Հայաստանի արտաքին քաղաքականությունը և հայ դիվանագիտությունը որակապես նոր մակարդակի վրա են. Հերմինե Նաղդալյան 02/12/2015 14:11 | ԼՐԱՀՈՍ
ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը Իրատես դե ֆակտո կայքում անդրադարձել է Ադրբեջանական լրատվամիջոցների տարածած՝ իրենց նախագահի՝ Մյունխենի Անվտանգության 51-րդ համաժողովում հարց ու պատասխանի էական դրվագներին՝ մասնավորապես Իլհամ Ալիևի այն հայտարարությանը, թե ի՞նչ գործ ունի հայ զինվորն Աղդամում ու Ֆիզուլիում: Այս մասին տեղեկացնում է ԱԺ փոխնախագահի աշխատակազմը:
Փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը մասնավորապես ասել է.
«Ադրբեջանի նախագահը առնվազն 21 տարի ուշացել է այդ հարցը տալու համար, կամ չգիտի ոչ միայն իր երկրի պատմությունը, այլև իր հոր կենսագրությունը: Չգիտի, որ Հեյդար Ալիևը, այո, իմաստուն ղեկավար էր, որ կարողացավ իր կործանվող պետության համար խաղաղություն ապահովել՝ եռակողմ զինադադար կնքելով: Չգիտի կամ ձևացնում է, թե չգիտի զինադադարի պայմանները, այդ պատճառով էլ նրա համար իսկապես հարց է, թե ինչ գործ ունի հայ զինվորն Աղդամում, Ֆիզուլիում ու ընդհանրապես հայերն ի՞նչ գործ ունեն իրենց հայրենիքում:
Բայց Իլհամ Ալիևի «չիմացությունը» այդքանով չի սահմանափակվում, նա «չգիտի» նաև, թե որքան են ի վերջո ադրբեջանցի փախստականները՝ նույն հարց ու պատասխանի ժամանակ նա նախ նշում է 700 000 թիվը, հետո արդեն անցնում է իր համար անգիր արած 1 միլիոնին ու 20 տոկոսին: Ի՞նչ ցույց տվեցին նրա պատասխանները՝ Ադրբեջանը վաղուց արդեն ասելիք չունի ու ադրբեջանական դիվանագիտությունը հարկադրված է կառչել այդ միֆական 1 միլիոնին ու 20 տոկոսին, որովհետև հոդաբաշխ որևէ բացատրություն չունի, թե ինչու է խախտում հրադադարը:
Իսկ որ հենց Ադրբեջանն է խախտում՝ խոստովանեց ինքը՝ Իլհամ Ալիևը, երբ պատասխանում էր նախագահ Բորուտ Պահորի հարցին, թե ի՞նչ է պետք վստահությունը վերականգնելու համար: Կրկնելով «օկուպացված տարածքների» վերադարձի երգը, նա պարզապես չնկատեց, որ ինքնախոստովանական ցուցմունք է տալիս, ասելով.
«Հաշվի առնելով, որ մենք կշարունակենք բանակցային գործընթացը, տարածքների վերադարձի սկիզբը անմիջապես կփոխի պատկերը, ռազմական գործողությունները անհապաղ կդադարեցվեն, ամբողջությամբ կպահպանվի հրադադարի ռեժիմը»:
Ուրեմն, այսքանից հետո ի՞նչ իմաստ ունի հարցնել, թե հայ զինվորն ինչ է անում Աղդամում ու Ֆիզուլիում: Հայրենիքն է պաշտպանում: Եթե Ադրբեջանի նախագահը իսկապես ուզում է վստահությունը վերականգնել, պիտի տեսնի ու ընդունի այն, ինչ տեսնում են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները, որ ավելի քան պարզ կրակը դադարեցնելու պահանջ են դնում Բաքվի առաջ:
Աշխարհը հոգնել է ադրբեջանական ռեֆրեններից, որոնց հիմքում միջազգային իրավունքի նորմերի խեղաթյուրումն է՝ հարմարեցումը ադրբեջանական տրամաբանությանը, բայց միջազգային իրավունքը միջազգային է հենց այնքանով, որ առանձին ազգերն իրավունք չունեն սեփական հայեցողությամբ մեկնաբանել: Ադրբեջանի նախագահը այդպես էլ չպատասխանեց՝ ընդունո՞ւմ է հակամարտության հաղթահարման երեք սկզբունքները, թե՞ ոչ, նա գերադասեց վերաշարադրել տարածքային ամբողջականության սկզբունքը, նորից ու մեկ երեկոյի ընթացքում որերորդ անգամ կրկնելով տարածքների ու փախստականների վերադարձի, ՄԱԿ-ի ԱԽ բանաձևերի չկատարման իր բողոքը:
«Մենք դեմ չենք ինքնորոշման իրավունքին, բայց այդ սկզբունքը չպետք է խախտի երկրի տարածքային ամբողջականությունը»՝ սա էլ Ադրբեջանի նախագահի իրավագիտակցության վերին սահմանը: ՄԱԿ-ը, որին այդքան սիրում է ապավինել Իլհամ Ալիևը, իր Հռչակագրում սահմանել է միջազգային իրավունքի հիմնական սկզբունքների հարաբերակցությունը և նշել, որ երկրները, որոնք ուզում են իրենց ինքնիշխանությունը հարգվի, պետք է հարգեն այդ երկրներում ապրող ազգերի իրավունքը և թույլ չտան ինքնորոշման իրավունքի կանխումը՝ բիրտ ուժի օգտագործման ճանապարհով:
Ի՞նչ, եթե ոչ բիրտ ուժի կիրառում էր Ադրբեջանի սկսած պատերազմը, որի արդյունքների հետ Իլհամ Ալիևը չի կարողանում հաշտվել: Վստահության հաստատման նրա պատկերացրած մեխանիզմները՝ ռազմական հռետորաբանությունն ու հարձակողական սպառազինությունների ձեռքբերումը, հաստատում են՝ Ադրբեջանը խնդիր ունի ներսում ճշտելու իր դիվանագիտական, ռազմական, քաղաքական հայտարարությունները, հետո՝ դուրս գա միջազգային ասպարեզ:
