Կուրսանտի սպանության գործի նյութերով հարուցվել է նոր քրեական գործ 02/14/2015   11:50  |  Քրեական խրոնիկոն
Երևանում տեղակայված N զորամասի զինծառայող Հայկազ Արկադիի Բարսեղյանի սպանության դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչությունում հարուցված քրեական գործի նախաքննությամբ պարզվել են մի շարք հանգամանքներ, այդ թվում ապացույցներ են ձեռք բերվել՝ սպայական աձնակազմի կողմից դրսևորված անգործության վերաբերյալ:
Ինչպես տեղեկացնում է ՀՀ քննչական կոմիտեի տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի բաժինը, սպանության դեպքի առթիվ քննվող քրեական գործի նյութերով ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչությունում հարուցվել է նոր քրեական գործ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 375-րդ հոդվածի 1-ին մասով (իշխանության անգործությունը, որն էական վնաս է պատճառել), որի շրջանակներում նշված հոդվածով նախատեսված հանցագործության կատարման կասկածանքով փետրվարի 13-ին  ձերբակալվել է ՀՀ ՊՆ Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ինստիտուտի սպա, կապիտան Արտյոմ Ավետիսյանը։
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ 2015 թվականի հունվարի 29-ին՝ ժամը 06:35-ի սահմաններում, Երևան քաղաքում տեղակայված N զորամասի մարզահրապարակում հայտնաբերվել է նույն զորամասի զինծառայող Հայկազ Արկադիի Բարսեղյանը՝ պտտաձողի վրա պարանով կախված վիճակում:
Դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ կետով: Ստեղծվել  է քննչական խումբ։
Ձեռք բերված ապացույցների համակցությամբ՝ նույն զորամասի զինծառայողներ Վաչե Սահակյանին, Մովսես Ազարյանին, Գնել Թևոսյանին և Նորիկ Սահակյանին փետրվարի 2-ին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ և 10-րդ կետերով՝ մի խումբ անձանց կողմից խուլիգանական դրդումներով սպանության համար: Նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը։
Երկու քրեական գործերով էլ նախաքննությունը շարունակվում է։ Միջոցներ են ձեռնարկվում՝ դեպքի բոլոր հանգամանքների բացահայտման, բազմակողմանի հետազոտման ուղղությամբ։
09:04 03/02/2015  |  ՄամուլԿուրսանտին սպանած չորս զինծառայողներից մեկը ռազմական ինստիտուտի պետի տեղակալ Զարմիկ Թևոսյանի որդին է. «Ժողովուրդ»
08:34 03/02/2015  |  ՄամուլՌազմական ինստիտուտում դաժան սպանության վերաբերյալ առաջ է քաշվում կենցաղային ինչ-որ տարբերակ. «Հրապարակ»
16:43 02/02/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՆախագահի հրամանագրով Մարտին Կարապետյանն ազատվել է Վ. Սարգսյանի անվան ռազմական ինստիտուտի պետի պաշտոնից

Новое уголовное дело возбуждено по материалам дела об убийстве курсанта Айказа Барсегяна 02/14/2015   13:01  |  Криминальная хроника
В ходе предварительного следствия возбужденного в Главном военном следственном управлении Следственного комитета Армении по факту убийства курсанта Военного института Минобороны Армении Айказа Барсегяна установлены ряд обстоятельств, в том числе получены доказательства о бездействии офицерского состава.
Как сообщает пресс-служба СК РА, по материалам уголовного дела в Главном военном следственном управлении Следственного комитета Армении возбуждено новое уголовное дело по ч. 1ст. 375 УК РА(бездействие власти, повлекшее причинение существенного вреда),в рамках которого по подозрению в совершении преступления, предусмотренного по указанной статье, задержан офицер Военного института МО РА им. Вазгена Саркисяна, капитан Артем Аветисян.
Как уже ранее сообщало “ФактИнфо”, военнослужащий одной из дислоцированных в Ереване учебных воинских частей Айказ Барсегян был найден 29 января рано утром повешенным на веревке, прикрепленной к турнику на спортивной площадке воинской части.
По совокупности добытых доказательств военнослужащим той же воинской части Ваче Саакяну, Мовсесу Азаряну, Гнелу Тевосяну и Норику Саакяну предъявлены обвинения пп. 7 и 10 ч. 2 ст. 104 УК РА. (убийство, совершенное группой лиц из хулиганских побуждений). В отношении них избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.
Следствие по обоим уголовным делам продолжается. Принимаются меры для установления и многостороннего исследования всех обстоятельств инцидента.