Սերժ Սարգսյան. Ադրբեջանի ռազմատենչ և ապակառուցողական քայլերին որոշ չափով նպաստում են նաև ընդհանրական, անդեմ հայտարարությունները 02/09/2015   20:00  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Հարավային Կովկասի ու Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Հերբերտ Զալբերին:
Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, Նախագահը ողջունել է հյուրին և ընդգծել, որ Հայաստանը կարևորում է Եվրոպական Միության հավասարակշռված դիրքորոշման շարունակական պահպանումը ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման հարցում և, իհարկե, բանակցությունները շարունակելու, խնդրի համապարփակ կարգավորման համար բարենպաստ մթնոլորտ ստեղծելու ԵՄ հանձնառությունը: Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ մեր երկիրը պատրաստակամ է Եվրամիության հետ շարունակելու կառուցողական համագործակցությունը: Նախագահը հույս է հայտնել, որ ԵՄ հատուկ ներկայացուցչի գործունեությունը և այցելությունները տարածաշրջան կնպաստեն վստահության մթնոլորտի ձևավորմանն ու տարածաշրջանում կայունության հաստատմանը:
Հերբերտ Զալբերը նշել է, թե օգտվում է տարածաշրջան այցերի հնարավորությունից՝ ընդարձակելու իր շփումները կառավարական և ոչ կառավարական շրջանակների հետ, որը միտված է հիմքեր ստեղծելու, որպեսզի ԵՄ-ն կարողանա արդյունավետ աջակցություն ցուցաբերել խաղաղության հաստատման հարցում:
Հանդիպմանը զրուցակիցներն անդրադարձել են Արցախի հետ շփման գծում և Հայաստանի հետ սահմանին վերջին շրջանում հաճախակիացած սադրիչ գործողություններին և լարվածության աճին: Հանրապետության Նախագահի համոզմամբ, Ադրբեջանի ռազմատենչ և ապակառուցողական քայլերին որոշ չափով նպաստում են նաև լարվածություն առաջացնող ցանկացած միջադեպի տրվող ընդհանրական, անդեմ հայտարարությունները, մինչդեռ արդարությունը պահանջում է իրերն իրենց անունով կոչել, որպեսզի նման իրավիճակներ չկրկնվեն:
Հերբերտ Զալբերը վերահաստատել է աջակցությունը ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին և ընդգծել, որ ԵՄ-ն կօգտագործի խաղաղությանը նպաստելու յուրաքանչյուր հնարավորություն՝ զսպվածության և հրադադարի պայմանները հարգելու համապատասխան ուղերձ հղելով:

Серж Саргсян: Милитаристским и деструктивным шагам Азербайджана в некоторой мере способствуют абстрактные заявления 02/10/2015   00:03  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян принял накануне специального представителя ЕС по вопросам Южного Кавказа и кризиса в Грузии Герберта Зальбера. Об этом сообщает пресс-служба главы государства.
Президент поприветствовал гостя и подчеркнул, что Армения придает важное значение продолжительному сохранению сбалансированной позиции Европейского союза в вопросе урегулирования нагорно-карабахского конфликта и, конечно, обязательству ЕС по созданию благоприятной атмосферы для продолжения переговоров, всеобъемлющего решения проблемы. Серж Саргсян подчеркнул, что наша страна готова продолжить с Евросоюзом конструктивное сотрудничество. Президент выразил надежду, что деятельность специального представителя ЕС и его визиты в регион будут способствовать формированию атмосферы доверия и установлению стабильности в регионе.
Герберт Зальбер отметил, что пользуется возможностью визитов в регион для расширения своих контактов с правительственными и неправительственными кругами с целью обеспечить ЕС возможность оказания эффективного содействия в вопросе установления мира.
В ходе встречи собеседники обсудили также участившиеся в последнее время провокационные действия и рост напряженности на линии соприкосновения с НКР и на границе с Арменией. По убеждению президента Армении, милитаристским и деструктивным шагам Азербайджана в некоторой мере способствуют также абстрактные, безличные заявления по поводу каждого создающего напряженность инцидента, в то время как справедливость требует называть вещи своими именами, чтобы подобные ситуации не повторялись.
Герберт Зальбер подтвердил поддержку усилий сопредседателей Минской группы ОБСЕ в направлении мирного урегулирования карабахской проблемы и подчеркнул, что ЕС будет использовать любую возможность для способствования достижению мира и направит месседж с призывом к сдержанности и соблюдению перемирия.