Այլապես՝ իր դիվանագիտական «փայլուն» հաղթանակներով իսկապես նպաստում է հայ դիվանագիտության հաջողությանը՝ բացահայտ ասելով՝ ո՞վ է ագրեսորը ու ինչպես է ձախողում բանակցությունները: ՈՒ եթե փայլուն հաղթանակի մասին խոսք կարող է լինել, այդ հաղթանակը ամենևին էլ Բաքվինը չէ: Հայաստանի արտաքին քաղաքականությունը և հայ դիվանագիտությունը, ակնհայտորեն, որակապես նոր մակարդակի վրա են, որը արձանագրվել ու ընդունվում է միջազգային ասպարեզում, իսկ Բաքուն դոփում է նույն տեղում»:

Эрмине Нагдалян: Внешняя политика Армении и армянская дипломатия вышли на качественно новый уровень 02/12/2015 15:44 | Лента новостей
Внешняя политика Армении и армянская дипломатия вышли на качественно новый уровень, который был зафиксирован и принят международным сообществом. Между тем Баку топчется на месте, констатировала вице-председатель парламента Армении Эрмине Нагдалян в беседе с Иратес де-факто, сообщает аппарат вице-спикера НС.
“Мир устал от азербайджанских рефренов, в основе которых искаженные нормы международного права, подгоняемые под азербайджанскую логику. Однако международное право на то и международное право, что отдельные нации не имеют права трактовать его по своему усмотрению. Президент Азербайджана так и не ответил на вопрос, принимает ли он три принципа преодоления конфликта или нет. Он предпочел заново изложить принцип территориальной целостности, жалуясь в который раз на невыполнение резолюции СБ ООН по части возвращения земель и беженцев”, - заявила Нагдалян.
“Мы не против принципа самоопределения, но этот принцип не должен нарушать территориальную целостность страны”, - вот и весь уровень правосознания азербайджанского лидера”, - заключила вице-спикер НС Армении, приводя заявление Алиева. “ООН, на которую так любит полагаться Ильхам Алиев, в своей Декларации определил соотношение основных принципов международного права и отметил, что страны, которые хотят добиться уважения своего суверенитета, должны уважать право наций, проживающих в этих странах, и не допускать отмены права на самоопределение путем применения грубой силы",- напомнила вице-спикер.
“Начатая Азербайджаном война – не что иное, как применение грубой силы, с результатами которой Ильхам Алиев не может смириться. Воображаемые им механизмы по укреплению доверия, воинственная риторика и закупка наступательного вооружения подтверждают тот факт, что Азербайджану прежде чем выходить на международную арену следует определиться со своими дипломатическими, милитаристскими, политическими заявлениями”, - отметила Эрмине Нагдалян.
Э. Нагдалян также прокомментировала заявление Алиева на 51-й конференции по безопасности в Мюнхене по поводу того, "что делает армянский солдат на территории Агдама и Физули".
“Президент Азербайджана запоздал с этим вопросом как минимум на 21 год или же не знает не только истории своей страны, но и биографии своего отца. Не знает, что Гейдар Алиев сумел обеспечить мир для своей страны, которая была на грани краха, подписав трехстороннее соглашение о прекращении огня. Не знает либо делает вид, что не знает об условиях перемирия, посему у него и возникают вопросы наподобие вышеупомянутых”, - отметила Нагдалян.
“Но незнание Ильхама Алиева этим не ограничивается. Он “не располагает” сведениями и о количестве азербайджанских беженцев, называя ту одну(700 000), то другую цифру(1 млн. и 20%). Это означает, что Азербайджану уже давно нечего сказать, и азербайджанская дипломатия вынуждена цепляться за эту мифическую цифру, поскольку не имеет внятных объяснений причин нарушения режима прекращения огня”, - добавила вице-спикер.
- В том, что режим перемирия нарушает Азербайджан, признался сам Алиев, когда отвечал на вопрос президента Борута Пахора о том, что нужно для восстановления доверия.Затянув свою старую песня об “’оккупированных территориях”, он просто не заметил, что дал признательные показания, заявив:
“С учетом того, мы продолжим переговорный процесс, с началом процесса возвращения территорий непосредственно изменится картина: военные операции будут приостановлены, полностью будет соблюдаться режим прекращения огня”.
“Если азербайджанский президент действительно хочет восстановить доверие, то должен видеть и принимать то, что видят сопредседатели Минской группы ОБСЕ, которые требуют от Баку прекратить огон", - резюмировала Нагдалян.