Վարդան Պետրոսյանի փաստաբանը դիմել է ՄԻԵԴ 01/22/2015 12:24 | Քրեական խրոնիկոն
Վարդան Պետրոսյանի փաստաբան Նիկոլայ Բաղդասարյանը դիմել է ՄԻԵԴ` Վարդան Պետրոսյանին անհիմն կալանքի տակ պահելու հայցով` վկայակոչելով ՄԻ կոնվենցիայի 5-րդ հոդվածի խախտումը:
Այս մասին այսօր փաստաբանը հայտարարեց լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ:
«Հուսով ենք, որ ԵԴ-ն շուտով կարձագանքի և կառաջարկի ՀՀ իշխանություններին, որպեսզի իրենք պատասխան տան, թե ինչով է պայմանավորված, որ Վարդան Պետրոսյանին առանց որևէ հիմքի պահում են կալանքի տակ»,- ասաց Նիկոլայ Բաղդասարյանը` միաժամանակ հույս հայտնելով նաև, որ ԵԴ-ն խախտում կարձանագրի, և դրանով էլ Վարդան Պետրոսյանի գործում կդրվի վերջակետ:
«Մեր դատական համակարգը ստիպված կլինի ընդունել, որ իրեն ապօրինի են պահել, և ցանկացած դտական ակտ կվերացվի, և, կարծում եմ, արդարությունը կվերականգնվի»,- ասաց Նիկոլայ Բաղդասարյանը:

Адвокат известного актёра Вардана Петросяна подал иск в ЕСПЧ 01/22/2015   13:14  |  Криминальная хроника
Адвокат известного актёра Вардана Петросяна Николай Багдасарян обратился в Европейский суд по правам человека(ЕСПЧ) с иском о незаконном содержании его подзащитного под стражей, ссылаясь на нарушение ст. 5 Конвенции по правам человека.
Об этом адвокат сообщил на встрече с журналистами в четверг.
“Я надеюсь, что Евросуд в ближайшее время откликнется и обратится к властям Армении за пояснениями относительно причин безосновательного содержания Вардана Петросяна под стражей”, - сказал Николай Багдасарян.Он при этом выразил надежду, что ЕСПЧ зафиксирует нарушение и в деле Вардана Петросяна будет поставлена точка.
“Наша судебная система будет вынуждена признать, что Петросяна содержали под арестом незаконно, любой судебный акт будет отменен, и правосудие будет восстановлено”, - заявил Николай Багдасарян.