Պերմյակովի ու նրա 12 համածառայակիցների մոտ ալկոհոլ և թմրամիջոց չի հայտնաբերվել 02/15/2015 13:13 | Քրեական խրոնիկոն
Հունվարի 12-ին Գյումրիում Ավետիսյանների ընտանիքի անդամների սպանության գործով ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության վարույթում քննվող քրեական գործով բավարարվել է տուժողների իրավահաջորդների ներկայացուցիչ, փաստաբան Երեմ Սարգսյանի՝ 2015թ. փետրվարի 10-ի միջնորդությունը:
Քննչական կոմիտեի ֆեյսբուքյան էջից տեղեկանում ենք, որ բջջային օպերատորներից ստացվել են Վալերի Պերմյակովի կողմից մինչև դեպքն օգտագործված հնարավոր բջջային հեռախոսահամարի, Ավետիսյանների ընտանիքի անդամների կողմից օգտագործված և Վալերի Պերմյակովի կողմից դեպքի վայրից իր հետ վերցրած բջջային հեռախոսահամարների ելքային և մուտքային հեռախոսազանգերի վերծանումները, դրանք սպասարկած ալեհավաքների վերաբերյալ տեղեկությունները` դեպքից առնվազն մեկուկես ամիս նախորդած ժամանակահատվածից մինչև Վալերի Պերմյակովի հայտնաբերումը:
Վերը նշված հեռախոսահամարների վերծանումներն ուսումնասիրվում են, հարցաքննվել և հարցաքննվում են ելքային և մուտքային հեռախոսազանգերի բաժանորդները:
Ուսումնասիրվել են Վալերի Պերմյակովի կողմից Ավետիսյանների տանից վերցրած հեռախոսահամարների, այդ թվում՝ 2015թ. հունվարի 11-ին և 12-ին կատարված ելքային և մուտքային հեռախոսազանգերը:
Ավետիսյանների տանից վերցված բջջային հեռախոսներում գործի համար նշանակություն ունեցող տեղեկատվություն, այդ թվում SMS հաղորդագրություններ պարունակելու վերաբերյալ տվյալներ ստանալու, ինչպես նաև ջնջված տեղեկատվություն վերականգնելու և մի շարք այլ հարցեր պարզաբանելու նպատակով քրեական գործով նշանակվել է համակարգչատեխնիկական փորձաքննություն:
Քրեական գործի շրջանակներում քննություն է տարվում՝ պարզելու նաև ՀՀ-ում տեղակայված 102-րդ ռազմաբազայի թիվ N զորամասում Վալերի Պերմյակովին պահակային ծառայության նշանակելու, նրա կողմից զորամասը լքելու, ինչպես նաև ՌԴ-ում ծառայության ընթացքում Վալերի Պերմյակովի կողմից ծառայությունը Գյումրիում տեղակայված զորամասում իրականացնելու համար նախաձեռնություն ցուցաբերելու հանգամանքները: Այս հարցերի շուրջ հարցաքննվել են նշված զորամասի մեկ տասնյակից ավել զինծառայողներ և հրամանատարներ, համապաասխան հարցումներ են ուղարկվել իրավասու մարմիններին: քննությունն այդ մասով եւս շարունակվում է:
Ինչ վերաբերում է Վալերի Պերմյակովի կողմից խլացուցիչ զենքով կրակոցներ արձակելու վարկածին, ապա թեև նախաքննությամբ որևէ տվյալ ձեռք չի բերվել՝ Վալերի Պերմյակովի կողմից խլացուցիչ զենքից կրակոցներ արձակելու վերաբերյալ, սակայն հնարավոր բոլոր վարկածներն ստուգելու և չփարատված կասկած չթողնելու նպատակով բավարարվել է փաստաբան Երեմ Սարգսյանի միջնորդությունը և փորձագետի պարզաբանմանն է առաջադրվել հետևյալ լրացուցիչ հարցադրումը, թե դեպքի վայրից առգրավված և փորձաքննությանը ներկայացված AKC 74 տեսակի ինքնաձիգի վրա խլացուցիչ ամրացնելու հնարավորություն առկա՞ է, թե՝ ոչ, այդ ինքնաձիգի վրա կա՞ն արդյոք հետքեր, որոնք վկայում են դրա վրա խլացուցիչ ամրացնելու և հանելու մասին:
Քրեական գործով ստացվել են Վալերի Պերմյակովի և ՀՀ-ում տեղակայված ՌԴ 102-րդ ռազմաբազայի ժամկետային զինծառայողի կողմից ալկոհոլ կամ թմրամիջոցներ, հոգեմետ դեղեր օգտագործելու հանգամանքն ստուգելու նպատակով նշանակված դատաքիմիական փորձաքննությունների եզրակացությունները, որոնց համաձայն՝ Վալերի Պերմյակովից և վերջինիս հետ պահակային ծառայության մեջ ընդգրկված, ՌԴ 102-րդ ռազմաբազայի ևս 12 ժամկետային զինծառայողից վերցված փորձանմուշներում թմրամիջոցի, հոգեմետ նյութերի հետքեր կամ ալկոհոլ չեն հայտնաբերվել:

