ՌԴ փոխվարչապետը՝ ԵԽԽՎ-ում երկրին ձայնից զրկելու մասին. «Դեժավյու» 01/29/2015   11:45  |  Միջազգային լրահոս
Ռուսաստանի Դաշնության փոխվարչապետ Դմիտրի Ռոգոզինը, մեկնաբանելով Ռուսաստանին Եվրոպայի խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովում ձայնից զրկելու մասին նախօրեի երեկոյան կայացրած որոշումը, հիշել է 2000 թվականը, երբ այդ կառույցում քննարկվում էր Չեչնիայի իրավիճակի պատճառով ՌԴ-ին ձայնից զրկելու հնարավորությունը:
«Նովոստի» ռուսական լրատվական գործակալության փոխանցմամբ՝ Դ.Ռոգոզինն իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է. «Դեժավյու: Ճիշտ նույնկերպ 2000թ. ապրիլին ես մեր պատվիրակությանը հանում էի ԵԽԽՎ դահլիճից՝ ի նշան Չեչնիայի իրավիճակի պատճառով ՌԴ պատվիրակության իրավունքների ոտնահարման հետ կատեգորիկ անհամաձայնության: Սակայն այն ժամանակ ամեն ինչ ավելի էմոցիոնալ էր»:
Նախօրեին՝ հունվարի 28-ին, ԵԽԽՎ-ն ընդունել է ապրիլին կայանալիք նստաշրջանում Ռուսաստանին ձայնի իրավունքից և Վեհաժողովի ղեկավար մարմինների աշխատանքներին մասնակցելու հնարավորությունից զրկելու մասին բանաձև: Մինսկի արձանագրությունների կատարմանն ուղղված հնարավոր միջոցների մշակման նպատակով Վեհաժողովը Մոնիտորինգի հանձնաժողովին առաջարկել է քննարկել ՌԴ Պետական դումայի և Ուկրաինայի Ռադայի նախագահների կամ նրանց ներկայացուցիչների մասնակցությամբ աշխատանքային հատուկ խմբի ստեղծման հարցը:
Վեհաժողովը նաև Մոսկվայից պահանջել է չեղյալ հայտարարել Ռուսաստանին Ղրիմի միացման որոշումը և լուծարել «տարածաշրջանում բոլոր ռազմականացված ուժերը»: ԵԽԽՎ-ն ընդգծել է նաև Ղրիմի թաթարների իրավունքների պաշտպանության անհրաժեշտությունը:
Ըստ ԵԽԽՎ-ում ռուսական պատվիրակության ղեկավար Ալեքսեյ Պուշկովի՝ Ռուսաստանը ԵԽԽՎ-ն լքում է մինչև տարեվերջ: Ի նշան բողոքի՝ ՌԴ պատվիրակությունը հրաժարվեց նիստին և քննարկումներին մասնակցելուց:
Նշենք, որ Վեհաժողովը բանաձևն ընդունել է 160 «կողմ», 42 «դեմ», 11 «ձեռնպահ» ձայներով: ԵԽԽՎ-ում Հայաստանի պատվիրակության անդամներից քվեարկությանը մասնակցած Հերմինե Նաղդալյանը, Նաիրա Կարապետյանը և Մհեր Շահգելդյանը, «ձեռնպահ» էին:
19:46 19/12/2013  |  Միջազգային լրահոսԱպօրինի տաքսի ծառայություն մատուցողների մեքենաները բռնագրավվում են հօգուտ պետության
21:19 13/03/2013  |  Միջազգային լրահոսՎ. Պուտին: « Ռուսաստանում երբեք չպետք է լինի վճարովի կրթություն»
14:53 09/01/2013  |  Միջազգային լրահոսՊայքար կոռուպցիայի դեմ՝ նաև սպորտում
13:02 08/01/2013  |  Միջազգային լրահոսՄաքսային ծառայության ռազմավարությունը փաստաթղթավորվել է
13:19 25/12/2012  |  Միջազգային լրահոսՍպիտակ տունն արտահայտվեց Ռուսաստանում ընդունվող օրենքի մասին
16:09 24/12/2012  |  Միջազգային լրահոսԱՄՆ-ՌԴ օրենսդրական «սառը պատերազմը» կշարունակվի
15:08 24/12/2012  |  Միջազգային լրահոսՊահանջում են «Մագնիտսկու ցուցակում» ընդգրկել Վ. Պուտինի անունը

“Дежавю из 2000 года”. Вице-премьер РФ Дмитрий Рогозин прокомментировал лишение России права голоса в ПАСЕ 01/29/2015   12:04  |  Международные новости
Вице-премьер РФ Дмитрий Рогозин, комментируя лишение России права голоса в ПАСЕ, вспомнил 2000 год, когда российскую сторону лишали возможности голосовать из-за ситуации в Чечне.
"Deja vu. Точно так в апреле 2000 года я выводил нашу делегацию из зала ПАСЕ в знак категорического неприятия ущемления ее прав из-за ситуации в Чечне. Но тогда все было эмоциональнее", — написал российский вице-премьер на своей странице в социальной сети Facebook.
Как напоминает РИА Новости, накануне Парламентская ассамблея Совета Европы приняла резолюцию, лишающую делегацию России права голоса и возможности участвовать в руководящих органах ПАСЕ на апрельской сессии.
Ассамблея предложила комиссии по мониторингу рассмотреть вопрос создания специальной рабочей группы с участием спикеров российской Госдумы и украинской Рады или их представителей для выработки возможных мер ПАСЕ по поддержке выполнения Минских протоколов. Также Ассамблея потребовала от Москвы отменить присоединение Крыма и призвала российские власти распустить "все военизированные силы в регионе". ПАСЕ также высказывается за необходимость защиты прав крымских татар.
За принятие документа проголосовало 160 депутатов, против — 42.Представители Армении Эрмине Нагдалян, Наира Карапетян и Мгер Шахгельдян - воздержались.
По словам главы российской делегации в ПАСЕ Алексея Пушкова, Россия покидает ассамблею до конца года. В знак протеста российская делегация отказалась принимать участие в заседании и дискуссии.