Հերմինե Նաղդալյան. Սխալվում են բոլոր նրանք, ովքեր հայերիս ցեղասպանությունը համարում են հայկական խնդիր 01/28/2015   12:48  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ստրասբուրգում ընթացող ԵԽԽՎ ձմեռային նստաշրջանի օրակարգում թեև Հայաստանին առնչվող սկզբունքային հարցեր ընդգրկված չեն, այդուամենայնիվ, մեր պատվիրակները ակտիվորեն մասնակցում են քննարկումներին և օգտագործում յուրաքանչյուր առիթ` բարձրացնելու Հայաստանի համար օրակարգային խնդիրներ: Հունվարի 27-ին, հայկական պատվիրակության անդամներ` Նաիրա Կարապետյանը, Արփինե Հովհաննիսյանը, Մհեր Շահգելդյանն ու պատվիրակության ղեկավար Հերմինե Նաղդալյանն`օգտվելով ազատ քննարկման ձևաչափում իրենց տրամադրված ելույթի իրավունքից, անդրադարձել են Հայոց ցեղասպանության խնդրին:
ԵԽԽՎ պատվիրակության ղեկավար, ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանի ելույթը, որը,  ժամանակի սղությամբ պայմանավորված, թեև չի հնչեցվել, բայց գրավոր ներկայացվել է Վեհաժողովին: Հ.Նաղդալյանն իր ելույթում Վեհաժողովի ուշադրությունն է հրավիրել ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի, Թուրքիայի ներկայիս իշխանությունների կողմից պատմության հետ առերեսվելու ցանկության բացակայության, թուրքական դիվանագիտության պատմական զեղծարարության և դրանից բխող մտահոգությունների վրա:
Ելույթն ամբողջությամբ ներկայացնում ենք ստորև.
«2015 թվականի ապրիլի 24-ին լրանում է Օսմանյան կայսրությունում իրականացված Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյա տարելիցը, բայց 100 տարին բավարար ժամանակ չի եղել, որպեսզի Թուրքիան կարողանա ճանաչել ու առերեսվել իր պատմության հետ, պաշտոնապես ընդունի իր պատմության այդ էջը ու իրականությանն ադեկվատ գնահատական տա: Անգամ այն դեպքում, որ ցեղասպանության կազմակերպիչներին առաջինը դատել ու դատապարտել է թուրքական ռազմական դատարանը 1919 թվականին:
Սխալվում են բոլոր նրանք, ովքեր հայերիս ցեղասպանությունը համարում են հայկական խնդիր: Մարդկության դեմ գործված որևէ ոճիր ոչ միայն վաղեմության ժամկետ չունի, այլև վերաբերում է ողջ մարդկությանը: 100 տարի շարունակ ցեղասպանության ճանաչման ու դատապարտման ձգտող հայերը անձնական խնդիր չեն լուծում:  2015-ը ոչ թե հայերիս, այլև ամբողջ աշխարհի համար հստակ սահմանագիծ է՝ մի կողմում նրանք են, ովքեր կարևորում են ճշմարտությունն ու համամարդկային արժեքները, ապրելու բնական իրավունքը, որ ամրագրված է մարդու իրավունքների կոնվենցիայում, ովքեր խնդիր ունեն կանխել մարդկության դեմ գործվող հնարավոր այլ ոճիրները: Մյուս կողմում նրանք են, ովքեր գիտեն ու գիտակցում են և’ ճշմարտությունը, և’ պատմական իրադարձությունների անշրջելիության փաստը, բայց առաջնորդվում են օրվա քաղաքականությամբ, քաղաքական բարեհարմարությամբ ու խուսափում են հարաբերությունները վտանգել ժամանակակից Թուրքիայի հետ: Իրավունք ունե՞նք մենք ակնկալել, որ ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցը Թուրքիայի Հանրապետությունում կարող է սեփական պատմության ընդունման հարցում փոփոխություններ բերել: Եվ այո, և ոչ: Այո, որովհետև ժամանակակից Թուրքիան մեծ ու հզոր պետություն է, որի քաղաքացիները հատկապես Հրանտ Դինքի սպանությունից հետո սկսել են իրենք իրենց հարցեր տալ ու որոնել այդ հարցերի պատասխանները ոչ պաշտոնական պատմության ու գաղափարախոսության մեջ, որովհետև ժամանակի մեջ ավելանում է Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր թուրք գրող Օրհան Փամուկի նման մտածողների թիվը: Ոչ, որովհետև Թուրքիայի կառավարողները շարունակում են հերքել ցեղասպանության փաստը, նրանց շարունակում է առաջնորդել վախը և այն գիտակցությունը, որ սեփական ոճիրն ընդունելը թուլության նշան է:
2014-ի օգոստոսին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդուարդ Նալբանդյանը Թուրքիայի նախագահին հանձնեց 2015-ի ապրիլի 24-ին Երևանում լինելու ու ցեղասպանության զոհերի հիշատակը միասին հարգելու՝ ՀՀ նախագահի հրավերը:  Վեց ամիս թուրքական դիվանագիտությունը պատասխան էր որոնում և գտավ ևս մեկ պատմական զեղծարարության՝ Գալիպոլիի ճակատամարտի ժամկետները կեղծելու ճանապարհով: Օրացույցի  հետ խնդիրները, սակայն, ոչինչ են՝ համեմատած թուրքական դիվանագիտության հերթական խորամանկության հետ՝ թույլ չտալ, որ ապրիլի 24-ին Երևան գան ու ցեղասպանության զոհերին հարգանքի իրենց տուրքը մատուցեն այլ պետությունների ղեկավարները: Ինչպես նախագահ Էրդողանին իր պատասխան նամակում նշեց Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը՝ «Մինչև հիշատակի միջոցառում նախաձեռնելը, Թուրքիան շատ ավելի կարևոր պարտականություն ուներ սեփական ժողովրդի և ողջ մարդկության հանդեպ, այն է՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչումն ու դատապարտումը»:

