ԲՀԿ խմբակցության անդամ Մելիք Մանուկյանը մանդատից հրաժարվում է 02/17/2015 15:32 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ազգային ժողովի «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության անդամ Մելիք Մանուկյանը, ի տարբերություն նույն խմբակցության անդամներ Արագած Ախոյանի և Կարո Կարապետյանի, որոշել է դուրս գալ ոչ թե խմբակցության կազմից, այլ հրաժարվել պատգամավորական մանդատից:
Ինչպես «Փաստինֆո»-ի թղթակցին հայտնեց ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչության պետ Արսեն Բաբայանը, Մելիք Մանուկյանն այսօր ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանին ներկայացրել է պատգամավորական մանդատից հրաժարվելու մասին դիմում:
ԱԺ կանոնակարգ-օրենքի 13-րդ հոդվածի համաձայն՝ պատգամավորը հրաժարականի մասին իր գրավոր դիմումը անձամբ ներկայացնում է Ազգային ժողովի նախագահին, ով այն հրապարակում է ԱԺ առաջիկա նիստում։
Եթե հրաժարականի հրապարակումից հետո՝ 15 օրվա ընթացքում, պատգամավորը գրավոր դիմումով հետ է վերցնում հրաժարականի մասին իր դիմումը, ապա Ազգային ժողովի նախագահն առաջիկա նիստում Ազգային ժողովին տեղեկացնում է այդ մասին, իսկ եթե հետ չի վերցնում, ապա նրա լիազորությունների դադարման մասին կազմվում է արձանագրություն, որն ստորագրում է Ազգային ժողովի նախագահը և հնգօրյա ժամկետում ուղարկում Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով։
Մ.Մանուկյանը 2012թ. մայիսի 6-ին Ազգային ժողովի պատգամավոր է ընտրվել թիվ 26 ընտրատարածքից: Նրա լիազորությունների վաղաժամկետ դադարեցման դեպքում տվյալ ընտրատարածքում կնշանակվի մեծամասնական ընտրակարգով ԱԺ պատգամավորի լրացուցիչ ընտրություն:

Член фракции ППА Мелик Манукян решил отказаться от депутатского мандата 02/17/2015 16:06 | Актуальная тема
Депутат парламента РА от партии “Процветающая Армения” (ППА) Мелик Манукян в отличие Арагаца Ахояна и Каро Карапетяна решил покинуть не ряды фракции, а отказаться от депутатского мандата.
Как сообщил в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” пресс-секретарь НС РА Арсен Бабаян, Мелик Манукян представил председателю НС РА Галусту Саакяну заявление об отказе от депутатского мандата.
Согласно статье 12 Регламента НС Армении, депутат лично подает письменное заявление о сложении своих полномочий Председателю Национального Собрания, который оглашает его на ближайшем заседании Национального Собрания.
Если в течение 15 дней после оглашения заявления депутат подачей письменного заявления отзывает свое заявление о сложении полномочий, председатель Национального Собрания на ближайшем заседании информирует Национальное Собрание об этом. Если же депутат не отзывает своего заявления о сложении полномочий, составляется протокол о прекращении его полномочий, который подписывается председателем Национального Собрания и в пятидневный срок направляется в Центральную избирательную комиссию.
М. Манукян был избран депутатом НС Армении от 26-го избирательного округа по итогам выборов от 6 мая 2012 года. В случае досрочного прекращения его полномочий, в данном избирательном округе будут назначены дополнительные выборы депутата парламента РА по мажоритарной избирательной системе.