Քաղաքական գործիչները համոզված են՝ Գյումրիի գործը պետք է քննեն ՀՀ քննչական մարմինները 01/21/2015 18:26 | ԼՐԱՀՈՍ
«Ճշմարտության բացահայտման գործում կարևոր է, որ նախաքննությունը վարեն Հայաստանի քննչական մարմինները,- այսօր Սերյոժա Ավետիսյանի հուղարկավորությունից հետո լրագրողների հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց ԱԺ պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը՝ հավելելով,- Այդկերպ Հայաստանի հանրությունը, լրագրողները, պատգամավորները կօգտվեն օրենքով սահմանված հնարավորություններից՝ նախաքննության ընթացքին հետևելու, տեղեկանալու, վերահսկելու դրա օրինականությունը»:
Մինչդեռ այսօր, ըստ պատգամավորի, հայկական կողմը քրեական գործի նախաքննության ընթացքին հետևելու հնարավորություն չունի, քանի որ գործը գտնվում է ռուսական մարմինների վարույթում:
«Հայ հանրության համար կարևոր է ոչ միայն տեսնելը, որ հանցագործը դատապարտվել է, այլև հանցագործության դրդապատճառին և հանգամանքներին ծանոթանալը»,- ասաց նա:
Իսկ ԱԺ «Ժառանգություն» կուսակցության փոխնախագահ Արմեն Մարտիրոսյանն այն համոզման է, որ եթե չլիներ գյումրեցիների բողոքը, ռուսական կողմը չէր ձեռնարկի այն քայլերը, որոնք ձեռնարկեց վերջին օրերին:
«ժողովուրդը պետք է շարունակի պահանջատիրությունը, շարունակի համառ լինիել իր պահանջի մեջ, և հանցագործը լինի հայկական իրավասության ներքո»,- ասաց Արմեն Մարտիրոսյանը:
«Այս պարագայում նախատեսված է, որ ռուսական կողմը պետք է քննի, հայկական կողմը մասնակցություն ունենա: Մինչդեռ հակառակը պետք է լիներ՝ և՛ բազայի վերաբերյալ միջազգային պայմանագրի, և՛ ՀՀ Սահմանադրության, և՛ սահմանապահ զորքերի՝ այստեղ գտնվելու պայմանագրի համաձայն»,- նշեց «Ժառանգության» փոխնախագահը:

Политические деятели считают, что расследование дела о жестоком убийстве семьи в Гюмри должны вести следственные органы Армении 01/21/2015 18:57 | Лента новостей
“Для установления истины крайне важно, чтобы дело расследовали следственные органы Армении”, - заявил в беседе с журналистами в Гюмри депутат НС Армении Никол Пашинян. Тем самым, считает парламентарий, общественность, журналисты, депутаты воспользуются установленной законом возможностью следить за ходом предварительного следствия, контролировать его законность и получать информацию.
По мнению депутата, в настоящее время у армянской стороны нет возможности следить за ходом предварительного следствия, так как дело находится в производстве российских следственных органов.
"Людям важно знать не только то, что преступника осудили, но и мотивы совершенного им преступления и ознакомиться с обстоятельствами”, - сказал он.
В свою очередь заместитель председателя партии “Наследие” Армен Мартиросян выразил убеждение, что российская сторона не пошла бы на эти шаги, если бы не протест гюмрийцев.
“Народ должен отстаивать свои требования и добиться передачи преступника под юрисдикцию Армении”, - заявил Армен Мартиросян.
“В данном случае предусмотрено, что российская сторона должна проводить расследование, а армянская - принимать в этом участие, в то время как все должно быть наоборот - согласно и Конституции РА, и международному соглашению о нахождении российской базы, и соглашению о пребывании здесь пограничных войск”, - отметил Армен Мартиросян.