Ադրբեջանի ռազմական ղեկավարությունը սահմանել է տեղեկությունների սահմանափակման և փաստերի աղավաղման նոր նշաձող 01/21/2015 13:35 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ ՊՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի նախարարությունը հաղորդագրություն է տարածել, որում մասնավորապես ասվում է.
«Ադրբեջանի նախագահի` 2014թ. սեպտեմբերի 24-ի «Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության զորքերի շփման գծում անվտանգության մի շարք կանոնների վերաբերյալ» հրամանագրից հետո Ադրբեջանի ռազմական ղեկավարությունն իր տեղեկատվական քաղաքականության մեջ սահմանել է տեղեկությունների սահմանափակման և փաստերի աղավաղման նոր` առավել բարձր նշաձող:
Ընդ որում, Հայաստանին, Լեռնային Ղարաբաղին և շփման գծում տիրող իրավիճակին վերաբերող ինչպես սեփական, այնպես էլ միջազգային հանրությանը մատուցվող փաստերն ամբողջովին աղավաղելու, ակնհայտ ապատեղեկատվություն տարածելու հետ մեկտեղ, այդ պետության պաշտպանության նախարարությունը լիովին կասեցրել է սեփական Զինված ուժերին վերաբերվող ցանկացած բացասական, առավել ևս` շփման գծում բազմաթիվ անիմաստ մարդկային կորուստներով ուղեկցվող ձախողումներին վերաբերվող տեղեկատվության հրապարակումը:
Այդ գործելաոճը լիովին տեղավորվում է համապետական մակարդակով վարվող տեղեկատվական քաղաքականության շրջանակներում, երբ «խոսքի ազատություն», «ազատ մամուլ», «մարդու իրավունքներ», «բազմակարծություն» և տեղեկատվական ազատ հասարակությանը բնորոշող բոլոր մյուս հատկանիշները արմատախիլ են արված, երբ ազատ կամարտահայտությունը դիտվում է որպես պետական դավաճանություն, երբ տասնամյակներ շարունակ սերունդները դաստիարակվում են հայի թշնամու կերպարի, մտացածին սեփական պատմության և հանցագործությունների հիման վրա ստեղծված հերոսների մոտիվներով:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունն այսուհետ ևս շարունակելու է բաց, թափանցիկ և օբյեկտիվ տեղեկատվական քաղաքականությունը` հասարակությանը հաշվետու լինելով մեր զինված ուժերի բոլոր ձեռքբերումների ու առավել ևս` բացթողումների համար, քանզի գիտակցում է դրանք հաղթահարելու, Հայաստանի Հանրապետության և հայ հասարակության պաշտպանությունն ապահովելու ամբողջ պատասխանատվությունը:
Տեղեկատվական դաշտում որդեգրած մոտեցումների այս տարբերությունը լավագույնս ի ցույց է դնում հակամարտ կողմի հետ գոյություն ունեցող և օրըստօրե խորացող բարոյական ու արժեքային տարբերությունը»:

Минобороны Армении: Военное руководство Азербайджана установило новую планку ограничения информации и искажения фактов 01/21/2015   14:42  |  Актуальная тема
Военное руководство Азербайджана установило новую планку ограничения информации и искажения фактов, говорится в заявлении, распространенном министерством обороны Армении  в среду.
“После распоряжения президента Азербайджана “О некоторых мерах безопасности на линии соприкосновения Вооруженных сил Азербайджанской Республики с Вооруженными силами Республики Армения” от 24 сентября 2014 г. военное руководство Азербайджана установило новую, более высокую планку ограничения информации и искажения фактов в своей информационной политике”, - констатирует оборонное ведомство Армении.
“Причем наряду с полным искажением фактов, касающихся Армении, НКР и ситуации на линии соприкосновения при их подаче как собственному, так и международному сообществу и распространением очевидной дезинформации, министерство обороны этой страны полностью пресекло публикации любой негативной информации, касающейся собственных вооруженных сил, тем более их провальных авантюр на линии соприкосновения, оборачивающихся многочисленными бессмысленными человеческими потерями”, - говорится в заявлении.
“Подобное манера поведения полностью укладывается в рамки проводимой на общегосударственном уровне информационной политики, при которой присущие свободному информационному сообществу понятия, как “свобода слова”, “свободная пресса”, “права человека”, “плюрализм мнений” и все остальные выкорчеваны, при которой свободное волеизъявление расценивается как государственная измена, а поколения воспитывается на собственной надуманной истории, на примере героев-преступников и десятилетиями молодежи вдалбливают в голову образ врага-армянина.
Министерство обороны Армении и впредь будет продолжать свою открытую, прозрачную и объективную информационную политику, оставаясь подотчетным обществу в вопросе всех достижений, а тем более – упущений Вооруженных Сил, поскольку осознает всю ответственность за их преодоление и обеспечение защиты Республики Армения и армянского общества.
Различие взятых на вооружение в информационном поле подходов наилучшим образом демонстрирует всю существующую и углубляющуюся изо дня в день нравственную и ценностную разницу с конфликтующей стороной”, - отмечается в заявлении оборонного ведомства Армении.