Նախագահն ընդունել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարին և ՌԴ դաշնային միգրացիոն ծառայության ղեկավարին 02/05/2015   17:58  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժային և ՌԴ դաշնային միգրացիոն ծառայության ղեկավար Կոնստանտին Ռոմոդանովսկուն, ովքեր Հայաստան են ժամանել մասնակցելու անօրինական միգրացիայի դեմ պայքարի հարցերով ՀԱՊԿ անդամ պետությունների իրավասու մարմինների ղեկավարների կոորդինացիոն խորհրդի նիստին: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Նախագահը ողջունել է նիստի անցկացումը Երևանում, կարևորել օրակարգի շրջանակներում նախատեսված հարցերի համատեղ քննարկումը և անօրինական միգրացիայի դեմ պայքարում միասնաբար արդյունավետ միջոցներ գտնելը:
Հյուրերը ներկայացրել են երևանյան նիստի քննարկման արդյունքները, նշելով, որ օրակարգը բավականին հագեցած է եղել և քննարկվող հարցերը ներառել են նաև նոր իրավիճակում՝ Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի անդամակցելուց հետո հիշյալ խնդիրների կարգավորման հնարավորությունները:
ՀՀ Նախագահը և ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը քննարկել են նաև 2014թ. դեկտեմբերին Մոսկվայում կայացած ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի նստաշրջանում ընդունված որոշումների իրագործման ընթացքը:
Հանդիպման ընթացքում Նիկոլայ Բորդյուժան Հանրապետության Նախագահին զեկուցել է Կազմակերպության ընթացիկ գործունեության, համագործակցության շրջանակներում իրականացվող աշխատանքների, ՀԱՊԿ միացյալ շտաբի ընթացիկ գործունեության, Կազմակերպության կանոնադրական մարմինների առաջիկա նիստերի նախապատրաստական աշխատանքների, ինչպես նաև Կազմակերպության Հավաքական անվտանգության կովկասյան տարածաշրջանում անվտանգության ապահովման հետ կապված հարցեր:

Генсек ОДКБ и глава ФМС РФ представили президенту Армении итоги ереванской встречи 02/05/2015   19:01  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян принял сегодня генерального секретаря Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) Николая Бордюжу и руководителя Федеральной миграционной службы РФ Константина Ромодановского, которые прибыли в Ереван для участия в заседании Координационного совета руководителей компетентных органов государств-членов ОДКБ по вопросам борьбы с незаконной миграцией (КСБНМ).Об этом сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Президент приветствовал проведение заседания в Ереване, а также придал важность обсуждению вопросов повестки и поиску эффективных средств для совместной борьбы с незаконной миграцией.
Гости представили итоги ереванской встречи, отметив, что повестка дня была довольно насыщенной, и обсуждаемые вопросы включали в себя возможности урегулирования вышеупомянутых проблем в новых реалиях, в частности после вступления Армении в Евразийский экономический союз.
Президент Армении и генсек ОДКБ обсудили ход реализации решений, принятых в декабре 2014 года на сессии Совета коллективной безопасности.
В ходе встречи Николай Бордюжа доложил Сержу Саргсяну о текущей деятельности Организации и Объединенного штаба ОДКБ, работах по подготовке к предстоящим заседаниям уставных органов Организации, а также о вопросах, свзанных с обеспечением безопасности в Кавказском регионе коллективной безопасности ОДКБ.