Բացահայտվել է թմրամիջոցների տարանցիկ անօրինական շրջանառությամբ զբաղվող անդրազգային հանցավոր խմբավորում 02/12/2015   15:25  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ Ազգային անվտանգության Ծառայության կողմից իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում բացահայտվել է թմրամիջոցների ՀՀ տարածքով  տարանցիկ անօրինական շրջանառությամբ զբաղվող անդրազգային հանցավոր խմբավորում: Այս մասին տեղեկացնում է ԱԱԾ Մամուլի կենտրոնը:
Ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ Լատինական Ամերիկայի երկրներից թմրանյութը տարանցիկ չվերթներով՝ ուղեբեռում հատուկ հարմարեցված թաքստոցներում, Պերուի, Արգենտինայի քաղաքացիների կողմից տեղափոխվում էր Հայաստան, փոխանցվում հանցավոր խմբավորման Բուլղարիայի, Լիբանանի ներկայացուցիչներին, իսկ վերջիններս ցամաքային կամ օդային ճանապարհով փորձում էին ՀՀ-ից արտահանել Թուրքիա:
Ս.թ. հունվարի 27-ին ՀՀ ԱԱԾ մարմինների կողմից բացահայտվել և կասեցվել է Սան-Պաուլո-Աբու-Դաբի-Երևան տարանցիկ չվերթով ՀՀ ժամանած Պերուի  քաղաքացիներ Կորդովա Կորդովա Ալեքսանդրի և Ֆլորենս Ալվարդո Մարիա Միրզաի կողմից 2,7 կգ մաքուր քաշով «կոկաին» տեսակի թմրանյութի ՀՀ ներկրման փորձը:
Փետրվարի 9-ին նույն չվերթով ՀՀ ժամանած Արգենտինայի քաղաքացի Ալեջանդրո Ջոել Տոռեսի մոտ հայտնաբերվել էր 2,6 կգ մաքուր քաշով «կոկաին» տեսակի թմրանյութ:
Փետրվարի 12-ին ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում «Զվարթնոց» օդանավակայանում Բուլղարիայի քաղաքացիներ՝ ազգությամբ արաբներ, Մալեկ Աբաս Ղարիբի և Ալ Շահեր Հասան Աբդոյի մոտ հայտնաբերվել է մոտ 4,8 կգ «կոկաին» տեսակի թմրանյութ, որը վերջիններս փորձում էին  Երևան-Ստամբուլ  չվերթով արտահանել Թուրքիա:

СНБ Армении раскрыла транснациональную преступную группировку, занимающуюся наркотранзитом 02/12/2015   16:14  |  Актуальная тема
Транснациональная преступная группировка, занимающаяся незаконным наркотранзитом через территорию Армении, раскрыта в результате осуществленных Службой национальной безопасности Армении оперативно-розыскных мероприятий. Об этом в четверг сообщает пресс-центр СНБ РА.
“Было установлено, что граждане Перу и Аргентины провозили в Армению наркотики из стран Латинской Америки транзитными авиарейсами в специально оборудованных в багаже тайниках, после чего наркотики попадали к состоящим в преступной группе представителям Болгарии и Ливана, которые сухопутным или воздушным путем пытались переправить их в Турцию”, - говорится в сообщении.
“27 января с.г. органами СНБ РА была раскрыта и пресечена попытка транзитного провоза в Армению авиарейсом Сан-Паулу-Абу-Даби-Ереван кокаина весом 2.7 кг.Как сообщает СНБ, наркотики пытались ввезти в республику граждане Перу - Кордова Кордова Александр и Флоренс Альвардо Мариа Мирза.
"9 февраля у прибывшего тем же авиарейсом гражданина Аргентины Алехандро Джоэла Торреса был обнаружен кокаин весом 2.6 кг”, - информирует ведомство.
"В результате предпринятых 12 февраля оперативно-розыскных мероприятий в ереванском аэропорту “Звартноц” у граждан Болгарии арабского происхождения Малека Абаса Гариба и Ал Шахера Хасана Абдо был обнаружен кокаин весом 4.8 кг., который они пытались переправить в Турцию авиарейсом Ереван-Стамбул .По данным фактам возбуждены уголовные дела. Расследование дел находится в ведении следственного управления СНБ РА”, -отмечается в сообщении.