Գյումրիի ընդհարումների գործով ձերբակալված կա. Ձերբակալողը դատախազն է 02/04/2015 21:00 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Գյումրիում հունվարի 15-ին տեղի ունեցած ինքնաբուխ բողոքի ակցիայի ժամանակ տեղի ունեցած դեպքերի վերաբերյալ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում ձերբակալվել է Մնացական Ալեքսանյանը:
Ի դեպ, հետաքրքրական է, որ Ալեքսանյանը ձերբակալվել է դատախազի կողմից: «Փաստինֆո»-ի այս տեղեկությունը հաստատեցին նաև ՀՀ Քննչական կոմիտեից:
Քննչական կոմիտեից պարզաբանեցին նաև, որ երեկ նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազը Մնացական Ալեքսանյանին ձերբակալելու ցուցում է տվել: Սակայն, քննիչն օրենքով նախատեսված կարգով, բողոքարկել է դատախազի որոշումը: Այս պարագայում դատախազն ինքն է ձերբակալել Ալեքսանյանին:
Իսկ թե քրեական օրենսգրքի ո՞ր հոդվածով նախատեսված արարքի կասկածանքով է տեղի ունեցել ձերբակալությունը, Քննչական կոմիտեից դժվարացան հայտնել` խորհուրդ տալով մնացած հարցերով դիմել դատախազություն:
Հիշեցնենք՝ քրեական գործը հարուցվել է հունվարի 16-ին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածով և 316-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով՝ խուլիգանություն և իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ կյանքի կամ առողջության համար վտանգավոր բռնություն գործադրելը:

В деле о беспорядках в Гюмри появился задержанный 02/05/2015 09:18 | Актуальная тема
Один человек задержан в рамках уголовного дела, возбужденного по факту беспорядков в ходе имевшего место 15 января стихийного митинга в Гюмри. Задержанным оказался Мнацакан Алексанян.
Примечательно, что Алексанян был задержан по решению прокурора. Имеющиеся у “Фактинфо” подтвердили в Следственном комитете РА.
В ведомстве также проинформировали, что прокурор, осуществляющий контроль за законностью предварительного следствия, отдал распоряжение о задержании Мнакана Алексаняна. Однако следователь в установленном законом порядке обжаловал решение прокурора.
Напомним, уголовное дело возбуждено по признакам ст. 258 (хулиганство)и ч. 2ст. 316(применение опасного для жизни и здоровья насилия в отношении представителя власти).