ՄԻԵԴ դատավորի համար հայտարարված մրցույթին առաջադրվել է 2 թեկնածու 02/12/2015   16:24  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի դատավորի պաշտոնի համար հայտարարված երկրորդ մրցույթին մասնակցելու՝ թեկնածուների գրանցման համար հայտարարված ժամկետի ավարտին մնացել է ընդամենը 5 օր: Սակայն առաջադրվել է ընդամենը 2 թեկնածու: Ի դեպ, հետաքրքրական է, որ առաջադրված 2 թեկնածուներն էլ դատավոր կանայք են:
Ինչպես տեղեկացանք Արդարադատության նախարարությունից, առաջադրված երկրորդ թեկնածուն Լիանա Հակոբյանն է: Նա իրավաբանական գիտությունների թեկնածու է: 2013 թվականի դեկտեմբերի 12-ին ՀՀ Նախագահի հրամանագրով նշանակվել է ՀՀ վարչական դատարանի դատավոր:
Մինչ այդ՝ 1996 թվականից, աշխատել է ՀՀ սահմանադրական դատարանում՝ որպես աշխատակազմի քարտուղարության ընդհանուր բաժնի առաջին կարգի մասնագետ, դատավորի օգնական, աշխատակազմի իրավախորհրդատվական ծառայության պետ:
Ինչպես արդեն հայտնել էինք, առաջադրված առաջին թեկնածուն Երևան քաղաքի Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի դատավոր Լիզա Գրիգոյանն է:
Նշենք, որ անցյալ տարի կազմակերպված մրցույթին առաջադրված 2 թեկնածուներն էլ չէին մասնակցել:
Նախորդ մրցույթի մասնակիցներից նոր մրցույթին մասնակցելու ցանկության մասին մինչ այժմ հայտարարել է միայն իրավաբան Արա Ղազարյանը, ով, հիշեցնենք, նախորդ մրցույթի 3 հավակնորդներից մեկն է: Սակայն նա առայժմ պաշտոնապես չի դիմել Արդարադատության նախարարությունում գործող մրցութային հանձնաժողովին:
Հիշեցնենք՝ 2014թ. կայացած մրցույթի արդյունքները ԵԽԽՎ-ում ՄԻԵԴ դատավորի ընտրության փորձագետների խորհրդատվական խումբը չէր հաստատել` կարծիք հայտնելով, թե ընտրված 3 թեկնածուներից մեկի որակական չափանիշները չեն համապատասխանում ՄԻԵԴ դատավորի չափանիշներին: Այս հիմքով ՀՀ նախագահը չեղյալ էր հայտարարել կայացած մրցույթը:
Արդյունքում՝ Հայայստանն ստիպված եղավ նոր մրցույցթ կազմակերպել:
10:34 09/02/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՄԻԵԴ դատավորի համար հայտարարված մրցույթին առաջադրվել է առաջին թեկնածուն
08:23 07/02/2015  |  ՄամուլԱլվինա Գյուլումյանը կվերադառնա՞ ՄԻԵԴ. «Ժողովուրդ»
21:09 30/01/2015  |  ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿՀայտարարվել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի դատավորի պաշտոնի համար նոր մրցույթ
18:12 27/01/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԱրփինե Հովհաննիսյանը՝ ՄԻԵԴ դատավորների ընտրության հանձնաժողովի հիմնական անդամ
13:25 27/01/2015  |  ՎերլուծություններՄԻԵԴ-ում ՀՀ դատավորի ընտրությունը՝ որպես ԵԽ երկիմաստ քաղաքականության ցուցի՞չ
17:01 20/01/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԽորհրդատվական խումբ. Արայիկ Ղազարյանը և Արմեն Հարությունյանը բավարարում են ՄԻԵԴ դատավորին ներկայացվող պահանջներին
11:37 13/01/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԱրա Ղազարյանը չմեկնաբանեց ՀՀ նախագահի հրամանագիրը
09:23 13/01/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՆախագահականը պարզաբանել է, թե ինչու է ուժը կորցրած ճանաչվել ՄԻԵԴ դատավորի թեկնածուների հաստատված ցուցակը
00:49 13/01/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՆոր զարգացումներ ՄԻԵԴ դատավորի նշանակման գործընթացում. Հայաստանում կանցկացվեն նոր ընտրություններ

Для участия в новом конкурсе по отбору кандидатов на пост судьи выдвинулись две женщины 02/12/2015 17:26 | Лента новостей
Двое кандидатов выдвинулись для участия в конкурсе по отбору кандидатов на пост судьи в Европейском суде по правам человека(ЕСПЧ).Срок подачи документов истекает через 5 дней. Примечательно, что оба претендента – женщины.
Как сообщили в министерстве юстиции Армении, заявку на участие подала кандидат юридических наук Лиана Акопян. Указом президента Армении от 12 декабря 2013 года она была назначена судьей Административного суда Армении.
До этого, в 1996 году, Акопян работала в Конституционном суде в качестве специалиста первой категории общего отдела секретариата аппарата КС, а также помощника судьи и начальника службы юридической консультации аппарата.
Ранее свою кандидатуру выдвинула Лиза Григорян. Указом президента Армении Сержа Саргсяна от 2013г. Лиза Григорян была назначена судьей суда общей юрисдикции первой инстанции ереванских административных районов Эребуни и Нубарашен. До этого Григорян занималась адвокатской деятельностью.
Из прошлогодних кандидатов принять участие в новом конкурсе выразил желание только юрист Ара Казарян, который по итогам конкурса стал одним из трех претендентов на пост судьи в ЕСПЧ. Казарян пока официально не обращался в конкурсную комиссию, действующую в Минюсте РА.
Отметим, что срок подачи документов истекает 17 февраля, в 18.00. Конкурс и на сей раз пройдет в два этапа.