Հարազատները վրդովված են ռուսական ԶԼՄ-ների մեկնաբանություններից և պնդում, որ հայազգի գործարարը սառնասիրտ մարդասպան չէ 02/20/2015   12:12  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Oրեր առաջ ռուսաստանյան մի շարք լրատվամիջոցներ հրապարակել էին ՌԴ-ում կատարված դաժան հանցագործության մասին տեղեկատվություն` իրենց տանը, քնած ժամանակ սպանվել էին հայազգի ընտանիքի մայրն ու 7-ամյա դուստրը: Քննչական մարմինն առաջինը կասկածի տակ էր առել ընտանիքի հորը, ով այդ ողբերգական գիշերը տանը չէր գիշերել:
Հայազգի Խորեն Ղազարյանի հարազատները «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում իրենց վիրավորանքն ու վրդովմունքը հայտնեցին ռուսական լրատվամիջոցներում հայտնված լուրերի ու մեկնաբանությունների վերաբերյալ:
Մեր զրուցակիցները նկատեցին, որ ռուսական որոշ լրատվամիջոցներ, արհամարհելով անմեղության կանխավարկածն ու սենսացիայի հետևից ընկնելով, հանցանքը վերագրել էին հայազգի Խորեն Ղազարյանին` նրան ներկայացնելով որպես սառնասիրտ մարդասպանի: Մյուսներն էլ պարզապես արտատպել էին նույն հոդվածները` առանց խորանալու իրերի էության մեջ:
Հարազատներին վիրավորել է այն փաստը, որ ռուսական մամուլը Խորեն Ղազարյանին ներկայացրել է որպես թղթամոլի, աղավաղել նրա` ընտանիքի հետ ունեցած հարաբերությունների փաստը` միանշանակ հայտարարելով, թե նա կնոջ հետ անընդհատ վիճել է, ճնշել նրան: «Երեխայի մասին ընդհանրապես չենք խոսում: Եթե իմանայիք այն ամենը,  ինչ նա անում էր   իր երեխայի համար, օրինակ` նոր տարուն ԱՄՆ են մեկնել երեք շաբաթով, մարտին պատրաստվում էր Իտալիա տանել»,- մեզ հետ զրույցում նշեցին հարազատները` միաժամանակ հայտնելով, որ երեխան երկար սպասված, ուշ ծնված ու այդ ընտանիքի միակ երեխան էր, որին ծնողները առանձին քնքշությամբ էին վերաբերվում:
«Մենք փորձում ենք այստեղ բացատրել, որ հայ տղամարդը նույնիսկ պատերազմական գործողությունների ժամանակ թշնամու երեխայի վրա ձեռք չի բարձրացրել, էլ ուր մնաց՝ սեփական երեխայի»,- ասում են հարազատներն ու հավելում, որ Ղազարյանին ճանաչողները մտքի ծայրով անգամ չեն կարողանում անցկացնել, թե նա կարող էր սպանել սեփական կնոջն ու երեխային:
Ի դեպ, ռուսական լրատվամիջոցների այն տեղեկությունները, թե սպանված կինը` Վիկտորիան, Խորեն Ղազարյանի արդեն երրորդ կինն էր, հարազատները նույնպես հերքեցին. «Դա էլ սուտ է, նա օֆիցիալ երբեք ամուսնացած չի եղել»:
Ըստ շրջանառող վարկածի, 51- ամյա ՌԴ քաղաքացի Խորեն Ղազարյանը սպանել է իր կնոջը` Վիկտորիա Կարագուլյանին ու իրենց 7-ամյա դստերը` կնոջ հետ ունեցած վեճի հետևանքով: Իսկ վիճել են ամուսինները, դարձյալ ըստ նախաքննական վարկածի, ամուսնու ուշ վերադառնալու հարցի շուրջ, ինչի համար կինը, իբրև, չի բացել բնակարանի դուռն ու ամուսնուն տուն չի թողել, չի պատասխանել նաև հեռախոսազանգերին: Զայրացած ամուսինը գիշերել է ավտոմեքենայի մեջ, իսկ առավոտյան պատուհանից մտել տուն ու սպանել կնոջն ու երեխային:
