Մնացական Ալեքսանյանին ազատ են արձակում 02/06/2015   13:05  |  ԼՐԱՀՈՍ
Այս պահին Գյումրիում պատրաստվում են ազատ արձակել Գյումրիի անկարգությունների գործով ձերբակալված Շիրակի մարզի Սառնաղբյուր գյուղի բնակիչ Մնացական Ալեքսանյանին: «Փաստինֆո»-ի այս տեղեկությունները հաստատեցին նաև ՀՀ քննչական կոմիտեում` հավելելով, որ այս պահին Կոմիտեի կողմից կատարվում են անհրաժեշտ ձևակերպումները:
Հիշեցնենք, Մնացական Ալեքսանյանը ձերբակալվել էր հունվարի 16-ին, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածով և 316-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով (խուլիգանություն և իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ կյանքի կամ առողջության համար վտանգավոր բռնություն գործադրելը) հարուցված քրեական գործի շրջանակներում` նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազի որոշմամբ:
Իդեպ, ինչպես արդեն հայտնել ենք, նախաքննությունն իրականացնող քննիչն ի սկզբանե դեմ է եղել Մնացական Ալեքսանյանի ձերբակալությանը: Ավելին` նա բողոքարկել է դատախազի որոշումը: Արդյունքում, դատախազն ինքն է ձերբակալել Ալեքսանյանին:
Նշենք, որ այսօր Սառնաղբյուր գյուղի բնակիչները հայտարարել էին իրենց համագյուղացի երիտասարդին ազատ արձակելու պահանջով բողոքի ակցիա կազմակերպել:

Арестованного по делу о январских беспорядках в Гюмри Мнацакана Алексаняна выпускают на свободу 02/06/2015   13:27  |  Лента новостей
Арестованного по делу о январских беспорядках в Гюмри жителя села Сарнахбюр Ширакской области Армении Мнацакана Алексаняна выпускают на свободу. Имеющиеся у ИА “Фактинфо” сведения подтвердили в Следственном комитете Армении, добавив, что в данный момент СК с этой целью проводит необходимые мероприятия.
Напомним, Мнацакан Алексанян был задержан в рамках уголовного дела, возбужденного по признакам ст. 258 (хулиганство) и ч. 2ст. 316(применение опасного для жизни и здоровья насилия в отношении представителя власти).Задержание Алексаняна производилось по решению прокурора, осуществляющего контроль за законностью предварительного следствия.
Как уже сообщало агентство, следствие изначально было против ареста Мнацакана Алексаняна. Более того, следователь обжаловал решение прокурора.
Отметим, что ранее жители села Сарнахбюр заявили о намерении провести сегодня акцию протеста с требованием освободить их односельчанина.