«Նաիրիտ»-ի 1500 աշխատակից այսօրվանից գործազուրկ է 02/06/2015 12:48 | ԼՐԱՀՈՍ
Այսօր «Նաիրիտ» գործարանի 1500 աշխատակիցներ ազատվել են աշխատանքից: Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հարցին ի պատասխան տեղեկացրեց գործարանի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի պատասխանատու Անուշ Հարությունյանը` հավելելով, որ ազատման հրամաններն արդեն իսկ պաշտոնապես տրվել են:
Գործազուրկ դարձած աշխատակիցների աշխատավարձերը, սակայն, չեն վճարվել: ՀՀ Էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվաանդ Զախարյանը խոստացել էր նաիրիտցիների 1 ամսվա աշխատավարձերը վճարել միայն փետրվարի 25-ին:
Հիշեցնենք, որ գործարանի ղեկավարությունը աշխատակիցներին 18 ամսվա աշխատավարձ է պարտք: Գործարանի ունեցած ընդհանուր 102 մլրդ դրամ պարքից 6 մլրդ-ը աշխատավարձի գծով է:
Մնացած 63 մլրդ-ը` վարկային պարտավորությունների, 8,5 մլրդ-ը բյուջետային պարտքն է, 20 մլրդ-ը՝ Երևանի ՋԷԿ-ին 1,4 մլրդ-ը՝ «Գազպրոմ Արմենիա»-ին և 1,2 մլրդ-ը՝ «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր»-ին ունեցած պարտքերն են:
Անուշ Հարությունյանը մեզ հետ զրույցում նաև տեղեկացրեց, որ առաջիկա բողոքի ակցիան նաիրիտցիները կանցկացնեն փետրվարի 11-ին, գործարանի մոտ:

Уволены 1500 сотрудников армянского завода “Наирит” 02/06/2015   13:45  |  Лента новостей
Сегодня были уволены 1500 сотрудников армянского завода “Наирит”. Об этом ИА “ФактИнфо” сообщила ответственная по связям с общественностью предприятия Ануш Арутюнян. Она также проинформировала, что приказы об увольнении уже подписаны.
Однако попавшим под сокращение сотрудникам пока не выплатили долги. Министр энергетики и природных ресурсов Ерванд Закарян ранее заявил, что задолженность по зарплате за месяц сотрудника “Наирит” выплатят 25 февраля.
Напомним, что завод задолжал сотрудникам зарплату за 18 месяцев. Но только 6 млрд. драмов долга из 102 млрд. приходится на зарплату.
Остальные 63 млрд. составляют долги по кредитным обязательствам, 8,5 млрд. – бюджетные долги, 20 млрд. завод задолжал Ереванской ТЭЦ, 1,4 млрд. – компании “Газпром-Армения” и 1,2 млрд. – ЗАО "Армянские электросети".
Ануш Арутюнян сообщила также, что 11 февраля сотрудники “Наирита” собираются провести очередную акцию протеста.
11:05 17/10/2013  |  Пресса“Грапарак”: Российская сторона заблокировала сделку по передаче завода “Наирит” нефтяной компании “Роснефть”?
14:01 23/07/2013  |  Лента новостейСотрудники химкомбината “Наирит”, не дождавшись обещанной зарплаты, дошли до резиденции президента