Միացյալ Նահանգների նորանշանակ դեսպանը հավատարմագրերի պատճենը հանձնեց Հայաստանի արտգործնախարարին 02/12/2015   14:15  |  ԼՐԱՀՈՍ
Փետրվարի 12-ին արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց Հայաստանում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նորանշանակ դեսպան Ռիչարդ Միլսին` հավատարմագրերի պատճենի հանձնման կապակցությամբ: Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
Շնորհավորելով դեսպանին նշանակման կապակցությամբ՝ նախարար Նալբանդյանը, բարձր գնահատելով հայ-ամերիկյան բարեկամական գործընկերությունը, հույս հայտնեց, որ դեսպան Միլսը իր կարևոր նպաստը կբերի երկկողմ հարաբերությունների առավել ամրապնդման և ընդլայնման գործում:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության և բարեմաղթանքների համար՝ նորանշանակ դեսպանն ասաց, որ իր համար մեծ պատիվ է Միացյալ Նահանգները ներկայացնել Հայաստանում, որի հետ հարաբերությունների զարգացումը առանձնահատուկ կարևորություն է ներկայացնում իր երկրի համար։ Նա վստահեցրեց, որ կանի առավելագույնը` բազմաբովանդակ փոխգործակությունը առաջ մղելու ուղղությամբ։ ԱՄՆ դեսպանը նախարար Նալբանդյանին փոխանցեց պետքարտուղար Ջոն Քերիի ողջույններն ու բարեմաղթանքները։
Զրուցակիցներն անդրադարձան երկկողմ հարաբերությունների օրակարգային հարցերին, քաղաքական երկխոսությանը, միջազգային տարբեր հարթակներում փոխգործակցությանը, զանգվածային ոչնչացման զենքի չտարածմանը, ահաբեկչության դեմ պայքարին, ռազմական համագործակցությանը, մասնավորապես՝ խաղաղապահ գործունեության շրջանակներում:
Նախարար Նալբանդյանը գոհունակությամբ նշեց, որ Հայաստանի անկախությունից ի վեր Միացյալ Նահանգները նշանակալի աջակցություն են ցուցաբերել Հայաստանի զարգացմանը և երկրում ընթացող բարեփոխումներին՝ ժամանակի ընթացքում օգնության ծրագրերը վերափոխելով համագործակցության և զարգացման նախագծերի։
Երկուստեք կարևորվեց 2013թ. Հայաստանի արտգործնախարարի և ԱՄՆ պետքարտուղարի միջև մուտքի արտոնագրային ռեժիմի դյուրացման շուրջ ձեռք բերված պայմանավորվածության՝ ս.թ. հունվարի 1-ից ուժի մեջ մտնելը։
Հանդիպմանը քննարկվեցին առևտրատնտեսական հարաբերությունների ընդլայնման հարցերը, անդրադարձ արվեց տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի գործունեությանը։
Զրուցակիցները մտքեր փոխանակեցին Հայաստանի և Միացյալ Նահանգների միջև առևտրի և ներդրումների շրջանակային համաձայնագրի մշակման ուղղությամբ տարվող աշխատանքների շուրջ։

Глава МИД Армении обсудил с новым послом США вопросы двусторонних отношений 02/12/2015   16:46  |  Лента новостей
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян в четверг, 12 февраля, принял новоназначенного посла США в РА Ричарда Миллза по случаю вручения копии верительных грамот. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
Поздравив посла с назначением, Налбандян высоко оценил армяно-американское дружественное партнерство и выразил надежду, что дипломат внесет свой весомый вклад в дальнейшее укрепление и расширение двусторонних отношений.
В свою очередь американский посол, выразив благодарность за прием и пожелания, заявил, что для него большая честь представлять Соединенные Штаты в Армении, развитие отношений с которой имеет особую важность для его страны. Он заверил, что сделает все возможное для продвижения содержательного сотрудничества. При этом Ричард Миллз передал Эдварду Налбандяну приветствия госсекретаря США Джона Керри.
Собеседники коснулись также вопросов повестки дня двусторонних отношений, политического диалога, взаимодействия на различных международных площадках, нераспространения оружия массового уничтожения, борьбы с терроризмом, военного сотрудничества, в частности в рамках миротворческой деятельности.
Эдвард Налбанядн с удовлетворением отметил, что с момента независимости Армении США оказали значительное содействие развитию республики и проводимым реформам, со временем превратив программы помощи в проекты сотрудничества и развития.
Стороны указали на важность вступления в силу с 1 января достигнутой между главой МИД Армении и госсекретарем США в 2013 году договоренности вокруг упрощения визового режима.
В ходе встречи обсуждались также вопросы расширения торгово-экономических отношений. Речь также зашла о деятельности двусторонней межправительственной комиссии.
Собеседники обменялись также мнениями вокруг работы по выработке рамочного соглашения по развитию отношений в области торговли и инвестиций между Арменией и США.