Ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի արևելյան և հյուսիսարևելյան ուղղություններով հակառակորդը ձեռնարկել է դիվերսիոն ներթափանցման փորձեր 01/23/2015 12:09 | ԼՐԱՀՈՍ
Հունվարի 22-ին և լույս 23-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի արևելյան և հյուսիսարևելյան ուղղություններով հակառակորդը ձեռնարկել է դիվերսիոն ներթափանցման փորձեր: Այս մասին հայտնում է ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները ժամանակին հավաստանշել են ադրբեջանական հատուկ նշանակության ջոկատայինների առաջխաղացումը և հետ շպրտել ելման դիրքեր:
Հակառակորդին դիմագրավելու ընթացքում ՊԲ-ն կորուստներ չի ունեցել: Նախնական տվյալներով ադրբեջանական կողմն ունի 3 զոհ:
Նույն ժամանակահատվածում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է շուրջ 320 անգամ, որի ընթացքում, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, ինչպես նաև 60 և 82մմ ականանետերից և տարբեր տիպի նռնականետերից հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 4000 կրակոց:
ՊԲ առաջապահ զորամասերը օպերատիվ մարտավարական իրադրությունը շարունակում են պահել վերահսկողության տակ՝ անհրաժեշտության դեպքում դիմելով պատասխան գործողությունների:

Минобороны НКР: Азербайджанская сторона предприняла очередные попытки диверсии по двум направлениям линии соприкосновения и понесла потери 01/23/2015   12:44  |  Лента новостей
ВС Азербайджана в ночь на 23 января предприняли попытки диверсионного проникновения в восточном и северо-восточном направлениях линии соприкосновения карабахских и азербайджанских сил. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны Нагорно-Карабахской Республики.
"Передовые подразделения Армии обороны НКР своевременно пресекли попытки продвижения спецподразделений ВС Азербайджана, отбросив противника на исходные позиции.В ходе противостояния противнику АО НКР не понесла потерь. Азербайджанская сторона потеряла убитыми 3 военнослужащих.
За аналогичный период зарегистрировано порядка 320 случаев нарушения Азербайджаном режима прекращения огня. Передовые подразделения азербайджанских сил из стрелкового оружия разного калибра, а также из 60-мм и 82-мм минометов и гранатометов различного типа произвели в направлении армянских позиций более 4000 выстрелов.
Передовые подразделения Армии обороны НКР продолжают держать под контролем оперативно-тактическую обстановку, при необходимости прибегая к ответным действиям", - говорится в сообщении.