Արաբական Միացյալ էմիրությունների նորանշանակ դեսպանը հավատարմագրերի պատճենը հանձնեց Հայաստանի արտգործնախարարին 02/13/2015   15:35  |  ԼՐԱՀՈՍ
Փետրվարի 13-ին արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց Հայաստանում Արաբական Միացյալ Էմիրությունների նորանշանակ դեսպան Ջասեմ Մուհամմադ Ալ Կասեմին` հավատարմագրերի պատճենի հանձնման կապակցությամբ: Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
Շնորհավորելով դեսպանին նշանակման առիթով և բարձր գնահատելով երկու բարեկամ երկրների և ժողովուրդների միջև ձևավորված հարաբերությունները՝ նախարար Նալբանդյանը ողջունեց Երևանում Էմիրությունների դեսպանության հիմնումը, ինչը նրա բնորոշմամբ նոր լիցք կհաղորդի երկկողմ համագործակցությանը։ Նախարար Նալբանդյանը հույս հայտնեց, որ նորանշանակ դեսպանը իր կարևոր նպաստը կբերի երկկողմ հարաբերությունների առավել խորացման և զարգացման գործում:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության և բարեմաղթանքների համար՝ դեսպան Ալ Կասեմին նշեց, որ Երևանում դեսպանության հիմնումը վկայում է Էմիրությունների կողմից Հայաստանի հետ տարբեր ոլորտներում փոխգործակցության զարգացմանը տրվող կարևորության մասին և վստահեցրեց, որ կանի առավելագույնը՝ հարաբերությունների ամրապնդման համար։
Զրուցակիցներն անդրադարձան քաղաքական երկխոսության ակտիվացմանը, առևտրատնտեսական համագործակցության ընդլայնմանը, միջազգային կազմակերպություններում համագործակցությանը, իրավապայմանագրային դաշտի ամրապնդմանը, արտգործնախարարությունների միջև պարբերական խորհրդատվությունների անցկացմանը:

Открытие посольства ОAЭ в Ереване придаст новый импульс развитию двустороннего сотрудничества – Налбандян 02/13/2015   18:28  |  Лента новостей
Министр иностранных дел Эдвард Налбандян 13-го февраля принял новоназначенного посла ОAЭ в Армении Джасема Мухаммада Аль-Касема, в связи с вручением копий верительных грамот. Об этом сообщает пресс-служба внешнеполитического ведомства Армении.
Поздравив посла с назначением и дав высокую оценку сформировавшимся отношениям между двумя дружественными странами и народами, министр Налбандян приветствовал открытие посольства Эмиратов в Ереване, что, по его мнению, придаст новый импульс развитию двустороннего сотрудничества. Министр Налбандян выразил надежду, что новоназначенный посол внесет свой важный вклад в развитие и расширение двусторонних отношений.
Поблагодарив за прием и добрые пожелания, посол Аль-Касем отметил, что открытие посольства в Ереване свидетельствует о важности, которую придают Эмираты развитию взаимодействия с Арменией в разных сферах, и заверил, что приложит максимальные усилия для укрепления отношений.
Собеседники коснулись вопросов активизации политического диалога, расширения торгово-экономических отношений, сотрудничества в международных организациях, укрепления договорно-правовой базы и проведения периодических консультаций между министерствами иностранных дел.