Արդարադատության նախարարն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Լիտվայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպանին 01/20/2015 12:55 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ արդարադատության նախարար Հովհաննես Մանուկյանը hունվարի 20-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Լիտվայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Էրիկաս Պետրիկասին: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ ԱՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:
Դեսպանը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, իր և Լիտվայի Հանրապետության իշխանությունների անունից ցավակցություն և զորակցություն է հայտնել հայ ժողովրդին Գյումրիում կատարված ողբերգության կապակցությամբ:
Կողմերը քննարկել են առաջիկայում Լիտվայի արդարադատության նախարար Յուոզաս Բեռնատոնիսի Հայաստան կատարելիք այցին առնչվող որոշ մանրամասներ, հստակեցրել օրակարգային մի շարք հարցեր:
Հանդիպման ավարտին ՀՀ արդարադատության նախարարը նշել է, որ Լիտվան, ինչպես նաև Եվրամիության երկրները կարևոր գործընկեր են Հայաստանի համար, և ՀՀ կառավարությունը պատրաստ է շարունակական համագործակցության:
Դեսպանը նույնպես արդյունավետ է համարել հայ-լիտվական համագործակցությունը՝ նշելով, որ երկու երկրների միջև ձևավորված գործընկերային մշակույթը միջազգային հարաբերությունների հաջողված օրինակներից է:

Посол Литвы в Армении выразил соболезнования армянскому народу в связи с трагедией в Гюмри 01/20/2015   13:15  |  Лента новостей
Министр юстиции Армении Ованнес Манукян принял во вторник посла Литвы в Армении Эрикаса Петрикаса. Об этом сообщает пресс-служба Минюста РА.
Посол от своего имени и от имени властей Литвы выразил соболезнования и поддержку армянскому народу в связи с трагедией в Гюмри.
Стороны обсудили некоторые детали предстоящего визита министра юстиции Литвы Юозаса Бернатониса в Армению, уточнили ряд вопросов повестки дня.
Ованнес Манукян отметил, что Литва, как и страны Евросоюза, являются важными партнерами для Армении, и правительство РА готово к продолжительному сотрудничеству.
Дипломат, в свою очередь, назвал эффективным армяно-литовское сотрудничество, отметив, что сформировавшаяся между Арменией и Литвой культура партнерства является одним из успешных примеров международных отношений.