Եռյակը հանդես կգա փակ լսումներ և ԱԺ արտահերթ նիստ հրավիրելու նախաձեռնությամբ 01/30/2015   17:15  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ազգային ժողովի ոչ իշխանական եռյակը՝ «Բարգավաճ Հայաստան», «Հայ ազգային կոնգրես» և «Ժառանգություն» խմբակցությունները, այսօրվա դռնփակ նիստում քննարկել են Գյումրիի ողբերգական դեպքը և որոշել հանդես գալ առաջիկա ուրբաթ օրը՝ փետրվարի 6-ին, Ոստիկանապետի, Գլխավոր դատախազի, ԱԱԾ պետի և արտգործնախարարի մասնակցությամբ փակ լսումներ անցկացնելու առաջարկով:
Այս մասին նիստի ավարտից հետո լրագրողներին հայտնեց «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ռուբիկ Հակոբյանը:
Ըստ նրա՝ այսօրվա նիստի օրակարգային հարցերի թվում էին նաև առևտրականների դժգոհության առիթ հանդիսացած՝ ուժի մեջ մտնող «Շրջանառության հարկի մասին» օրենքի փոփոխությունները: Այս կապակցությամբ եռյակը որոշել է փետրվարի 2-ին՝ ԱԺ նստաշրջանի առաջին օրը, հանդես գալ երեկոյան արտահերթ նիստ հրավիրելու նախաձեռնությամբ ՝ հիշյալ օրենսդրական փոփոխությունների կասեցման պահանջով:
Ակնկալվում է, որ այդ օրը ԱԺ շենքի մոտ կհավաքվեն նաև վերջին օրերին բողոքի ցույցեր անող առևտրականները:
Ռ.Հակոբյանը հայտնեց նաև, որ եռյակը քննարկել է կառավարության ճգնաժամի և զանգվածային միջոցառումներ կազմակերպելու  հարցերը:
Ըստ նրա՝ եռյակը, ինչպես նաև եռյակի մաս չկազմող «Օրինաց երկիր»-ը, այս նստաշրջանում ևս չեն մասնակցի ԱԺ հաշվիչ հանձնաժողովի աշխատանքներին:

“Тройка” выступит с инициативой о созыве закрытых слушаний по трагедии в Гюмри 01/30/2015   18:17  |  Лента новостей
Непровластная “тройка”, в которую входят фракции НС “Процветающая Армения”, “Армянский национальный конгресс” и “Наследие”, на состоявшемся в пятницу заседании обсудила трагические события в Гюмри и приняла решение выступить с предложением о созыве 6 февраля закрытых слушаний с участием начальника полиции, генпрокурора, главы Службы национальной безопасности и министра иностранных дел Армении.
Об этом после заседания сообщил журналистам руководитель парламентской фракции “Наследие” Рубен Акопян.
По его словам, на повестке сегодняшнего заседания были также поправки в закон “О налоге с оборота”, вызвавшие недовольство у представителей малого и среднего бизнеса. В этой связи “тройка” 2 февраля, в первый же день сессии, планирует выступить с инициативой о созыве внеочередного заседания с требованием приостановить действие вышеупомянутых поправок.
Р. Акопян сообщил, что “тройка” обсудила также вопросы, касающиеся кризиса правительства и организации массовых мероприятий.
По его словам, “тройка” и не состоящая в ней фракция “Оринац еркир”, не примут участияв работе счетной комиссии.