Հարազատները պատմեցին, որ դեպքի օրը, Խորեն Ղազարյանն իսկապես ուշ է վերադարձել: Ըստ սովորության, աշխատանքային շաբաթվա վերջին` ուրբաթ օրը, աշխատանքից հետո, ընկերների հետ հավաքվել են ինչ- որ սրճարանում, զրուցել, հանգստացել:
Գիշերը տուն վերադառնալով ու տեսնելով, որ կինն ու երեխան դուռը չեն բացում, ենթադրելով, թե քնած են՝ որոշել է սպասել մինչև առավոտ և գիշերել ավտոմեքենայի մեջ: «Էլիտար շենք է, այնտեղ ավտոկայանատեղին տաք, նորմալ տեղ է, որոշել է աղմուկ չբարձրացնել, հարևաններին չանհանգստացնել եւ  քնել է մեքենայի մեջ, առավոտյան նորից եկել է տուն»,- պատմեցին հարազատները:
Հարազատներն, իհարկե, չեն բացառում, որ քննչական մարմիններն այլ վարկածների շուրջ ևս քննություն տանում են, բայց հիմնական կասկածը, նրանց խոսքով, նման դեպքերում, ընկնում է ընտանիքի անդամի վրա:
«Մենք գիտենք, որ բավականին շատ հետքեր են թողնված, և հաշվի առնելով ժամանակակից մեթոդների հնարավորությունները՝ համոզված ենք, որ մեկ ամսվա ընթացքում, պետք է որ ռեալ պատկերը երևա»,- մեզ հետ զրույցում նշեց Խ.Ղազարյանի մտերիմ բարեկամ Աշոտ Չոբանյանը` նշելով, որ նախաքննական մարմնից իրենց հայտնել են, որ փորձաքննությունների վերջնական արդյունքները հայտնի կլինեն 30 օրվա ընթացքում:
«Համոզված եմ, որ դրա արդյունքում ճշմարտությունը կբացահայտվի այն առումով, որ ինքը կապ չունի, և կմնա արդեն պարզել, թե իրականում ով է կատարել այդ սադիստությունը»,-ասաց նա:
Իրենք` հարազատները, դժվարանում են որևէ բացատրություն գտնել կատարվածին: Իսկ մեր հարցին, թե կարո՞ղ էր արդյոք դա կապված լինել Ղազարյանի` որպես գործարար ծավալած գործունեության հետ, պատասխանեցին. «Ինքը շատ կոմպրոմիսային անձնավորություն է: Շատ դեպքերում պատրաստ է եղել նույնիսկ նյութական կորուստներ կրել, բայց հանկարծ թշնամություն, կոնֆլիկտներ չստեղծել»:
Ի դեպ, ռուսական մամուլում նաև տեղեկություններ են տպագրվել, որ Ղազարյանը հրաժարվել է ստի դետեկտորով ստուգում անցնելուց, Աշոտ Չոբանյանը հերքեց նաև այս տեղեկությունները` հայտնելով, որ դատարանում Ղազարյանը հայտարարել է, որ պատրաստ է նման ստուգում անցնել, բայց իր փաստաբանի ներկայությամբ, որպեսզի բացառվեն հնարավոր չարաշահումները:
Խորեն Ղազարյանն այժմ կալանավորված է: Երկուշաբթի օրը` փոտրվարի 16-ին Մոսկվայի Խամովնիչեսկի շրջանի դատարանը բավարարեց հայազգի գործարարի նկատմամբ խափանման այդ միջոցը կիրառելու՝ նախաքննական մարմնի միջնորդությունը:

Родственники армянского бизнесмена Хорена Казаряна возмущены комментариями российских СМИ и настаивают на его невиновности 02/20/2015   13:04  |  Актуальная тема
На днях ряд российских СМИ опубликовал информацию о жестоком преступлении, совершенном в РФ: в собственном доме были убиты армянка и ее семилетняя дочь. Под подозрение первым попал глава семейства, который в эту трагическую ночь не ночевал дома.