Ошибаются те, кто считает Геноцид 1915 года сугубо армянской проблемой. Выступление Эрмине Нагдалян на сессии в ПАСЕ 01/28/2015 15:10 | Лента новостей
Ошибаются те, кто считает Геноцид армян сугубо армянской проблемой. Любое преступление, совершенное против человечества, не только не имеет срока давности, но и касается всех, заявила вице-спикер парламента РА, глава делегации Армении в ПАСЕ Эрмине Нагдалян, выступая на открывшейся в Страсбурге зимней сессии Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ).
Нагдалян напомнила, что 24 апреля 2015 год исполняется 100 лет со дня осуществленного Османской империей Геноцида армян. “Однако Турции не хватило целого века, чтобы суметь официально признать сей факт и взглянуть в лицо собственной истории, и дать адекватную оценку действительности. И это в том случае, когда в 1919 году турецкий военный трибунал первым вершил суд над организаторами Геноцида и осудил их”, - отметила она.
“Ошибаются те, кто считает Геноцид армян сугубо армянской проблемой. Любое преступление, совершенное против человечества, не только не имеет срока давности, но и касается всех. Армяне, добивающиеся на протяжении века признания и осуждения Геноцида, решают не свои личные проблемы. 2015 год не только для армян, но для всего человечества межа, по одну сторону которой находятся те, которые придают важность истине и общечеловеческим ценностям, естественному право на жизнь, закрепленному в Конвенции по правам человека, которые ставят перед собой задачу предотвратить другие возможные злодеяния против человечества, а по другую – те, которые знают и осознают истину и непреложный факт необратимости исторических событий, но руководствуются сложившимися ныне реалиями, политической целесообразностью и избегают ситуаций, ставящих под угрозу отношения с современной Турцией. Имеем ли мы право надеяться на то, что 100-ая годовщина Геноцида армян может привнести изменения в вопрос принятия Турцией собственной истории? И да, и нет. Да - потому что граждане Турции после убийства Гранта Динка стали задавать себе вопросы и искать ответы на них, опираясь не на историю и идеологию, преподносимую им официальными властями, да – потому что с годами растет число таких мыслителей как лауреат Нобелевской премии Орхан Памук. Нет – потому что власти Турции продолжают отрицать факт Геноцида. Ими все еще владеют страх и осознание того, что признание в преступлении - это признак слабости”, - заявила в своей речи Эрмине Нагдалян.
Эрмине Нагдалян напомнила, что в августе 2014 года министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян передал президенту Турции приглашение главы армянского государства посетить 24 апреля 2015 года Ереван и почтить память жертв Геноцида армян. Т"урецкая дипломатия целых шесть месяцев искала ответа и отыскала еще одну историческую фальшивку путем фальсификации даты битвы при Галлиполи. Манипуляции с календарем — ничто, по сравнению с очередной дипломатической уловкой Турции, заключающейся в стремлении не допустить приезда руководителей других стран в Ереван 24 апреля с.г.. Как отметил президент Армении в ответном письме Эрдогану, перед тем как инициировать мемориальное мероприятие, Турция имела намного более важную обязанность перед собственным народом и всем человечеством – признать и осудить Геноцид армян", - напомнила глава армянской делегации в ПАСЕ.