ԱԳ նախարար. Ադրբեջանի ղեկավարությունը կոպտորեն արհամարհում է միջազգային հանրության հասցեական կոչերը 02/06/2015   10:50  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Փետրվարի 5-ին աշխատանքային այցելությամբ Մյունխենում գտնվող արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպում ունեցավ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովի, Ջեյմս Ուորլիքի, Պիեռ Անդրյոյի և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկի հետ: Այս մասին տեղեկացնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
Հանդիպմանը շարունակվեցին քննարկումները` ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ։
Հայաստանի արտգործնախարարը միջնորդների ուշադրությունը հրավիրեց Հայաստանի հետ սահմանին և Արցախի հետ շփման գծում հրադադարի ռեժիմի խախտումների և դիվերսիոն գործունեության բազմապատկման վրա՝ շեշտելով, որ վերջին շաբաթների ընթացքում ադրբեջանական զինուժը հրադադարը խախտել է առավել քան 3000 անգամ, ինչը հանգեցրել է մարդկային, ներառյալ` քաղաքացիական անձանց զոհերի։
«Ադրբեջանի ղեկավարությունը կոպտորեն արհամարհում է միջազգային հանրության հասցեական կոչերը և իր արկածախնդիր քաղաքականությամբ և սադրիչ գործողություններով ավելի է սրում իրավիճակը, արգելակում խաղաղ կարգավորման գործընթացը»,- ընդգծեց նախարար Նալբանդյանը։
Էդվարդ Նալբանդյանը վերահաստատեց, որ Հայաստանը շարունակելու է եռանախագահ երկրների հետ համատեղ ջանքերն՝ ուղղված ղարաբաղյան հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորմանը։

Руководство Азербайджана грубейшим образом игнорирует призывы международного сообщества, тормозя процесс мирного урегулирования – Налбандян 02/06/2015   11:28  |  Актуальная тема
Находящийся с рабочим визитом в Мюнхене министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян накануне, 5 февраля, встретился с сопредседателями МГ ОБСЕ Игорем Поповым (Россия), Пьером Андрие (Франция) и Джеймсом Уорликом (США), а также личным представителем действующего председателя ОБСЕ Анджеем Каспршиком. Об этом сообщает пресс-служба о внешнеполитического ведомства Армении.
Глава МИД Армении привлек внимание посредников к случаям нарушения режима прекращения огня на границе с Арменией и на линии соприкосновения с ВС НКР, а также на рост числа диверсионных операций, предпринятых противником. Налбандян подчеркнул, что за последние недели зарегистрировано свыше 3000 случаев нарушения ВС Азербайджана режима перемирия, что привело к человеческим жертвам, в числе которых и гражданские лица.
“Руководство Азербайджана грубейшим образом игнорирует адресные призывы международного сообщества, своей авантюрной политикой и провокационными действиями нагнетает ситуацию, тормозя процесс мирного урегулирования”, – подчеркнул Эдвард Налбандян.
Глава МИД Армении подтвердил намерение Армении продолжить совместные усилия со странами-сопредседателями МГ ОБСЕ в направлении исключительно мирного урегулирования карабахской проблемы.