Ադրբեջանն ընտրել է դիվերսիոն հետախուզական գործողությունների ու դիպուկահարների պատերազմը 01/27/2015 13:11 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ՊՆ և ԶՈւ-ն իրենց առջև դրված խնդիրը՝ պետության պաշտպանությունը, իրականացնում են բավականին բարդ միջազգային և տարածաշրջանային զարգացումների պայմաններում, որոնք իրենց ազդեցությունն են ունենում՝ իրականացվող պաշտպանական քաղաքականության վրա:
Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ այսօր նման հայտարարությամբ է հանդես եկել ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը՝ հավելելով, որ դա մեզանից պահանջում է իրավիճակի ճշգրիտ գնահատում, փոփոխվող միջավայրի ադապտացվել ճկունություն նախաձեռնողականություն, նոր մոտեցումների որդեգրում, թափանցիկություն:
Պաշտպանության նախարարն ընդգծեց, որ դատելով Ադրբեջանական գործելաոճից՝ այդ երկրի ղեկավարությունը որդեգրել է մեկ նպատակ. աննախադեպ լարվածության մեջ պահելով ՀՀ և ԼՂՀ սահմանները՝ պարտադրել քաղաքական զիջումներ:
Մասնավորապես, Ադրբեջանը շարունակում է գերռազմականացման քաղաքականացումը՝ սեփական հանրության մեջ սերմանելով ատելություն հայերի նկատմամբ:
Շարունակվում է նաև մերժողական դիրքոշումը՝ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության բանակցային գործընթացում:
Սերյան Օհանյանը նկատեց, որ ինչպես ողջ նախորդ տարվա, այնպես էլ այս տարվա ընթացքում հակառակորդն իրականացրել և շարունակում է իրականացնել դիվերսիոն հետախուզական գործողություններն ու դիպուկահարների պատերազմը, որոնք կրում են և դիտավորյալ և պլանավորված բնույթ ու նպատակ են հետապնդում շոշափել ինչպես մեր ուժերի պաշտպանության ամրությունը, այնպես էլ՝ սրել առկա լարվածությունը:
«Ողջ այս լարվածության և սադրանքների պարագայում հակառակորդը որևէ լուրջ հաջողության չեն հասել: Ադրբեջանը վարում է նաև տեղեկատվական հակապայքար, որի շրջանակներում պետական մակարդակներով և բոլոր հարթակներում առաջ է մղվում հակահայկական քարոզչությունը ՝փաստերի հրեշավոր խեղաթյուրմամբ»,- նշեց Պաշտպանության նախարարը և հավելեց, որ նրանց նման գործելաոճը լրջագույն վտանգ է ոչ միայն Հայաստանի, այլև՝ ողջ տարածաշրջանի կայունության և անվտանգության համար:
Այդ մարտահրավերներին դիմակայելու համար 2014թ. ՀՀ քաղաքականության ջանքերը հիմնականում կենտրոնացվել են մի կողմից պաշտպանական համակարգի զարգացման և զինված ուժերի ռազմական կարողությունների վրա, իսկ մյուս կողմից՝ ԶՈւ-ի ինտեգրման հավաքական պաշտպանության մեխանիզմների զարգացման վրա:
Նախարարը փաստեց, որ պաշտպանական համակարգի զարգացման ուղղությամբ իրականցվել է ՀՀ պաշտպանական ռազմավարական վերանայման գործընթացի աշխատանքներ, այդ աշխատանքները միտված են որպեսզի 2016-2020թթ. կազմենք հեռանկարային զարգացման պլան զինված ուժերի համար և սպառազինության և ռազմական տեխնիկայի զարգացման հիմնական ծրագրերը:

Сейран Оганян: Действия Азербайджана угрожают стабильности и безопасности всего региона 01/27/2015 14:02 | Лента новостей
Минобороны и ВС Армении выполняют поставленные перед ними задачу, заключающуюся в защите государства, в условиях сложных международных и региональных процессов, которые влияют на проводимую оборонную политику. Об этом сегодня на встрече с журналистами во вторник заявил министр обороны страны Армении Сейран Оганян, отметив, что эти условия требуют от ВС страны точной оценки ситуации.
“Судя по поведению Азербайджана, руководство этой страны преследует одну цель – держать в беспрецедентной напряженности ситуацию на границах Армении и НКР и принудить к политическим уступкам”, - отметил Оганян.
“В частности, Азербайджан продолжает гонку вооружений и продолжает сеять внутри страны ненависть по отношению к армянам, а также остается приверженной политике отрицания в переговорном процессе по карабахскому урегулированию”, - констатировал министр обороны Армении.
Сейран Оганян также напомнил, что как в прошлом, так и в текущем году Азербайджан предпринял диверсионные вылазки, спровоцировал "снайперскую войну" на передовой, которые носили предумышленный, спланированный характер и имели целью проверить наши войска на прочность, а также обострить ситуацию на границах.
Глава Минобороны Армении отметил, что Азербайджану в ходе провокаций не удалось добиться успехов. “Противник также ведет информационную борьбу, в рамках которой на государственных и других площадках проводит антиармянскую пропаганду путем чудовищного искажения фактов”, - констатировал Оганян, отметив, что подобное поведение Баку представляют серьезнейшую угрозу для стабильности и безопасности всего региона.
Для противостояния этим вызовам в 2014 году Армения в основном сосредоточила свои усилия на развитии оборонной системы и наращивания потенциала ВС, а также развитии механизмов коллективной безопасности.