Բուրխասոտի քաղաքային խորհուրդը պաշտոնապես ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը 01/31/2015 13:58 | ԼՐԱՀՈՍ
Իսպանիայի Բուրխասոտ քաղաքի քաղաքային խորհուրդը հունվար ամսվա ընթացիկ նիստում («Compromis» և «EU» կուսակցությունների «կողմ» և «PSPV-PSOE» և «PP» կուսակցությունների «ձեռնպահ» քվեարկությամբ) ընդունեց «Compromis» կուսակցության ներկայացրած միջնորդագիրը, որով քաղաքային խորհուրդը պաշտոնապես ճանաչում է Հայոց ցեղասպանությունը և դատապարտում է դրա ընթացքում կատարված մարդկության դեմ հանցագործությունները։ Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
Միջնորդագրում նշված է. «Այս տարի լրանում է Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակը, ցեղասպանության, որը համարվում է 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը: 1915-1921թթ. ներկայիս Թուրքիայի տարածքում տեղի ունեցան հայ ժողովրդի զանգվածային կոտորածներ և արտաքսումներ, հատկապես երիտթուրքերի վարչակարգի օրոք, ինչի արդյունքում զոհվեցին 1,5 միլիոն հայեր, իսկ մոտ 2 միլիոնը ստիպված եղան լքել իրենց բնակավայրերը՝ ստեղծելով հայկական մեծ սփյուռքը»:
Նախագիծը փոխանցվելու է Միսլատայի «Արարատ» ասոցիացիային, արտաքին գործերի նախարարին, Կոնգրեսում ներկայացված կուսակցական խմբերին, Վալենսիայի խորհրդարանում ներկայացված կուսակցական խմբերին, Իսպանիայում ՀՀ դեսպանությանը և Բուրխասոտի հասարակական կազմակերպություններին:

Городской совет испанского города Бурхасот официально признал Геноцид армян 01/31/2015   14:27  |  Лента новостей
Городской совет испанского города Бурхасот на январском текущем заседании принял представленное партией “Compromis” ходатайство, согласно которому городской совет официально признает Геноцид армян и осуждает совершенные в ходе него преступления против человечности. Об этом в субботу сообщает пресс-служба внешнеполитического ведомства Армении.
За ходатайство проголосовали партии “Compromis” и “EU”, а партии “PSPV-PSOE” и “PP” воздержались от голосования.
“В этом году исполняется 100-летие Геноцида армян, геноцида, который считается первым геноцидом 20-го века. В 1915-1921гг. на территории современной Турции произошли массовые резни и изгнания армянского народа, особенно во времена режима младотурков, в результате чего погибло 1,5 миллиона армян, а около 2 миллиона были вынуждены покинуть свои места жительства, образовав большую армянскую диаспору”, - отмечено в ходатайстве.
Проект будет передан ассоциации “Арарат” Мислаты, министру иностранных дел Испании, представленным в Конгрессе партийным группам, посольству Республики Армения в Испании и неправительственным организациям Бурхасота.