Նախագահ Սերժ Սարգսյանի ուղերձը Հոլոքոստի զոհերի հիշատակի միջազգային օրվա կապակցությամբ 01/27/2015 11:18 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ուղերձ է հղել՝ Հոլոքոստի զոհերի հիշատակի միջազգային օրվա կապակցությամբ: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
«Երկրորդ աշխարհամարտի տարիներին հրեաների նկատմամբ իրականացված ցեղասպանությունը, հիրավի, մարդկության պատմության ամենադաժան և ողբերգական էջերից մեկն է:
Հունվարի 27-ը, որը խորհրդանշում է Օսվենցիմի համակենտրոնացման ճամբարի ազատագրումը, Հոլոքոստի չարիքին վերջ դնելու կարևորագույն հանգրվաններից եղավ:
Հոլոքոստի զոհերի ոգեկոչումը և այդ եղեռնագործության դատապարտումը արդիական է այնքան ժամանակ, քանի դեռ աշխարհում շարունակում են գլուխ բարձրացնել ազգային, ռասայական, կրոնական հողի վրա հիմնված ատելության և անհանդուրժողականության ամենատարբեր դրսևորումները, քանի դեռ չի վերացել մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունների կրկնության սպառնալիքը:
Աներկբա ճշմարտություն է, որ ցեղասպանությունների զոհերին մոռացության մատնելը և ժխտողականությունը՝ հատկապես պետական մակարդակով, այդ ոճրագործության փուլերից մեկն է:
Այն կրկնակի հանցանք է ոչ միայն անմեղ զոհերի, այլև ներկայի ու ապագայի հանդեպ: Թերևս հնարավոր լիներ կանխել Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի քողի ներքո իրականացված ոճրագործությունները, եթե Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին մարդկության դեմ իրականացված հանցագործությունները միջազգային լիարժեք դատապարտման արժանանային, իսկ դրանց պատասխանատուները կրեին արժանի պատիժ:
Վերստին խոնարհվելով Հոլոքոստի անմեղ զոհերի հիշատակի առջև՝ ցանկանում եմ զորակցություն և համերաշխություն հայտնել հրեա ժողովրդին, Հայաստանի հրեական համայնքին: Հայ ժողովուրդը, որն այս տարի ոգեկոչում է Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակը, առավել քան հաղորդակից է հրեա ժողովրդի ցավին:
Վերահաստատում եմ մեր հանձնառությունը համատեղ պայքարելու մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունների կանխարգելման ուղղությամբ՝ «այլևս երբեք» ասելու վճռականությամբ»:

Президент Армении направил послание по случаю Международного дня памяти жертв Холокоста 01/27/2015 13:17 | Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян направил послание по случаю Международного дня памяти жертв Холокоста. Текст послания опубликован на сайте главы армянского государства.
“Осуществленный в годы Второй мировой войны геноцид в отношении еврейского народа, действительно, одна из самых жестоких и трагических страниц истории человечества. 27 января – день освобождения узников концлагеря в Освенциме – стал важнейшей вехой, положившей конец Холокосту.
Поминовение жертв Холокоста и осуждение этого злодеяния будут актуальны до тех пор, пока в мире продолжают поднимать голову самые различные проявления ненависти и нетерпимости на национальной, расистской и религиозной почве, пока не устранена угроза повторения преступлений против человечества.
Неоспорима та истина, согласно которой предание забвению жертв геноцидов и отрицание геноцидов, особенно на государственном уровне, являются ступенями к преступлению.
Это двойное преступление не только в отношении невинных жертв, но и настоящего и будущего. Пожалуй, можно было бы предотвратить совершенные под завесой Первой мировой войны преступления, если бы осуществленные в годы Первой мировой войны преступления против человечества удостоились полноценного осуждения со стороны международного сообщества, а ответственные за эти злодеяния понесли достойное наказание.
Преклоняясь перед памятью невинных жертв Холокоста, хочу выразить поддержку и солидарность еврейскому народу, еврейской общине Армении. Армянский народ, который в этом году отмечает 100-ю годовщину Геноцида армян, более чем разделяет боль еврейского народа.
Я подтверждаю нашу приверженность совместной борьбе, направленной на предупреждение преступлений против человечества, решительно утверждая “никогда впредь”.