируемых в прессе комментариев относительно письма, отправленного Геворком Костаняном своему российскому коллеге Виктору Чайке.
“Учитывая общественный интерес к данной проблеме и во избежание различных трактовок Генпрокуратура РА поясняет:
“Генеральный прокурор Армении 3 февраля направил своему российскому коллеге Юрию Чайке ходатайство о передаче правоохранительным органам РА производства уголовного дела по факту убийства семи граждан РА в Гюмри 12 января.
Соответствующее ходатайство генпрокуратуры в настоящее время рассматривается в генпрокуратуре РФ. Во избежание сложившегося вокруг прошения превратного восприятия, публикуем фотокопию ответа на обращение, направленное отделом по международно-правовым связям Генпрокуратуры РА в Генпрокуратуру РФ.
Что касается заявлений по поводу публикации ходатайства генпрокурора Армении, то сообщаем, что, согласно пункту 3 части 1 ст. 8 закона РА “О свободе информации”, оно содержит данные предварительного следствия, не подлежащие разглашению, посему, исходя из соображений обеспечения многостороннего, полного и объективного расследования дела, текст ходатайства в настоящее время не может быть предан огласке”, - говорится в сообщении Генпрокуратуры Армении.
Ведомство также призвало воздержаться от высказывания необоснованных, непрофессиональных мнений по вопросу, представляющего для каждого гражданина РА важнейшее значение. Генпрокуратура Армении напоминает, что действует исключительно в рамках своих полномочий, выполняя возложенные на нее Конституцией и законодательством РА функции.