Սերժ Սարգսյանը` Ռեջեփ Էրդողանին. Չմոռանաք Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ուղերձ հղել աշխարհին 01/16/2015   19:42  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը` ի պատասխան Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանի նամակի, որտեղ Թուրքիայի նախագահը Հայաստանի Հանրապետության Նախագահին հրավիրել է ս.թ. ապրիլի 24-ին ներկա լինելու Թուրքիայում Գալիպոլիի ճակատամարտի հարյուրամյակի հիշատակի միջոցառումներին, պատասխան նամակ է հղել, որում, մասնավորապես, ասված է.
«Հարգելի պարոն Նախագահ,
Ստացա Գալիպոլիի ճակատամարտի հարյուրամյակի հիշատակի միջոցառումներին մասնակցելու՝ ինձ ուղղված Ձեր հրավերը:
Հիրավի, Առաջին աշխարհամարտը մարդկության պատմության ամենազարհուրելի էջերից է, որ միլիոնավոր անմեղ մարդկային կորուստների և ճակատագրերի խեղման պատճառ դարձավ:
Գալիպոլիի ճակատամարտի մասնակից էր նաև Օսմանյան կայսրության զորքերի հայազգի հրետանավոր, կապիտան Սարգիս Թորոսյանը. սպա, որ նվիրվել էր կայսրության պաշտպանության ու անվտանգության ապահովմանը և հավատարիմ ծառայության ու սխրանքների համար Օսմանյան կայսրության կողմից արժանացել էր ռազմական պարգևների: Մինչդեռ, նույն թվականին իր գագաթնակետին հասած՝ Օսմանյան կայսրության կողմից հայ ժողովրդի նկատմամբ նախապես ծրագրված և իրականացված զանգվածային ջարդերի ու բռնի տեղահանման ալիքը չշրջանցեց անգամ Սարգիս Թորոսյանին: Ցեղասպանությանը զոհ գնացած մեկուկես միլիոն հայերի թվում էին նրա ծնողները, ովքեր դաժանաբար սպանվեցին, իսկ քույրը մահացավ Սիրիայի անապատում:
Հենց նախադեպը չունեցող այդ կոտորածի արդյունքում էր, որ Ռաֆայել Լեմկինը ստեղծեց «ցեղասպանություն» եզրույթը, և դրա անպատժելիությունն էր, որ հող նախապատրաստեց Հոլոքոստի և Ռուանդայում, Կամբոջայում ու Դարֆուրում ցեղասպանությունների համար:
Ըստ Ձեզ՝ Գալիպոլիի մարտերը ոչ միայն Թուրքիայի, այլև ողջ աշխարհի համար պատերազմից ծնունդ առած բարեկամական հարաբերությունների առանձնահատուկ օրինակ են, իսկ ճակատամարտի դաշտը՝ պատերազմի դառը ժառանգության մասին հիշեցնող խաղաղության և բարեկամության հուշարձան: Մի կողմ թողնելով բոլորին քաջ հայտնի Գալիպոլիի ճակատամարտի նշանակությունը կամ Թուրքիայի վիճահարույց դերակատարությունը Առաջին և Երկրորդ համաշխարհային պատերազմների ընթացքում՝ անհրաժեշտ է հիշել, որ խաղաղությունը և բարեկամությունն առաջին հերթին պետք է հիմնված լինեն սեփական անցյալի հետ առերեսման խիզախության, պատմական արդարության, ինչպես նաև համամարդկային հիշողության՝ ոչ թե ընտրովի, այլ ամբողջական ճանաչման վրա:
Ավա՜ղ, Թուրքիան շարունակում է ժխտողականության իր ավանդական քաղաքականությունը և տարեցտարի «կատարելագործելով» պատմության աղճատման իր գործիքակազմը՝ Գալիպոլիի մարտերի հարյուրամյակն այս տարի առաջին անգամ նշում է ապրիլի 24-ին, այն դեպքում, երբ դրանք սկսվել են 1915 թվականի մարտի 18-ին և շարունակվել մինչև 1916 թվականի հունվարի վերջը, իսկ դաշնակիցների ափհանման օպերացիան՝ Գալիպոլիի ցամաքային մարտերը սկսվել են ապրիլի 25-ին: Ի՞նչ նպատակ է սա հետապնդում, եթե ոչ համաշխարհային հանրության ուշադրությունը Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի միջոցառումներից շեղելու պարզունակ նպատակ: Մինչդեռ, մինչև հիշատակի միջոցառում նախաձեռնելը, Թուրքիան շատ ավելի կարևոր պարտականություն ուներ սեփական ժողովրդի և ողջ մարդկության հանդեպ, այն է՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչումն ու դատապարտումը:
Ուստի, խորհուրդ կտայի համաշխարհային խաղաղությանն ուղղված Ձեր կոչերում չմոռանալ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ուղերձ հղել աշխարհին՝ ոգեկոչելով մեկուկես միլիոն անմեղ զոհերի հիշատակը: Յուրաքանչյուրիս պարտքն է գալիք սերունդներին փոխանցել խեղաթյուրումից զերծ իրական պատմությունը՝ այդ կերպ կանխելով ոճրագործությունների կրկնությունն ու հող նախապատրաստելով ազգերի, հատկապես հարևան ազգերի միջև մերձեցման և հետագա համագործակցության համար:
Հ.Գ. Ձերդ Գերազանցություն, դեռևս մի քանի ամիս առաջ հրավիրել եմ Ձեզ Երևան՝ 2015 թվականի ապրիլի 24-ին միասին հարգելու Հայոց ցեղասպանության անմեղ նահատակների հիշատակը: Մեզ մոտ ընդունված չէ հյուրընկալվել հրավիրվողին՝ առանց սեփական հրավերի պատասխանը ստանալու»:

