Վանաձորի ավագանու արտահերթ նիստ հրավիրելու պահանջ` Պերմյակովին ՀՀ իրավապահ մարմիններին փոխանցելու հարցով. ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակ 01/24/2015 14:03 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը հանդես է եկել հաղորդագրությամբ՝ կապված Պերմյակովին ՀՀ իրավապահ մարմինների հսկողությանը հանձնելու պահանջով օրեր առաջ Վանաձորում սկսված ստորագրահավաքի վերաբերյալ:
«Ինչպես արդեն տեղեկացրել էինք, Քաղաքացիական նախաձեռնող խմբի ակտիվիստները Վանաձորում իրականացնել են ստորագրահավաք, որով ՀՀ գլխավոր դատախազից պահանջում էին պաշտոնական գրությամբ դիմել ՌԴ գլխավոր դատախազին՝ Պերմյակովին ՀՀ իրավապահ մարմինների հսկողությանը հանձնելու պահանջով և պաշտոնական գրությունը հրապարակել, Ավետիսյանների ընտանիքի անդամների սպանության նախաքննությունը և դատաքննությունը իրականացնել առավելագույն հրապարակային և թափանցիկ:
Իրականացված ստորագրահավաքի նպատակներից մեկն էր նաև կոչ անել Վանաձոր համայնքի ղեկավարին և ավագանու անդամներին հրավիրել արտահերթ նիստ, հանդես գալ ուղերձով և դիմել ՀՀ գլխավոր դատախազին նման պահանջով:
Ստորագրահավաքի մասնակիցների և կազմակերպիչների պահանջին միացել է նաև ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը և 2015թ. հունվարի 23-ին գրություն է ներկայացրել Վանաձորի քաղաքապետարան պահանջով՝ հրավիրել արտահերթ նիստ և հանդես գալ ուղերձով»:

В Ванадзоре требуют созвать внеочередное заседание Совета старейшин по вопросу о выдаче Пермякова армянским правоохранителям 01/24/2015   14:57  |  Лента новостей
Ванадзорский офис Хельсинской гражданской ассамблеи выступил с заявлением по поводу начатой несколько дней назад акции по сбору подписей с требованием о выдаче обвиняемого в убийстве семьи в Гюмри Валерия Пермякова армянским правоохранителям.
Как уже ране сообщалось, активисты инициативной группы провели в Ванадзоре сбор подписей, требуя от генерального прокурора Армении обратиться к своему российскому коллеге с требованием выдать Пермякова правоохранительным органам Армении и обнародовать официальное письмо. Они также потребовали проведения максимально открытого и прозрачного расследования и судебного процесса.
Одной из целей акции было призвать главу Ванадзорской общины и членов Совета старейшин созвать внеочередное заседание и обратиться с вышеупомянутым требованием к генпрокурору.