Ֆրանսիացի փաստաբանին վախեցրել է հայաստանյան արդարադատությունը 01/23/2015   16:52  |  Քրեական խրոնիկոն
«Ես վախ զգացի Հայաստանի, նրա օրնքների, նրա քրեական օրենքների նկատմամբ»,- այասօր դատարանում հայտարարեց Վարդան Պետրոսյանի ֆրանսիացի փաստաբան մարի Դոզեն` նշելով, որ վախի առաջին զգացումն ունեցել է այն տեսարանից, երբ Ֆրանսիայում նայել է իր ապագա պաշտպանյալին պատգարակի վրա դատարան բերելու տեսանյութը:
Ինչ վերաբերում է դատավարությանը, որին ինքը մասնակցել է, այն, իր խոսքով, «ռեալիթի շոու» է հիշեցնում:
«Ես չհասկացա, թե մեկ տարվա քննությունն ի՞նչ նպատակի է ծառայել: Գրեթե ամեն շաբաթ եղել է դատաքննություն: Ես ընթերցել եմ բոլոր նիստերի արձանագրությունները: Ես ամբողջ ընթացքում լսել եմ, ըմբռնել եմ, հասկացել եմ, թե իմ գործընկերներն ինչպես են պաշտպանում Վարդանին: Բայց մեկ տարի հետո մենք նորից նույն կետում ենք: Ինչպե՞ս չմտածենք, որ այս դատավարությունն անօգուտ է, ամեն ինչ նախապես որոշված է: Այն ամենը, ինչ կատարվում է այստեղ, ամեն ինչ է, բացի արդարադատությունից»,- ասաց պաշտպանը:
Անդրադառնալով մեղադրական եզրակացությանն ու դատախազի մեղադրական ճառին, Մարի Լոռ Դոզեն նշեց, որ դրանց մեջ տարբերություն չի գտել: Այն, ինչ եղել է դատավարության սկզբում, հայտարարվեց նաև դրա ավարտին:
«Դուք ձեզ այնպես եք պահում, որ կարծես խուլ եք, կույր եք: Չեք պատասխանում հեռախոսի, արագության հետ կապված հարցերին: Դուք չեք պատասխանում Վարդանի հայտարարություններին, որոնք չեն փոխվել դատավարության սկզբից»,- ասաց պաշտպանը` դիմելով դատախազին:

Армянская Фемида напугала французского адвоката Вардана Петросяна 01/23/2015   17:24  |  Криминальная хроника
“Меня напугали законы и Уголовный кодекс Армении ”, - заявила на заседании суда по делу о ДТП с участием Вардана Петросяна прибывшая из Франции для участия в этом процессе адвокат Мари Дозе. Она заявила, что впервые испытала ужас, посмотрев видео с приводом ее будущего подзащитного в суд на носилках.
Что касается судебного процесса, то он напоминает адвокату “реалити-шоу”.
“Я так и не поняла, каким целям послужило длившееся год судебное разбирательство. Я ознакомилась со всеми протоколами заседаний. Я весь год слушала и наблюдала за тем, как защищают мои коллеги Вардана. Однако спустя год мы все еще топчемся на одном месте. Как же не задуматься о бесполезности этого процесса и предопределенности его исхода. Все происходящее тут можно назвать чем угодно, но только не правосудием”, - считает адвокат.
Касаясь обвинительного заключения и обвинительной речи прокурора, Мари Лор Дозе отметила, что не нашла в них отличий.
“Вы себя ведете как глухой и слепой. Не отвечайте на вопросы, касающиеся телефона, скорости. Вы не откликайтесь на заявление Вардана, которые не изменились с начала судебного процесса.”,-заявила адвокат, обращаясь к прокурору.