Президент Армении Серж Саргсян ответил на приглашение Эрдогана 01/16/2015 21:08 | Актуальная тема
Президент Армении Серж Саргсян ответил на приглашение президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана приехать в Анкару на празднование столетия победы в битве при Галлиполи 24 апреля 2015 года – в день 100-й годовщины Геноцида армян в Османской империи, сообщает в пятницу пресс-служба главы армянского государства.
“Уважаемый г-н президент, получил Ваше приглашение принять участие в мероприятиях по случаю столетия битвы при Галлиполи. Действительно, Первая мировая война – одна из самых ужасных страниц истории человечества, ставшая причиной миллионов невинных жертв и искалеченных судеб.
Участником битвы при Галлиполи был также артиллерист, капитан войск Османской империи, армянин Саркис Торосян – офицер, преданный делу защиты и обеспечения безопасности империи, который за преданную службу и подвиги удостоился боевых наград со стороны Османской империи”, - говорится в ответном письме президента Сержа Саргсяна.
"Между тем, в том же году достигшая своего апогея волна заранее спланированных и учиненных Османской империей над армянским народом массовых погромов и насильственной депортации не обошла стороной даже Саркиса Торосяна. В числе полутора миллионов армян, ставших жертвами Геноцида, были также его родители, которых жестоко убили, а сестра его погибла в сирийской пустыне", - сказал президент Армении.
"Именно из-за беспрецедентных погромов Рафаэль Лемкин ввел в употребление термин “геноцид”. Именно оставшееся безнаказанным преступление подготовила почву для Холокоста и осуществления геноцидов в Руанде, Камбодже и Дарфуре”, - напомнил Серж Саргсян.
“По-вашему, битвы при Галлиполи служат не только для Турции, но и для всего мира уникальным примером сформировавшихся в ходе войны дружественных отношений, а поле брани – памятником мира и дружбы, напоминающим о печальном наследии войны. Абстрагируясь от всем известного значения битвы при Галлиполи или спорной роли Турции в ходе Первой и Второй Мировых войн, следует помнить о том, что мир и дружба должны в первую очередь зиждиться на смелости взглянуть в лицо собственному прошлому, исторической справедливости, а также на общечеловеческой памяти, не на выборочном, а на всецелом признании.
К сожалению, Турция продолжает свою традиционную политику отрицания, “совершенствуя” из года в год свой инструментарий по искажению истории. Впервые в этом году годовщина битвы при Галлиполи отмечается 24 апреля, в том случае, когда она началась 18 марта 1915 года и продолжалась до конца января 1916 года, а операция по высадке союзников – наземные бои при Галлиполи – началась 25 апреля. Какую же цель это преследует, если не банальную цель отвлечь внимание международного сообщества от мероприятий, приуроченных к 100-й годовщиной Геноцида армян? Перед тем как инициировать мемориальное мероприятие, Турция имела намного более важную обязанность перед собственным народом и всем человечеством – признать и осудить Геноцид армян.
Поэтому я бы посоветовал Вам в своих призывах к международному сообществу не забыть направить и послание о признании Геноцида армян, взывая к памяти к полутора миллионов невинных жертв. Долг каждого из нас - передать будущим поколениям лишенную искажений истинную историю, тем самым предотвратив повторение преступлений и подготовив почву для сближения и дальнейшего сотрудничества между нациями, особенно между соседними народами”, – отмечается в письме главы армянского государства.
Президент Армении также напомнил Эрдогану о том, что несколько месяцев назад пригласил его посетить Ереван 24 апреля 2015 года, чтобы вместе почтить память невинных жертв Геноцида армян.
“У нас не принято ходить в гости к приглашенному, не получив от него ответа на собственное приглашение”, – говорится в письме Сержа Саргсяна.