Նախագահ Սերժ Սարգսյանն ընդունել է ՌԴ քննչական կոմիտեի նախագահ Ալեքսանդր Բաստրիկինին 01/20/2015 13:51 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Ռուսաստանի Դաշնության քննչական կոմիտեի նախագահ Ալեքսանդր Բաստրիկինին: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Երկրի ղեկավարը նշել է, որ 2015թ. հունվարի 12-ին Գյումրի քաղաքում տեղի ունեցած ողբերգությունը պահանջում է, որպեսզի դրա բոլոր հանգամանքները բացահայտվեն աննախադեպ հետևողականությամբ:
Հանրապետության Նախագահը կարևոր է համարել, որ այս հանցանքի քննության կապակցությամբ երկու երկրների իրավապահների միջև ձևավորված համագործակցությունն ունենա արդյունավետ շարունակություն, իսկ սկսված գործընթացը հասցվի իր տրամաբանական ավարտին:
Հանդիպման ընթացքում ՌԴ քննչական կոմիտեի նախագահ Ա. Բաստրիկինը նշել է, որ իրենք իրենց հայաստանյան գործընկերների հետ ունեն լիարժեք փոխըմբռնում և հստակ պատկերացում, թե ինչպիսին պետք է լինի հայկական իրավապահ մարմինների կողմից իրականացվող քննությանը ՌԴ իրավասու կառույցների ցուցաբերած օժանդակությունը:
Այդ շրջանակներում ռուսական իրավասու մարմինների կողմից ինչպես Գյումրիում տեղակայված ռազմական բազայի, այնպես էլ ՌԴ տարածքում կատարվող գործողությունները նպատակ ունեն ապահովել սպանության բոլոր վարկածների և գործի բոլոր հանգամանքների համակողմանի քննությունը, մեղավորների բացահայտումը և նրանց պատասխանատվության անխուսափելիությունը:
Ա. Բաստրիկինը նաև վստահություն է հայտնել, որ այս գործով Հայաստանի Հանրապետությունում իրականացվելիք հրապարակային դատական քննությունը կդառնա արդարության և արդարադատության հասնելու երկու կողմերի ձգտման վկայությունը:

Бастрыкин: Проведение в Армении публичного процесса по делу об убийстве в Гюмри станет свидетельством стремления обеих сторон к справедливости 01/20/2015 14:03 | Актуальная тема
Президент Армении Серж Саргсян во вторник принял председателя Следственного комитета России Александра Бастрыкина. Об этом сообщает пресс-служба главы государства.
Серж Саргсян отметил, что произошедшая 12 января 2015 года трагедия в Гюмри требует проявления беспрецедентной последовательности при установлении всех обстоятельств преступления. Президент считает важным, чтобы сформированное между правоохранителями двух стран сотрудничество возымело эффективное продолжение, а начатый процесс был доведен до логического завершения.
В ходе встречи глава СК РФ А. Бастрыкин отметил, что с армянскими коллегами достигнуто полное взаимопонимание и сложилось четкое представление о том, какой должна быть оказываемая компетентными структурами РФ правовая помощь в расследовании, проводимом армянскими правоохранительными органами. Предпринимаемые российскими компетентными органами в этих рамках действия как на территории дислоцированной в Гюмри российской военной базы, так и на территории РФ нацелены на проверку всех возможных версий убийства и проведение всестороннего расследования обстоятельств дела, выявление виновных и обеспечение неотвратимости привлечения их к ответственности. А. Бастрыкин выразил уверенность в том, что проведение в Армении публичного судебного процесса станет свидетельством стремления обеих сторон к справедливости и правосудию.