ՌԴ գլխավոր դատախազությունը գրությունը չի ստացել. «Ժողովուրդ» 02/18/2015   08:21  |  Մամուլ
«Ժողովուրդ»-ը գրում է, որ ՀՀ գլխավոր դատախազությունը դեռեւս այս տարվա փետրվարի 3-ին հաղորդագրություն էր տարածել այն մասին, որ ՀՀ գլխավոր դատախազ Գեւորգ Կոստանյանը դիմել է ՌԴ գլխավոր դատախազ Յու. Չայկային:
Հաղորդագրությունում մասնավորապես ասվում է, որ ՀՀ գլխավոր դատախազ Գ. Կոստանյանը, հիմք ընդունելով ՀՀ եւ ՌԴ միջեւ ՀՀ տարածքում ռուսաստանյան ռազմական բազայի գտնվելու հետ կապված գործերով իրավասության եւ փոխադարձ իրավական օգնության հարցերի վերաբերյալ Համաձայնագրի 6-րդ հոդվածը, հունվարի 12-ին Գյումրի քաղաքում ՀՀ 7 քաղաքացիների սպանության դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի վարույթը ՀՀ իրավապահ մարմիններին փոխանցելու վերաբերյալ միջնորդությամբ դիմել է ՌԴ գլխավոր դատախազ Յու. Չայկային:
Լրատվամիջոցը պաշտոնական գրությամբ օրեր առաջ դիմել է ՌԴ գլխավոր դատախազությանը` Հայաստանի գլխավոր դատախազությունից ուղարկված գրության ճակատագիրը պարզելու նպատակով: Երեկ ստացել ենք ՌԴ գլխավոր դատախազության պաշտոնական պատասխանն առ այն, որ նման գրություն իրենք չեն ստացել:
«Ըստ եղած տեղեկությունների՝ Հայաստանի Հանրապետության համապատասխան մարմիններից հարցում` Պերմյակով Վ.Պ.-ին հանձնելու եւ քրեական պատասխանատվության ենթարկելու վերաբերյալ, Ռուսաստանի Դաշնության գլխավոր դատախազությունը չի ստացել»,- նշված է «Ժողովուրդ» օրաթերթին ուղարկված պատասխանում:
«Այստեղից հարց է ծագում, թե Գեւորգ Կոստանյանը ո՞ւմ է ուղարկել իր գրությունը: Իսկ կարո՞ղ է փոստատարն այն ոտքով է Երեւանից Մոսկվա տանելու»,- մեկնաբանում է թերթը:

“Жоговурд”: Генпрокуратура России не получала от армянских коллег ходатайства по вопросу Пермякова 02/18/2015   09:41  |  Пресса
Генеральная прокуратура Армении еще 3 февраля текущего года распространила сообщение, согласно которому генпрокурор РА Геворк Костанян обратился к своему российскому коллеге Юрию Чайке, пишет газета “Жоговурд”.
В релизе, в частности, отмечалось, что Г. Костанян, руководствуясь статьей 6 заключенного между двумя странами Соглашения между Российской Федерацией и Республикой Армения по вопросам юрисдикции и взаимной правовой помощи по делам, связанным с нахождением российской военной базы на территории Республики Армения, обратился к своему российскому коллеге Юрию Чайке с ходатайством о передаче правоохранительным органам РА производства уголовного дела по факту убийства семи граждан РА в Гюмри 12 января.
Несколько дней назад газета “Жоховурд” с официальным письмом обратилась в генпрокуратуру России с тем, чтобы выяснить судьбу отправленного из Армении прошения. Накануне пришел официальный ответ из генпрокуратуры России о том, что они не получали подобного письма.
По имеющейся информации, запрос из соответствующих органов Республики Армения по поводу передачи Валерия Пермякова и привлечения его к уголовной ответственности генпрокуратура России не получала”, - говорится в ответе на запрос газеты “Жоховурд”.