Հրազենային վիրավորում ստացած զինծառայողի վիճակը ծայրահեղ ծանր է. կայունանալուն պես՝ կվիրահատվի 01/24/2015   11:15  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ Տավուշի մարզի Բերդի տարածաշրջանի մարտական մի քանի դիրքերի ուղղությամբ հակառակորդի կողմից հերթական դիվերսիոն գործողությունների փորձերի հետևանքով հրազենային վիրավորում ստացած զինծառայող Հովհաննես Վարուժանի Ավանեսյանը Բերդի հոսպիտալից տեղափոխվել է Կենտրոնական կայազորային հոսպիտալ։ Նրա առողջական վիճակը ներկայումս գնահատվում է ծայրահեղ ծանր:
Այդ մասին «Փաստինֆո»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Կենտրոնական կայազորային հոսպիտալի պետ Արամ Ասատուրյանը:
Նա հույս հայտնեց, որ զինծառայողի վիճակը դեպի լավը կգնա և կայունացնելով վիճակը՝ կվիրահատեն:
Հովհաննես Ավանեսյանը բազմաթիվ վնասվածքներ է ստացել, այդ թվում նաև լուրջ վնասվածքներ ունի ողնաշարի և կրծքավանդակի հատվածում,  ներկայումս  գտնվում է դեղորայքի ազդեցության տակ։ Վիճակը կայունանալուց հետո նա ողնաշարի վիրահատության կենթարկվի:
Հիշեցնենք, որ երեկ ՀՀ ՊՆ մամլո խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանն իր ֆեյսբուքյան էջում գրառել էր, որ ՀՀ ԶՈւ առաջապահ ստորաբաժանումների զգոնության և աչալրջության շնորհիվ դիվերսիոն խմբավորումերի հերթական փորձերը ձախողվել են:
Ձեռնարկված գործողությունների արդյունքում դիվերսիոն խմբերի առաջխաղացումը կասեցվել է, և հակառակորդը հետ է շպրտվել: ՀՀ զինված ուժերը վստահորեն վերահսկում են սահմանային իրավիճակը շփման գծի ամբողջ երկայնքով:

Состояние раненного при отражении азербайджанской диверсии армянского военнослужащего остается крайне тяжелым 01/24/2015   11:34  |  Актуальная тема
Армянского военнослужащеого Ованнеса Аванесяна, получившего огнестрельное ранение при отражении очередной попытки диверсии со стороны Азербайджана, доставили из клиники города Берд в Центральный гарнизонный госпиталь в Ереване. Состояние его здоровья оценивается как крайне тяжелое.
Об этом в беседе с корреспондентом ИА “ФактИнфо” заявил директор Центрального гарнизонного госпиталя Арам Асатрян.
Он выразил надежду на то, что состояние военнослужащего удастся стабилизировать, и ему проведут операцию на позвоночнике.
Ованнес Аванесян получил множественные ранения, в том числе у него серьезные повреждения в области позвоночника и грудной клетки. В настоящее время он находится под воздействием лекарств.
Ранее пресс-секретарь Минобороны РА Арцрун Ованнисян проинформировал, утром 23 января подразделения ВС Азербайджана предприняли очередную попытку диверсионного проникновения в направлении нескольких позиций в Бердском районе Тавушской области Армении.
"Благодаря бдительности ВС Армении, очередные попытки проникновения азербайджанских диверсионных групп провалились. В результате предпринятых действий продвижение диверсионных групп было пресечено, и противник был отброшен назад. Вооруженные силы Армении уверенно контролируют ситуацию по всей протяженности линии соприкосновения.
К сожалению, с армянской стороны есть убитые и раненые. Погибли лейтенант Карен Араратович Галстян и рядовой Артак Вагаршакович Саркисян", - говорилось в сообщении.