«Այն, որ այսպիսի ծանր վիճակում գնվող երեխան կենդանի է, դա արդեն հրաշք է». Վիլյամ Խաչատրյան 01/19/2015   15:22  |  ԼՐԱՀՈՍ
Գյումրիի ողբերգական դեպքից ողջ մնացած 6 ամսական Սերյոժա Ավետիսյանն այս պահի դրությամբ տեղափոխման ենթակա չէ, նույնիսկ առաջին հարկ տեղափոխումը կարող է ճակատագրական լինել: Այդ մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց «Սուրբ Աստվածամայր» բժշկական կենտրոնի տնօրեն Նիկոլայ Դալլաքյանը:
«Տա Աստված, որ երեխային այս վիճակից հանենք, կայունացնենք վիճակը, սիրտ-անոթային աշխատանքը, թոքային անբավարարությունը, երիկամները»,- ասաց ԲԿ-ի տնօրենը՝ հավելելով, որ փոքրիկը լրջագույն խնդիրներ ունի բոլոր օրգան համակարգերի հետ, այս 7 օրերի ընթացքում երեխայի մոտ եղել է կյանքին վտանգ սպառնացող տարբեր բարդացումներով հղի իրավիճակ և լուրջ չէ որևէ կանխատեսում անել:
Սանկտ Պետերբուրգի «Պոլենովի անվան նյարդավիրաբուժության գիտահետազոտական ինստիտուտ»-ի մանկական կլինիկայի ղեկավար, անվանի նյարդավիրաբույժ Վիլյամ Խաչատրյանն էլ  նշեց, որ ամբողջ աշխարհի առաջատար մասնագետների հետ խորհրդակցել են և ամեն ինչ անում են՝ երեխային այս վիճակից դուրս բերելու համար:
«Այն որ այսպիսի ծանր վիճակում գնվող երեխան կենդանի է, դա արդեն հրաշք է, մինչ այսօր ստացվում է լուծել երեխայի մոտ ի հայտ եկած խնդիրները»,- ասաց նա:
11:13 19/01/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՎեց ամսական Սերյոժայի առողջական վիճակը վատացել է
20:49 18/01/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԱնդրեյ Մալախովն այցելել է «Սուրբ Աստվածամայր» բժշկական կենտրոն, որտեղ գտնվում է Գյումրիի սպանդից փրկված փոքրիկը
19:51 18/01/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԳյումրեցի փոքրիկի մոտ ի հայտ են գալիս վնասված գլխուղեղի վերականգնման նշաններ
19:05 18/01/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՌԴ Նախագահը ցավակցություն է հայտնել զոհվածների հարազատներին և ողջ հայ ժողովրդին
14:35 18/01/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԻ հիշատակ հունվարի 12-ի զոհերի՝ Գյումրիի ռուսական ռազմաբազայում հոգեհանգստի արարողություն է անցկացվել. «Սիվիլնեթ»

Специалисты делают все возможное, чтобы вывести выжившего чудом Сережу Аветисяна из тяжелого состояния – Вильям Хачатрян 01/19/2015 15:51 | Лента новостей
Выживший чудом в кровавой бойне в Гюмри шестимесячный Сережа Аветисян в данный момент не транспортабелен: любое его перемещение может стать для него роковым. Об этом сегодня в беседе с журналистами заявил директор ереванского медицинского центра “Святая Богородица” Николай Даллакян.
“Дай-то Бог, чтобы мальчик вышел из этого состояния и чтобы нам удалось стабилизировать работу сосудистой, респираторной систем и почек ”, - сказал директор больницы. “У младенца серьезные проблемы. За эти семь дней мы наблюдали различные ситуации, чреватые угрозой для его жизни, и не серьезно сейчас делать какие-либо прогнозы “, -добавил он.
В свою очередь известный нейрохирург, руководитель отделения нейрохирургии детского возраста Российского научно-исследовательского нейрохирургического института имени профессора А.Л. Поленова Вильям Хачатрян заявил, что специалисты всего мира делают все возможное, чтобы вывести ребенка из этого состояния.
“То, что ребенок с такими тяжелыми ранениями жив, - это уже чудо. Пока еще удается справиться с возникающими проблемами”, - отметил он.