Ամալ Քլունի. ՄԻԵԴ-ի ստորին պալատը աղետալի սխալներ է թույլ տվել այս գործում (լուսանկարներ) 01/28/2015   19:03  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Բացառիկ հարցազրույց Ամալ Քլունիի հետ
Այսօր Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարանում տեղի ունեցավ «Փերինչեքն ընդդեմ Շվեյցարիայի գործի լսումները։ Մեծ Պալատում լսումների ավարտից հետո «Փաստինֆո»-ի թղթակիցի հարցերին է պատասխանել Հայաստանի կառավարությունը ներկայացնող Լոնդոնի Doughty Street փաստաբանական պալատի անդամ, միջազգային հայտնի փաստաբան Ամալ Քլունին։
-Տիկին Քլունի, դատարանում ձեր ելույթի ժամանակ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի ստորին պալատին մեղադրեցիք դատական սխալներ թույլ տալու մեջ՝ նշելով, որ ցեղասպանության վերաբերյալ գնահատականն այս գործում անհրաժեշտ չէր, կարո՞ղ եք մանրամասնել։
-Առաջին հերթին մենք դատարանում ցանկանում էինք ներկայացնել, որ դատարանի ստորին պալատը աղետալի սխալներ է թույլ տվել այս գործում։ Ստորին պալատը եզրահանգել էր, որ ցեղասպանությունն անհայտ և անապացուցելի է՝ առանց օգտագործելու իր տրամադրության տակ առկա փաստահավաք գործիքներից որևէ մեկը:
Ինչպես գիտենք 1915թ․-ին սպանվեցին 1,5մլն հայեր, և ցեղասպանությունների միջև՝ հոլոքոտ և գենոցիդ, տարբերություն դնելը, մեկը համարել հաստատված, մյուսի եղելությունը վիճարկելը, ճիշտ չէ։
Մենք առաջին հերթին դատարանից խնդում էինք ճշգրտել ստորին պալատի կատարած սխալները և հույս ունենք, որ այդպես էլ կլինի։
-Տիկին Քլունի, ինչպիսին են Ձեր տպավորությունները Փերինչեքի կողմի ներկայացրած փաստարկներից։
-Չեմ կարծում, որ Հայաստանի կառավարությունը մտահոգված է, թե ինչ կասի պարոն Փերինչեքը տեղի ունեցած իրադարձություների վերաբերյալ։ Մենք գիտենք, որ Փերինչեքը Թուրքիայի դատարանի կողմից դատապարտված է և ռասիստ, ինչպես որ գտել էր Շվեյցարիայի դատարանը։ Հայաստանը գործում 3-րդ կողմ էր, և գործն իրականում Փերինչեքի և Շվեյցարիայի միջև էր։ Հայաստանի և մեզ համար կարևոր էր ցույց տալ, որ Հայաստանը չի վիճարկում խոսքի ազատությունը։
Թուրքիայում կան տասնյակ հազարավոր հայեր, ովքեր ևս պետք է հնարավորություն ունենան բանավիճել այս հարցերի շուրջ։ Մենք գիտենք նաև Հրանտ Դինքի գործից, որը ևս հասավ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան։Եթե դուք ցեղասպանության մասին Թուրքիայում ասեք ճշմարտությունը, ապա կդատապարտվեք թուրքությունը վիրավորելու համար։
-Տիկին Քլունի, մամուլում տեղեկություններ հայտնվեցին, որ հնարավոր է Ջորջ Քլունին ժամանի Հայաստան և մասնակցի հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակման 100-ամյակին, արդյո՞ք ճիշտ են այդ տեղեկությունները:
-Ներեցեք, ես չեմ պատասխանի իմ ամուսնուն վերաբերող հարցերին, այդ հարցով պետք է իրեն դիմեք։
-Այդ դեպքում, հնարավո՞ր է Հայաստանում Դուք մասնակցեք ցեղասպանության 100-ամյակին նվիրված միջոցառումներին։

Амаль Клуни: Нижняя палата ЕСПЧ допустила катастрофические ошибки в деле “Перинчек против Швейцарии” 01/28/2015   20:35  |  Актуальная тема
Нижняя палата ЕСПЧ допустила катастрофические ошибки при рассмотрении дела “Перинчек против Швейцарии”.Об этом в эксклюзивном интервью ИА “ФактИнфо” заявила член юридической компании Doughty Street в Лондоне, известный международный адвокат Амаль Клуни.
Напомним, сегодня в Большой палате Европейского суда по правам человека рассматривалась жалоба Швейцарии на решение, вынесенное ЕСПЧ в отношении лидера Турецкой рабочей партии Догу Перинчека, ранее осужденного швейцарским судом за отрицание Геноцида армян.
“Как Вы знаете, Армения не участвовала в деле на первом этапе его рассмотрения. Возможно, поэтому суд и допустил ошибки, когда обсуждал и делал комментарии относительно Геноцида. Нижняя палата пришла к заключению, что Геноцид недоказуем, не воспользовавшись ни одним из имевшихся в ее распоряжении инструментов по сбору фактов. Известно, что в 1915 году были убиты 1.5 млн. армян, и ставить разницу между Холокостом и Геноцидом армян и считать одно из этих преступлений доказанным и оспаривать факт другого – неправильно",- заявила Клуни.
“Мы в первую очередь просим суд исправить ошибки Нижней палаты и надеемся, что так оно и будет”, - отметила адвокат.
Что же касается впечатлений от предъявленных представителями Перинчека аргументов, то Амаль Клуни отметила:
“Не думаю, что правительство Армении беспокоит то, что скажет Перинчек по поводу происходящих событий. Мы знаем, что Перинчек был осужден турецким судом, а швейцарский суд признал его виновным в расовой дискриминации. Армения участвует в деле в качестве третьей стороны, и здесь имеет место спор между Перинчеком и Швейцарией. "Для нас и для Армении важно показать, что Армения не оспаривает право на свободу слова”, - пояснила юрист.
Амаль Клуни отказалась комментировать слухи о возможном приезде своего мужа - известного голливудского актера Джорджа Клуни - в Армению, посоветовав обратиться с этим вопросом к нему.