Երևանի քաղաքապետարան. ԱԺ երեք խմբակցությունների ներկայացրած գրությունը չի կարող համարվել տեղեկացում շտապ հավաքի մասին 02/16/2015 18:20 | ԼՐԱՀՈՍ
Երևանի քաղաքապետարանը հանդես է եկել փետրվարի 20-ին Ազատության հրապարակում հավաք անցկացնելու մասին ՀՀ Ազգային ժողովի «Բարգավաճ Հայաստան», «Ժառանգություն» և ՀԱԿ խմբակցությունների գրության վերաբերյալ հայտարարությամբ:
«2015 թվականի փետրվարի 16-ին ՀՀ Ազգային ժողովի «Բարգավաճ Հայաստան», «Ժառանգություն» և ՀԱԿ խմբակցությունները գրություն են ներկայացրել Երևանի քաղաքապետին, որում տեղեկացնում են փետրվարի 20-ին Ազատության հրապարակում` իրենց ներկայացմամբ շտապ հավաք անցկացնելու մասին:
Երևանի քաղաքապետարանը հայտարարում է, որ, համաձայն «Հավաքների ազատության մասին» ՀՀ օրենքի 26-րդ հոդվածի 2-րդ մասի, շտապ է այն հավաքը, որը կազմակերպվում և անցկացվում է որևէ իրադարձությանը հրատապ արձագանքելու նպատակով և այդ նպատակին հնարավոր չէ հասնել իրազեկում ներկայացնելու ժամկետի պահպանման պարագայում: Մինչդեռ գրության բովանդակությունից հետևում է, որ հավաքն անցկացվելու է Հանրապետության Նախագահի` դեռևս փետրվարի 12-ի ելույթին արձագանքելու նպատակով:
«Հավաքների ազատության մասին» ՀՀ օրենքի հիշատակված դրույթի և գրության բովանդակության համադրումից ակնհայտորեն հետևում է, որ գրության մեջ նշված իրադարձությանը ութ օր անց արձագանքելու անհրաժեշտությունը չի կարող մեկնաբանվել որպես շտապ հավաքի անցկացման հիմք:
Հետևաբար, քաղաքապետին ներկայացված գրությունը չի համապատասխանում «Հավաքների ազատության մասին» ՀՀ օրենքի 26-րդ և 27-րդ հոդվածների պահանջներին և չի կարող համարվել տեղեկացում շտապ հավաքի մասին:
Երևանի քաղաքապետարանը հարկ է համարում նաև նշել, որ իրազեկում պահանջող հավաքը շտապ հավաքի անվան տակ անցկացվելու դեպքում բացակայում է օրենքով սահմանված լսումներ իրականացնելու և պատմության և մշակույթի հուշարձան հանդիսացող Ազատության հրապարակում հավաքի անցկացման համար բեռնատարների մուտքը թույլատրելու ու հավաքի համար անհրաժեշտ պարագաներ տեղադրելու հարցով ՀՀ մշակույթի նախարարության կարծիքը ստանալու իրավական հնարավորությունը»:

Мэрия Еревана: Запланированный на 20 февраля митинг оппозиционной “тройки” не соответствует требованиям закона “О свободе собраний” 02/17/2015   03:53  |  Лента новостей
Запланированный на 20 февраля срочный митинг оппозиционной "тройки", в которую входят партии “Процветающая Армения”, “Армянский национальный конгресс” и “Наследие”, не соответствует требованиям закона “О свободе собраний”, говорится в заявлении мэрии Еревана.
Решение о проведении срочного общенационального митинга было принято по итогам состоявшейся 15 февраля встречи лидеров вышеупомянутых политических сил - Гагика Царукяна, Левона Тер-Петросяна и Раффи Ованнисяна. На встрече обсуждалась сложившаяся в стране внутриполитическая ситуация.
Мэрия Еревана заявляет, что в соответствии с ч. 2 ст. 26 закона “О свободе собраний”, срочным является собрание, которое организуется и проводится в целях оперативного реагирования на какое-либо событие, и достижение этой цели невозможно в случае соблюдения срока подачи уведомления. Однако из текста письменного обращения следует, что проведение собрание является ответом на выступление президента Республики от 12-го февраля”, - отмечается в заявлении.
Мэрия подчеркивает, что из сопоставления упомянутого положения закона с содержанием текста письменного обращения следует, что необходимость ответить на событие, произошедшее восемь дней назад, не может быть истолковано как основание для проведения срочного собрания.
“Следовательно, представленное мэру письменное уведомление не соответствует требованиям статей 26 и 27 закона “О свободе собраний” и не может считаться оповещением о срочном собрании”, - указывается в заявлении.
“Мэрия Еревана считает необходимым отметить, что в случае проведения требующего оповещения собрания под видом срочного, отсутствует правовая возможность проведения слушаний и получения мнения министерства культуры по вопросам разрешения входа грузовых автомобилей и установления соответствующего оборудования на Площади Свободы, являющегося историко-культурно-историческим памятником”, - говорится в заявлении.