ՀՀ քննչական կոմիտեն ՀՀ հատուկ քննչական ծառայություն է ուղարկել քննիչի կողմից կաշառք պահանջելու վերաբերյալ նյութերը 02/10/2015   12:01  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ քննչական կոմիտեի ներքին անվտանգության վարչությունում իրականացվել են նախնական ուսումնասիրություններ՝ քննիչի կողմից կաշառք պահանջելու դիմումի վերաբերյալ, որի արդյունքներն ուղարկվել են ՀՀ հատուկ քննչական ծառայություն։ Այս մասին տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի ֆեյսբուքյան էջից:
Մասնավորապես՝ Քննչական կոմիտեում ստացվել էր Ավան և Նոր-Նորք վարչական շրջանների քննչական բաժնում քննվող քրեական գործով գողության մեջ մեղադրվող, «Նուբարաշեն» ՔԿՀ կալանավոր Լ. Հովհաննիսյանի դիմումը՝ քննիչի և հոգեբուժարանի բաժնի վարիչի կողմից կաշառք պահանջելու վերաբերյալ։
ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի հանձնարարությամբ ներքին անվտանգության վարչությունում, սահմանված կարգով, կատարվել է նախնական ուսումնասիրություն:
Լ. Հովհաննիսյանը բացատրությամբ պնդել է դիմումում նշված հանգամանքները։ Փետրվարի 4-ին նրանից վերցվել է գրավոր հաղորդում, ըստ որի՝  քրեական գործով լրացուցիչ դատահոգեբուժական փորձաքննություն նշանակելու համար մոտ 2 ամիս առաջ (կոնկրետ օրը և ամիսը չի հիշել) գործով քննիչը պահանջել է 500 ԱՄՆ դոլար կաշառք, սակայն նյութական ծանր վիճակի մեջ գտնվելով` կալանավորը պահանջը չի կատարել:
Վերջինս նաեւ հայտնել է, որ նույն գործով դատահոգեբուժական փորձաքննության կատարման ընթացքում հոգեբուժարանի բաժնի պետը պահանջել է 8000 ԱՄՆ դոլար կաշառք՝ որպես հոգեկան հիվանդի եզրակացություն տալու համար, սակայն վերը նշված պատճառաբանությամբ այս պահանջը եւս չի կատարել:
ՀՀ քննչական կոմիտեի ներքին անվտանգության վարչությունում իրականացված նախնական ուսումնասիրության արդյունքներն ըստ քննչական ենթակայության նույն օրն ուղարկվել են ՀՀ հատուկ քննչական ծառայություն։

СК Армении направил в Специальную следслужбу материалы по заявлению о взятке с участием следователя 02/10/2015   13:23  |  Актуальная тема
Следственный комитет Армении направил в Специальную следственную службу материалы по поводу заявления о требовании следователем взятки. Об этом сообщается на официальной странице СК РА в социальной сети Facebook.
“В частности, СК получил заявление содержащегося в УИУ “Нубарашен” заключенного Л. Ованнисяна, согласно которому следователь и заведующий отделом психиатрии потребовали взятку”, - говорится в сообщении ведомства.
По поручению главы СК Армении, в следственном управлении внутренней безопасности в установленном порядке было проведено предварительное исследование.
“Л. Ованнисян при даче разъяснений подтвердил указанные в заявлении обстоятельства. 4 февраля у него взяли письменное заявление, согласно которому для назначения повторной судебно-психиатрической экспертизы по уголовному делу следователь потребовал взятку в 500 долларов, однако заключенный ввиду тяжелого материального положения не выполнил его требования”, - отмечается в сообщении.
“Заключенный также сообщил, что при проведении судебно-психиатрической экспертизы по тому же делу заведующий отделом психиатрии потребовал взятку в $8000 за выдачу заключения о наличии у него психического расстройства, однако требование не было выполнено с той же формулировкой.
“Результаты проведенного в следственном управлении внутренней безопасности СК Армении предварительного исследования в то же день направлены по подследственности в Специальную следственную службу РА”, - информирует ведомство.