Արձանագրվել է ԵՏՄ երկրներից ներկրված ավտոմեքենաների աճ 02/10/2015 16:29 | ԼՐԱՀՈՍ
Պայմանավորված Հայաստանի` ԵՏՄ անդամակցությամբ, 2015 թվականի հունվարից արձանագրվել է ԵՏՄ անդամ երկրներից ավտոտրանսպորտային միջոցների ներկրման աճ, ինչը պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ այդ երկրներից ավտոտրանսպորտային միջոցների ներմուծման դեպքում մաքսատուրքեր չեն կիրառվում:
ՀՀ ՖՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի տեղեկացմամբ՝ խոսքը վերաբերում է ոչ միայն ԵՏՄ տարածքում ամբողջությամբ արտադրված ավտոմեքենաներին, այլև ԵՏՄ-ում ձեռք բերված տարբեր երկրների արտադրության և մակնիշների մեքենաներին, որոնք օրենսդրությամբ սահմանված կարգով ստացել են Միության ապրանքի կարգավիճակ:
Այսպես, Եվրասիական տնտեսական միության (այսուհետ` Միություն) անդամ այլ պետությունից Հայաստանի Հանրապետություն ապրանքներ (մեքենաներ) ներկրելու դեպքում ներմուծման մաքսատուրքեր չեն կիրառվում այն ապրանքների (մեքենաներ) մասով, որոնք Միության մաքսային օրենսգրքի 4-րդ հոդվածի 1-ին մասի 37-րդ կետին համապատասխան ունեն Միության ապրանքի կարգավիճակ:
Վերոնշյալ կետի համաձայն` Միության ապրանքները Միության մաքսային տարածքում գտնվող հետևյալ ապրանքներն են.
1) Միության անդամ երկրների տարածքներում ամբողջությամբ արտադրված ապրանքները,
2) Միության տարածք ներմուծված և Միության մաքսային օրենսգրքին և (կամ) Միության անդամ պետությունների միջազգային պայմանագրերին համապատասխան Միության ապրանքի կարգավիճակ ստացած ապրանքները,
3) այն ապրանքները, որոնք պատրաստվել են Միության անդամ պետությունների տարածքներում 1-ին և 2-րդ կետերում նշված ապրանքներից և (կամ) օտարերկրյա ապրանքներից և Միության մաքսային օրենսգրքին և (կամ) Միության անդամ երկրների միջազգային պայմանագրերին համապատասխան ձեռք են բերել Միության ապրանքների կարգավիճակ:

Рост импорта автомобилей из стран-членов ЕАЭС наблюдается в Армении с января текущего года - Минфин 02/10/2015 17:13 | Лента новостей
Рост импорта автотранспортных средств из стран Евразийского экономического союза наблюдается в Армении с января 2015 года - с момента вступления республики в ЕАЭС, что обусловлено неприменением таможенных пошлин при их ввозе из этих стран.
Как сообщает пресс-служба Министерства финансов Армении, речь идет не только об автомобилях, произведенных полностью на территории ЕАЭС, но и транспортных средствах, произведенных в различных странах, но приобретенных в ЕАЭС, которые в установленном законом порядке получили статус товара Союза.
Таким образом, таможенные пошлины отныне не взимаются при ввозе товаров(автомобилей) из стран-членов ЕАЭС, которые в соответствии с п. 37 ч. 1 ст. 4 Таможенного кодекса Союза имеют статус товара ЕАЭС.
Согласно вышеотмеченному пункту, речь идет о следующих видах товаров:
1)Товары, произведенные полностью на территории ЕАЭС.
2)Товары, импортированные на территорию ЕАЭС и получившие в соответствии с Таможенным кодексом союза и (или) международными договорами государств-членов Союза статус товара ЕАЭС.
3)Товары, изготовленные на территории стран-членов ЕАЭС из продукции, указанной в 1 и 2 пунктах и(или) из иностранной продукции и получившие соответствии с Таможенным кодексом союза и (или) международными договорами государств-членов Союза статус товара ЕАЭС.