Экспертиза не выявила следов алкоголя и наркотиков в организме Пермякова и его сослуживцев 02/15/2015   16:49  |  Криминальная хроника
Главное управление по расследованию особо тяжких преступлений Следственного комитета Армении удовлетворило ходатайство, поданное 10 февраля 2015г. адвокатом Еремом Саркисяном – представителем правопреемников семьи Аветисянов, члены которой были убиты 12 января 2015г. в Гюмри.
Как сообщается на официальной странице СК Армении в социальной сети Фейсбук, получены расшифровки исходящих и входящих звонков с возможного номера мобильного телефона, находившегося в пользовании у Пермякова до преступления и с номеров телефонов членов семьи Аветисянов, которые Пермяков забрал с места инцидента, а также данные со спутниковых антенн – как минимум за полтора месяца до поимки Пермякова.
Вышеуказанные расшифровки изучаются, допрашиваются абоненты, с номеров которых производились установленные исходящие и входящие звонки.
Изучаются также номера телефонов, которые Пермяков забрал с места происшествия, в том числе исходящие и входящие звонки, сделанные 11 и 12 января 2015г.
С целью получения необходимой для дела информации, содержащейся в телефонах членов семьи Аветисянов, в том числе и смс-сообщений, а также для восстановления удаленных данных и прояснения иных важных для следствия вопросов, назначена компьютерно-техническая экспертиза.
Проводится следствие с целью выяснения деталей назначения Валерия Пермякова на караульную службу в N-скую воинскую часть дислоцированной в Армении 102-й российской военной базы, а также обстоятельств, связанных с оставлением Пермяковым части и проявлением им в период его службы в РФ инициативы по переводу на дальнейшую службу в расквартированную в Гюмри военную часть. Для прояснения этих вопросов допрошены более десятка солдат и командиров указанной в/ч, направлены соответствующие запросы в компетентные органы.
Что касается версии, согласно которой Пермяков произвел выстрелы из оружия с глушителем(хотя следствием не получено каких-либо данных касательно этого), для проверки всех возможных версий и исключения сомнений, прошение адвоката Ерема Саркисяна удовлетворено и эксперту поручено выяснить, возможно ли установить глушитель на  изъятый с места инцидента и направленный на экспертизу автомат AKC-74 и имеются ли на нем следы, свидетельствующие о закреплении глушителя на автомате “AKC-74” и его снятии.
Следствием получены заключения судебно-химических экспертиз, назначенных с целью проверки на наличие в организме Валерия Пермякова алкоголя, наркотиков, психотропных веществ. Согласно заключениям, в образцах, взятых у Валерия Пермякова и еще у 12 военнослужащих срочной службы 102-й российской военной базы, следов алкоголя, наркотиков, психотропных веществ не обнаружено. Предварительное следствие продолжается. О результатах будет сообщено дополнительно.