ՊԲ-ի ձեռնարկած կանխարգելիչ գործողությունների արդյունքում հակառակորդը տվել է առնվազն 14 զոհ, 20-ից ավելի վիրավոր 01/24/2015   13:10  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Համաձայն ՊԲ օպերատիվ տվյալների, անցած շաբաթվա ընթացքում ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդը հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է շուրջ 1800 անգամ` հայկական դիրքերի ուղղությամբ արձակելով  ավելի քան 20000 կրակոց:
ԼՂՀ  ՊՆ  մամուլի ծառայությունը տեղեկացնում է, որ նույն ժամանակահատվածում ադրբեջանական բանակի հատուկ նշանակության ստորաբաժանումները շփման գծի տարբեր հատվածներում ձեռնարկել են  երկու տասնյակից ավելի հետախուզադիվերսիոն ներթափանցման փորձեր, որոնք  հանդիպելով հայ դիրքապահների կուռ պաշտպանությանը, կորուստներ կրելով հետ են շպրտվել իրենց ելման դիրքերը:
Հարկ է ընդգծել, որ չնայած ադրբեջանական կողմը այդ երկրի նախագահի՝ 2014թ. սեպտեմբերի 24-ի «Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության զորքերի շփման գծում անվտանգության մի շարք կանոնների վերաբերյալ» հրամանագրից հետո լիովին կասեցրել է սեփական զինուժին վերաբերող ցանկացած բացասական, առավել ևս` շփման գծում ձախողումներին վերաբերող տեղեկատվության հրապարակումը, այնուամենայնիվ ՊԲ-ի տրամադրության տակ եղած միջոցների կիրառմամբ պարզվել է, որ նշված ժամանակահատվածում նախահարձակ հակառակորդը` ղարաբաղյան ուժերի կողմից ձեռնարկված կանխարգելիչ գործողությունների արդյունքում տվել է առնվազն 14 զոհ, 20-ից ավելի վիրավոր, շարքից հանվել է մեկ հրամանատարական և զինվորներ տեղափոխող «Սադկո» տիպի մեկ մարդատար ավտոմեքենա:
ՊԲ-ն շփման գծի ողջ երկայնքով ոչ միայն վստահորեն կատարում է իր առջև դրված մարտական խնդիրը, այլև ըստ անհրաժեշտության ձեռնարկում է օպերատիվ մարտավարական նշանակության պատժիչ գործողություններ և ճնշում հակառակորդի դրսևորած ակտիվությունը:
12:09 23/01/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՂարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի արևելյան և հյուսիսարևելյան ուղղություններով հակառակորդը ձեռնարկել է դիվերսիոն ներթափանցման փորձեր
11:49 23/01/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԶՈւ առաջապահ ստորաբաժանումների զգոնության և աչալրջության շնորհիվ դիվերսիոն խմբավորումերի հերթական փորձերը ձախողվել են

Минобороны НКР: Азербайджанская сторона потеряла 14 человек убитыми и свыше 20 ранеными 01/24/2015 14:34 | Актуальная тема
По оперативным данным Армии обороны Нагорно-Карабахской Республики, за минувшую неделю на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских ВС было зафиксировано около 1800 случаев нарушения Азербайджаном режима прекращения огня. Согласно информации, за это время из стрелкового оружия разных калибров по направлению армянских позиций было произведено более 20000 выстрелов.
Минобороны НКР сообщает, что за указанный период на различных участках линии соприкосновения отряды специального назначения ВС Азербайджана предприняли более двух десятков попыток диверсионного проникновения на территорию НКР. Противник, встретив непоколебимое сопротивление ВС НКР, был отброшен на исходные позиции, неся потери.
"Следует отметить, что несмотря на то, что после распоряжения президента Азербайджана “О некоторых мерах безопасности на линии соприкосновения Вооруженных сил Азербайджанской Республики с Вооруженными силами Республики Армения” от 24 сентября 2014 г. Баку полностью прекратил публикации негативной информации о собственной армии, тем более о ее провалах на линии соприкосновения, тем не менее, по имеющимся в распоряжении Армии обороны НКР данным, в результате предпринятых ВС НКР превентивных мер азербайджанская сторона потеряла убитыми как минимум 14 и ранеными - более 20 человек. Выведен из строя один легковой автомобиль противника и один армейский грузовик", - отмечается в релизе.
"Армия обороны НКР не только уверенно справляется с поставленными перед ней задачами, но и при необходимости проводит карательные действия, подавляя активность противника",- говорится в сообщении.