Կառավարությունը նպատակահարմար չգտավ տարածքային պահանջատիրությունը 02/12/2015 12:15 | ԼՐԱՀՈՍ
Կառավարությունն այսօրվա նիստում մերժեց ԱԺ պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանի ներկայացրած «Թուրքիայի Հանրապետության կողմից հայրենի բնօրրանի` Հայաստանի տարածքների բռնազավթումը (օկուպացիան) և հայերի Մեծ հայրենազրկումը դատապարտելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Հարցը ներկայացնող Արտաքին գործերի փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանը նշեց, որ կառավարությունը «նպատակահարմար չի գտնում քննարկել ու ընդունել այս նախագիծը, քանի որ դրանով ամրագրվում է տարածքային պահանջատիրություն»:
Զարուհի Փոստանջյանի հեղինակած նախագծում ամրագրված է, որ «հայ ժողովուրդը հետամուտ է պահանջատիրության՝ տարածքային, նյութական, բարոյական իրավունքի իրացմանը»:
Փոխարենը կառավարությունն ընդունեց միօ խումբ այլ պատգամավորների հեղինակած նախագիծը, որով առաջարկվում է դեկտեմբերի 9-ը նշել՝ որպես բոլոր ժողովուրդների ցեղասպանության դատապարտման օր:
«Տոների ու հիշատակի օրերի մասին» օրենքի համապատասխան փոփոխության նախագիծն առաջիկայում կներկայացվի ԱԺ հաստատմանը:

Правительство Армении сочло нецелесообразным принятие законопроекта оппозиционного депутата о территориальных претензиях к Турции 02/12/2015 12:40 | Лента новостей
Правительство Армении на заседании в четверг отклонило законопроект оппозиционного депутата НС Заруи Постанджян “Об оккупации исконных земель и территорий Армении со стороны Турецкой Республики и осуждении Большого патрицида армян".
Представлявший вопрос заместитель министра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян отметил, что правительство “считает нецелесообразным обсуждать и принимать этот проект, поскольку в нем закреплены территориальные претензии”.
В инициированном Заруи Постанджян законопроекте закреплено, что “армянский народ сохраняет стремление к предъявлению требований – реализации территориального, материального, морального прав”.
Вместо этого правительство приняло инициированный группой депутатов законопроект, которым предлагается отмечать 9 декабря как День осуждения геноцидов всех народов.
Проект о внесении соответствующей поправки в закон РА “О праздниках и памятных днях” в ближайшее время будет представлен на рассмотрение в парламент.