Միջազգային հանրությանը թյուրիմացության մեջ գցելու ևս մեկ փորձ. Հերմինե Նաղդալյանը՝ Ալիևի ելույթի մասին 02/09/2015   15:17  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մյունխենի ամենամյա անվտանգության համաժողովին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ելույթը, ըստ լրատվամիջոցների տարածած տեղեկատվության, հարթ չի ընթացել: Այս մասին ասել է ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը՝ խոսելով  Իլհամ Ալիևի ելույթի մասին:
Ըստ Հ.Նաղդալյանի՝ հնչող հարցերից նա երբեմն շփոթվել է և, ըստ էութան, կրկնել բազմիցս հնչեցրած իր ձևակերպումները: Ալիևի մյունխենյան ելույթի տպավորություններով մեզ հետ կիսվեց ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը:
Ընդհանուր տպավորությունը այն է, որ Ադրբեջանի նախագահը վերջնականապես կորցնելով թե՛ հարգանքը միջազգային հանրության նկատմամբ, և թե՛ ինքնահարգանքը, այլևս ուրիշ տարբերակ չունի, քան աշխարհին ևս մեկ անգամ թյուրիմացության մեջ գցել և ներկայանալ բացարձակ ստով: Բայց չի կարելի այդքան անտրամաբանական և անհետևողական ստել:
Ի տարբերություն մի քանի տարի առաջվա իրավիճակի, երբ հակամարտության կողմերին հավասարեցնող գնահատականներ էին հնչում, կամ հնչում էին հարցեր՝ ով է կրակում, ով է նախահարձակ լինում, այսօր արդեն ամեն ինչ այնքան պարզ է, որ «դադարեցրեք կրակել» մակարդակի պարզունակ անտրամաբանական սուտը ասողին պարզապես ծիծաղելի է դարձնում:
Վկայակոչենք Մինսկի խմբի հմանախագահների` Մամեդյարովի հետ վերջին հանդիպման ժամանակ, ուղղակիորեն Ադրբեջանի հասցեին հնչեցված գնահատականները այն մասին, որ Ադրբեջանը պետք է կատարի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործում ստանձնած իր պարտավորությունները և դադարեցնի սահմանին անցյալ տարվանից սկսած լարվածության աճը:  Ինչպես տեսնում ենք, հայկական դիվանագիտությունը հասել է մի հանգրվանի, երբ առաջին անգամ խախտվեցին պարիտետային գնահատականները և բաքվին ասացին՝ դու ես լարվածության մեղավորը:
Այս պարագայում Ալիևը դեռ շարունակում է բարձրաձայնել, թե հայկական կողմը մարտավարություն է կիրառում՝ կրակում է և մեղքը գցում Ադրբեջանի վրա: Ադրբեջանի նախագահի ընտրած ձևը հենց ջայլամի քաղաքականությունն է, որ կա՝ գլուխն ավազի մեջ մտցնել…,  քանզի մտածում է , թե շատ դժվար է համադրել իր իսկ ռազմական հռետորաբանությունը, բազմաթիվ օր ու մեջ հնչող հայտարարությունները՝ Ղարաբաղյան խնդիրը ռազմական ճանապարհով լուծելու մասին, միլիարդավոր դոլարների սպառազինությունները, բանակցային գործընթացում վերջին մի քանի տարում ցուցաբերած պահվածքը, դիպուկահարների ետ քաշելու, հետաքննության մեխանիզմներ մշակելու անհամաձայնությունը և այն իրավիճակը, որն այսօր առկա է սահմաններում և շփման գծում:
Ինչ վերաբերում է Հայաստանին, ապա ամեն ինչ ասված է նախագահ Սերժ Սարգսյանի պաշտպանության նախարարությունում արված հայտարարության մեջ, որ «մենք պատերազմ հրահրելու որևէ պատճառ չունենք և երբեք նախահարձակ չենք լինում, սակայն մեր հանդեպ ձեռնարկված ցանկացած միջադեպի հետևել և հետևելու է հատուցման գործողություն»:
Իհարկե, Ադրբեջանի նախագահը լավ գիտի, որ Աղդամը և Ֆիզուլին խաղաղ հայ բնակչության համար անվտանգության գոտիներ են, և 1994թ. հրադադարը ստորագրելիս նրա հայրը նույնպես դա իմացել է, ուստի այսօր չարժե չքմեղանալ և զարմանք բեմադրել:  Չարժե այլևս այդքան տրտնջալ նաև ՄԱԿ-ի ԱԽ բանաձևերի շուրջ՝  այդ խաղը հնացավ: Նախագահ Ս. Սարգսյանը չափից ավելի մանրամասն պարզաբանեց այդ խնդիրը ՝ վերջակետ դնելով թեմային:
Ալիևը դժգոհում է երկակի ստանդարտներից՝ կոչ անելով Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությանը մոտենալ այնպես, ինչպես Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականությանը, քանի որ երկու դեպքում էլ, իր կարծիքով, տեղի է ունեցել նույն սցենարը՝ օկուպացիա և սեպարատիզմ: Կարծում եմ, այդ մասով լավագույն պատասխանը Ալիևին տվեց ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը, ով հիշեցրեց, որ ՄԱԿ-ի կանոնադրության մեջ առաջնահերթ է ազգերի ինքնորոշման իրավունքը:
ԱԺ փոխնախագահը հիշեցնում է նաև, որ ՄԱԿ-ը իր դեկլարացիայում սահմանել է միջազգային իրավունքի երկրները, որոնք ուզում են, որ իրենց ինքնիշխանությունը հարգվի. պետք է հարգեն այդ երկրներում ապրող ազգերի իրավունքը և թույլ չտան ինքնորոշման իրավունքի կանխումը՝ բիրտ ուժի օգտագործման ճանապարհով:
16:04 28/01/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՊետական ահաբեկչությունը Բաքվի համար շարունակում է մնալ հարևանների հետ հարաբերությունների առանցք. Հերմինե Նաղդալյան
12:48 28/01/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՀերմինե Նաղդալյան. Սխալվում են բոլոր նրանք, ովքեր հայերիս ցեղասպանությունը համարում են հայկական խնդիր
