Զինծառայող Շեքսպիր Հակոբյանի՝ հակառակորդի կողմից սպանության դեպքի առթիվ քրեական գործ է հարուցվել է 02/06/2015   12:09  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ ՔԿ զինվորական քննչական գլխավոր վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ հակառակորդի կողմից ազգային, ռասայական, կրոնական ատելության կամ կրոնական մոլեռանդության շարժառիթով ՀՀ զինված ուժերի ժամկետային զինծառայող, շարքային Շեքսպիր Մխիթարի Հակոբյանի սպանության դեպքի առթիվ։ Այս մասին հայտնում է ՀՀ քննչական կոմիտեի տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի բաժինը:
2015 թվականի  փետրվարի 5-ին՝ ժամը 16:15-ի սահմաններում, հակառակորդի կողմից, ազգային, ռասայական, կրոնական ատելության կամ կրոնական մոլեռանդության շարժառիթով, սպանելու դիտավորությամբ արձակած կրակոցի հետևանքով մեջքի շրջանում հրազենային վիրավորում է ստացել N զորամասի պահպանության շրջանի մարտական դիրքում մարտական հերթապահության նշանակված, նույն զորամասի ժամկետային զինծառայող, շարքային Շեքսպիր Հակոբյանը:
Ստացված հրազենային վիրավորումից զինծառայող Շ.Հակոբյանը տեղում մահացել է:
Դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչությունում  հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 13-րդ կետով:

Следственный комитет Армении возбудил уголовное дело по факту убийства азербайджанскими ВС армянского военнослужащего 02/06/2015   13:01  |  Криминальная хроника
Главное военное следственное управление Следственного комитета Армении возбудило уголовное дело по факту убийства армянского военнослужащего Шекспира Акопяна. Об этом сообщает пресс-служба СК РА. Дело заведено по п. 13 ч. 2ст. 104 УК РА (убийство по мотиву национальной, расовой или религиозной ненависти либо религиозного фанатизма).
“5 февраля с.г., около 16:15 солдат-срочник, рядовой Шекспир Мхитарович Акопян, несущий боевое дежурство на опорном пункте оборонительного участка одной из N-ских воинских частей, получил огнестрельное ранение в спину в результате обстрела, произведенного азербайджанскими ВС с целью умышленного убийства по мотиву национальной, расовой или религиозной ненависти либо религиозного фанатизма. От полученных ранений военнослужащий погиб на месте. Ведется расследование”, - говорится  в сообщении ведомства.