Родственники армянского предпринимателя Хорена Казаряна в беседе с ИА “ФактИнфо” выразили свое возмущение сообщениями и комментариями, опубликованными в российских СМИ.
Собеседники агентства отметили, что ряд российских СМИ, пренебрегая презумпцией невиновности и в погоне за сенсацией, приписали преступление армянскому бизнесмену Хорену Казаряну, представляя его хладнокровным убийцей. А остальные просто перепечатали эти статьи, не вникая в суть произошедшего.
Родственников оскорбил тот факт, что российская пресса представила Хорена Казаряна картёжником, исказила информацию о его отношениях с домочадцами, утверждая однозначно, что он постоянно ссорился с женой и оказывал на нее давление, “не говоря уже о ребенке”.
"Если бы Вы знали, сколько всего он делал для ребенка: он забрал ее на Новый год в США на три недели, в марте собирался показать Италию”, - рассказали в беседе с корреспондентом агентства родственники. Они при этом сообщили, что девочка была долгожданным и единственным ребенком в семье, к которой родители относились с особой нежностью.
“Мы тут пытаемся объяснить, что армянин даже во время военных действий не поднимал руку на ребенка своего врага, тем более на своего”, - отметили родные Казаряна. Люди, хорошо знающие Казаряна, не могут допустить даже мысли, что он мог бы убить свою жену и ребенка.
Родственники также опровергли муссируемые в российской прессе сведения, согласно которым убитая жена бизнесмена Виктория была третьей супругой Казаряна. “Эта очередная ложь, он никогда не состоял в официальном браке”, - сказали они.
По имеющейся версии, 51-летний бизнесмен Хорен Казараян якобы убил свою жену Викторию Карагулян и семилетнюю дочь после ссоры. По предварительной версии, вечером 13 февраля мужчина уехал играть в карты, а когда ночью вернулся домой, его якобы никто не впустил и на телефонные звонки также не отвечали. Предположительно, мужчина спустился в подземный гараж и уснул в машине. На следующее утро в квартиру бизнесмен проник через летнюю веранду и якобы расправился с женой и ребенком.
Родственники поведали, что в день инцидента Хорен Казарян действительно вернулся домой поздно. Они с друзьями по традиции собрались в пятницу в кафе, где беседовали, отдыхали.
Вернувшись ночью домой и увидев, что жена и ребенок не открывают ему дверь, предположил, что они спят и решил переночевать в гараже, чтобы не поднимать шума и не будить соседей, после чего утром вернулся домой”, - рассказали родственники предпринимателя.
Они не исключают, что следственные органы рассматривают и другие версии, однако основное подозрение в таких случаях, по их словам, падает на члена семьи.
“Мы знаем, что оставлено много следов и с учетом современных возможностей, уверены, что в течение месяца удастся восстановить реальную картину произошедшего”, - сказал в беседе с ИА “ФактИнфо” близкий родственник Х. Казаряна - Ашот Чобанян. Он также отметил, что следствие сообщило им, что окончательные результаты экспертиз станут известны в течение 30 дней.
“Уверен, что они прольет свет на истину, заключающуюся в том, что он не имеет отношения к случившемуся, и останется лишь выяснить, кто на самом деле совершил это садистское преступление”, - сказал он.
Что касается того, могло ли убийство быть связано с профессиональной деятельностью бизнесмена, родственники отметили, что Казарян – человек неконфликтный, идущий на компромиссы. Были даже ситуации, когда он был готов нести убытки, нежели провоцировать конфликты и наживать себе врагов.
Ашот Чобанян также опроверг информацию о том, что Казарян отказался от прохождения теста на полиграфе. Казарян заявил, что он готов пройти поверку на детекторе лжи, но только в присутствии своего адвоката во избежание возможных злоупотреблений.
Хорен Казарян в настоящее время находится под арестом. Хамовнический суд Москвы 16 февраля удовлетворил ходатайство следствия об избрании в отношении армянского бизнесмена меры пресечения в виде заключения под стражу.