Պերմյակովի գործի քննությունը, նախաքննությունը եւ հետագայում դատավարությունը տեղի կունենան բացառապես Հայաստանում 01/21/2015 14:43 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Աղվան Հովսեփյանը եւ ՌԴ քննչական կոմիտեի նախագահ Ալեքսանդր Բաստրիկինը հունվարի 20-ին ստորագրել են համաձայնագիր` Գյումրիում Ավետիսյանների ընտանիքի անդամների սպանության դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի քննության ընթացքում համագործակցության արդյունավետությունն ապահովելու նպատակով համակարգող շտաբ ստեղծելու մասին: Այ մասին հայտնում է ՀՀ քննչական կոմիտեի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը:
Երկու երկրների քննչական կոմիտեների նախագահները կարեւորել են տեղի ունեցած սպանության լիարժեք բացահայտումը, բոլոր հանգամանքների բազմակողմանի, լրիվ, օբյեկտիվ հետազոտումը եւ պայմանավորվել իրականացնել համատեղ ու փոխհամագործակցված գործողություններ: Քննության ընթացքում համատեղ գործողությունների իրականացումը կկազմակերպվի համաձայնագրով ստեղծված շտաբի կողմից:
Շտաբի կազմում ընդգրկված է 10 անձ` ՀՀ եւ ՌԴ քննչական կոմիտեների ներկայացուցիչներ, քրեագետներ:
Քրեական գործի քննությունը եւ բոլոր դատավարական գործողությունները կիրականացվեն միջազգային իրավունքի նորմերին համապատասխան, ինչպես նաեւ՝ «Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև Հայաստանի Հանրապետության տարածքում ռուսական ռազմական բազայի գտնվելու հետ կապված գործերով իրավասության և փոխադարձ իրավական օգնության հարցերի մասին» համաձայնագրով սահմանված սկզբունքների համաձայն:
Հանդիպման ընթացքում ՌԴ քննչական կոմիտեի նախագահ Ա. Բաստրիկինը հավաստիացրել է, որ Պերմյակովի նկատմամբ քրեական գործի քննությունը, նախաքննությունը եւ հետագայում դատավարությունը տեղի կունենան բացառապես Հայաստանի Հանրապետության տարածքում:
ՌԴ քննչական կոմիտեի նախագահի՝ Հայաստան կատարած այցի ժամանակ տեղի են ունեցել աշխատանքային քննարկումներ, որոնց առանցքում եղել են Ավետիսյանների սպանության դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի քննությանը վերաբերող հարցերը եւ քննության ընթացքը:

Расследование и судебное разбирательство в отношении Пермякова будут проходить исключительно на территории Армении - Бастрыкин 01/21/2015   15:20  |  Лента новостей
Председатели Следственных комитетов Армении и России Агван Овсепян и Александр Бастрыкин 20 января подписали соглашение о создании штаба для координации расследования уголовного дела об убийстве семьи Аветисянов в Гюмри. Координационный орган создан в целях обеспечения эффективности сотрудничества. Об этом сообшили в пресс-службе СК Армении.
Главы СК двух стран отметили важность полного раскрытия преступления, а также всестороннего, полного и объективного исследования всех обстоятельств дела. Достигнута была также договоренность о проведении совместных и взаимосогласованных действий.Организовывать совместную работу будет координационный штаб, созданный на основании соглашения.
В состав штаба вошли 10 человек – представители Следственных комитетов РА и РФ и криминoлоги
Следствие по уголовному делу и все процессуальные действия по нему будут осуществляться в соответствии с нормами международного права и принципами, установленными соглашением о вопросах юрисдикции и взаимной правовой помощи по делам, связанным с нахождением российской военной базе на территории Республики Армения. В ходе встречи глава СК РФ А. Бастрыкин заверил, что расследование и судебное разбирательство в отношении Пермякова будут проходить исключительно на территории Армении.