Ըստ ընդդիմախոսների՝ կառավարության կողմից ՓՄՁ-ների բարձրացրած խնդիրներին լուծում չտալը կամքի պակասի արդյունք է 02/03/2015 14:01 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
«Մեզանից յուրաքանչյուրը մտածում է, որ կամք է պետք, և կամքի պակասն է, որ երկրորդ անգամ բերում ենք օրենքի նախագիծ՝ հետաձգելու այն օրենքը, որը մենք ընդունել ենք»,- Ազգային ժողովում կառավարության կողմից ներկայացված «Շրջանառության հարկի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին օրինագծի քննարկման ժամանակ ասաց «Օրինաց երկիր» խմբակցության ղեկավար Հեղինե Բիշարյանը:
Նա կոչ արեց չխանգարել ՓՄՁ-ներին աշխատել:
«Իրենք չեն հավատում ստուգողներին, չեն ուզում գործ ունենալ ստուգողների հետ, որովհետև իրենք հասկանում են, որ այն մարդկանցից, ումից իրենք ապրանքը գնում են, նրանք էլ այնպես չի, որ թափանցիկ դաշտում են, որ աշխատում են մաքուր»,-ասաց նա:
Հիշեցնենք, որ կառավարությունն առաջարկում է «Շրջանառության հարկի մասին» օրենքով սահմանված ապրանքների ձեռքբերման, փաստաթղթավորման պահանջի գործողության ժամկետը, որը սահմանված էր մինչև փետրվարի 1-ը, հետաձգել մինչև հուլիսի 1-ը:
Խորհրդարանական ընդդիմությունն այս առաջարկի հետ համաձայն չէ և առաջարկում է ՓՄՁ-երի բարձրացրած խնդիրներին իրական լուծում տալ, այլ ոչ թե դարձյալ հետաձգել օրենքով սահմանված պահանջի կատարումը:
«Օրինաց երկիր» խմբակցության անդամ Հովհաննես Մարգարյանն էլ ասաց, թե ճիշտ են այս օրենքից դժգոհող ՓՄՁ-ների ներկայացուցիչները, երբ ասում են՝ «ինձ որպես պրիմանկա մի օգտագործեք՝ խոշորին բռնելու համար»:
«Ժառանգություն» խմբակցության քարտուղար Թևան Պողոսյանն էլ ընդգծեց, որ ոչ մի կերպ չի կարողանում հասկանալ գործադիրի ներկայացուցիչներին, ովքեր, փաստաթղթավորման պահանջի կիրառման ժամկետը մեկ անգամ հետաձգելուց հետո 120 օր քննարկելով և նախագիծ մշակելով, զարմանում են, որ ՓՄՁ-ները չեն հասկացել և իրենց աշխատանքը չեն գնահատել:
Ընդդիմադիր պատգամավորն ավելի տրամաբանական համարեց, որ ոչ թե 42 հազար տնտեսվարող սուբյեկտները չեն հասկացել, այլ խնդիրը ավելի շուտ օրենսդրական նախաձեռնության վրա աշխատած և ոլորտին առնչվող 2 հազար պետական աշխատողների կողմից խնդիրը խորությամբ չընկալելն է:

Армянские оппозиционные депутаты констатировали дефицит воли у правительства к решению проблем представителей МСБ 02/03/2015   15:39  |  Актуальная тема
Проблемы, затронутые представителями малого и среднего бизнеса, остались нерешенными из-за недостатка воли у правительства. Такое мнение на заседании Национального Собрания Армении во вторник высказала руководитель оппозиционной фракции “Оринац еркир” Эгине Бишарян, призвав не мешать работе МСБ.
“Они не верят инспекторам и не хотят иметь с ними дело, потому что они понимают, что люди, у которых они приобретают товар, ведут не такую уж прозрачную деятельность”, - заявила она.
В свою очередь член фракции ОЕ Ованнес Маркарян считает справедливым недовольство представителей МСБ, которые требуют не использовать их в качестве приманки для вывода крупных бизнесменов из тени.
Секретарь фракции “Наследие” Теван Погосян подчеркнул, что никак не может понять представителей исполнительной власти, которые после первичной отсрочки срока вступления требования в силу и долгих обсуждений удивляются тому, что представители МСБ не поняли и не оценили их труд.
Напомним, поправки в закон “О налоге с оборота” вступили в силу 1 октября 2014 года, однако правительство Армении на состоявшемся 9 октября 2014 года отсрочило требование о предоставлении счетов-фактур до 1 февраля 2015 года.
“Статья 12 закона “О внесении изменений и дополнений в закон РА “О налоге с оборота” от 21 июня 2014 г. гласит, что требование об обязательном документальном оформлении закупки товаров после вступления закона в силу не распространяется на существующий по состоянию на какой-либо из дней до 1 февраля 2015 года товарный остаток, утвержденную руководителем вышестоящего налогового органа справку о котором налогоплательщики до 1 февраля 2015 года представляют в налоговый орган по месту прописки”, - говорилось в законопроекте.
Суть закона заключается в следующем: бизнесмен должен представить задокументированные сведения о товарообороте в налоговые органы и выплатить соответствующий налог.