21:47 26/01/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՀերմինե Նաղդալյանի ելույթը ԵԽԽՎ-ում. «Ադրբեջանը դարձել է լուրջ սպառնալիք տարածաշրջանի կայունության ու անվտանգության համար»
09:01 04/10/2014  |  ՄամուլԵԽԽՎ-ում հայաստանյան պատվիրակության ղեկավարը կփոխվի՞. «Հայկական Ժամանակ»
00:32 26/06/2014  |  ԼՐԱՀՈՍԼրագրողն ընդդեմ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանի. Լրագրողի դիմումը կքննարկվի Էթիկայի հանձնաժողովում
14:23 16/06/2014  |  ԼՐԱՀՈՍԱԺ փոխնախագահը հուսով է, որ հայ լրագրողներն էլ Մոսկվայում «կասեն այն ամենը, ինչ մտածում են»
20:58 14/05/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՀերմինե Նաղդալյան. «Հաշվապահական հաշվառման մասին» օրենքում լրացումը շտկում է արհեստական իրավիճակը շուկայում
13:10 08/05/2014  |  ԼՐԱՀՈՍԵԽԽՎ պատվավոր անդամը՝ հայաստանյան պատվիրակության ղեկավար
13:15 24/09/2013  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԱԺ Էթիկայի հանձնաժողովը մերժեց ընդդեմ Հերմինե Նաղդալյանի ԹԻՀԿ-ի դիմումի քննությունը

Вице-спикер НС Армении назвала выступление Алиева в Мюнхене еще одной попыткой ввести в заблуждение международное сообщество 02/09/2015   17:18  |  Лента новостей
Выступление президента Азербайджана Ильхама Алиева на ежегодной Мюнхенской конференции по безопасности, согласно сообщениям СМИ, прошло негладко, сказала вице-спикер Национального Собрания Армении Эрмине Нагдалян.
"И. Алиев приходил иногда в замешательство от задаваемых ему вопросов и повторял неоднократно уже озвученные им формулировки",- поделилась с ИА “ФактИнфо” своими впечатлениями Эрмине Нагдалян.
“В общем, создалось впечатление, что президент Азербайджана, потеряв окончательно уважение как к международному сообществу, так и к самому себе, не нашел иного варианта, как попытаться еще раз ввести мир в заблуждение, озвучив откровенную ложь. Лживые высказывания наподобие “прекратите огонь” делают смехотворными тех, кто их произносит”, - заявила вице-спикер.
Э. Нагдалян подчеркнула, что в отличие от прежних лет, когда звучали одинаковые оценки в адрес сторон конфликта, армянской дипломатии удалось добиться нарушения паритетности в оценках: впервые было заявлено, что виновником напряженности является Баку.
Вице-спикер сослалась на оценки, озвученные сопредседателями МГ ОБСЕ в адрес Азербайджана в ходе последней встречи с главой МИД этой страны Эльмаром Мамедъяровым, согласно которым Баку должен выполнять взятые на себя обязательства по мирному урегулированию конфликта и прекратить нагнетание напряженности на границе.
“Даже в этом случае Алиев продолжает утверждать, что армянская сторона стреляет и возлагает вину за это на Азербайджан. Избранная президентом Азербайджана тактика – это политика страуса, зарывающего голову в песок, поскольку он думает, что очень сложно сопоставить свою же воинственную риторику, денно и нощно озвучиваемые им многочисленные заявления о решении карабахской проблемы силовым путем, закупку вооружения на миллиарды долларов, демонстрируемое в последние годы поведение в переговорном процессе, отказ от отвода снайперов и разработки механизмов расследования инцидентов и ситуацию, которая сложилась сегодня на границах и на линии соприкосновения”, - отметила вице-спикер.
“Что касается Армении, то все было сказано в заявлении президента Сержа Саргсяна в Минобороны РА, согласно которому “ у нас нет причин для развязывания войны, мы никогда первыми не нападаем, однако за каждым спровоцированным против нас инцидентом следовала и будет следовать расплата”, -напомнила Нагдалян.
“Конечно же, президент Азербайджана хорошо знает, что Агдам и Физули являются зонами безопасности для мирного армянского населения. Об этом был хорошо осведомлен и его отец, когда подписывал мирное соглашение в 1994 году, посему не стоит сегодня прикидываться овечкой и изображать удивление. Не стоит так сетовать на резолюции СБ ООН – эта игра уже устарела. Президент Серж Саргсян более чем детально объяснил эту проблему, расставив все точки над "i". Алиев жалуется на двойные стандарты, призывая отнестись к территориальной целостности Азербайджана так же, как к территориальной целостности Украины, поскольку в обоих случаях, по его мнению, имел место один и тот же сценарий – оккупация и сепаратизм. Полагаю, что лучшим ответом на это высказывание Алиева стало напоминание главы МИД России Сергея Лаврова о том, что приоритетным в Уставе ООН является право нации на самоопределение”, - заявила Нагдалян.