Պատգամավորի բացակայությունն անհարգելի համարելու մասին ԱԺ որոշումն ընդունվում է գաղտնի քվեարկությամբ 02/13/2015 12:15 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀԿ-ն նախաձեռնում է ԲՀԿ առաջնորդ, Ազգային ժողովի «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանի՝ լիագումար նիստերի քվեարկություններից անհարգելի բացակայելու հիմքով, ԱԺ կանոնակարգ-օրենքով նախատեսված պատգամավորական լիազորությունների դադարման գործընթաց:
Այս մասին նախօրեի երեկոյան ՀՀԿ խորհրդի նիստից հետո լրագրողներին հայտնել էր Սամվել Նիկոյանը:
ԱԺ կանոնակարգ-օրենքի 99-րդ հոդվածով՝ Նստաշրջանի ընթացքում քվեարկություններից անհարգելի բացակայելու դեպքում պատգամավորի լիազորությունների դադարման կարգը, մասնավորապես, սահմանված է, որ նախորդ հերթական նստաշրջանի ընթացքում քվեարկությունների ավելի քան կեսից անհարգելի բացակայած պատգամավորների բացակայության հարցն ընդգրկվում է հերթական նստաշրջանի առաջին չորսօրյա նիստերի օրակարգում:
Պատգամավորն առնվազն 7 օր առաջ գրավոր տեղեկացվում է Ազգային ժողովի նիստում իր բացակայությունների հարցի քննարկման մասին: Պատգամավորի բացակայության դեպքում հարցի քննարկումը հետաձգվում է երկու անգամ՝ երկուական շաբաթով, որից հետո այն քննարկվում է հաջորդ չորսօրյա նիստում՝ անկախ նրա ներկայությունից:
Պատգամավորի բացակայությունների վերաբերյալ որոշման նախագծի քննարկման ընթացքում պատգամավորը կամ նրա լիազորած այլ պատգամավորը կարող է ելույթ ունենալ, պատասխանել հարցերին, հանդես գալ 10 րոպե տևողությամբ եզրափակիչ ելույթով:
Մեկ հերթական նստաշրջանի ընթացքում քվեարկությունների ավելի քան կեսից պատգամավորի բացակայելն անհարգելի համարելու մասին Ազգային ժողովի որոշումն ընդունվում է գաղտնի քվեարկությամբ՝ քվեարկությանը մասնակցած պատգամավորների ձայների մեծամասնությամբ, եթե քվեարկությանը մասնակցել է պատգամավորների ընդհանուր թվի կեսից ավելին:
Վերոհիշյալ որոշման հիման վրա կազմվում է պատգամավորի լիազորությունների դադարման մասին արձանագրություն, որն ստորագրում է Ազգային ժողովի նախագահը և հնգօրյա ժամկետում ուղարկում Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով:

Правящая партия Армении инициирует процесс прекращения депутатских полномочий лидера ППА Гагика Царукяна 02/13/2015   13:31  |  Актуальная тема
Правящая Республиканская партия Армении(РПА) инициирует процесс прекращения депутатских полномочий лидера партии “Процветающая Армения”, руководителя одноименной парламентской фракции Гагика Царукяна ввиду отсутствия последнего на пленарных заседаниях НС.
Об этом после заседания Совета РПА сообщил журналистам Самвел Никоян.
Статья 99 закона о Регламенте НС Армении, согласно которой установлен порядок прекращения полномочий депутата в случае отсутствия по неуважительной причине на голосованиях во время сессии, в частности, гласит, что вопрос отсутствия депутатов на более чем половине голосований в течение предыдущей очередной сессии по неуважительной причине включается в повестку дня первого четырехдневного заседания очередной сессии.
Депутат не менее чем за 7 дней письменно уведомляется о рассмотрении вопроса о его отсутствии на заседании Национального Собрания. При отсутствии депутата рассмотрение вопроса откладывается дважды на две недели, после чего вопрос рассматривается на следующем четырехдневном заседании, независимо от его присутствия.
В ходе обсуждения депутат или уполномоченный им другой депутат может выступить, ответить на вопросы, выступить с заключительным словом продолжительностью 10 минут.
Постановление Национального Собрания о признании неуважительным отсутствие депутата более чем на половине голосований в течение одной очередной сессии принимается тайным голосованием большинством голосов участвующих в голосовании депутатов, если в голосовании участвовало более половины от общего числа депутатов.
На основании вышеуказанного постановления составляется протокол о прекращении полномочий депутата, который подписывается Председателем Национального Собрания и в пятидневный срок направляется в Центральную избирательную комиссию.